Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Aukce opět pomůže Bariérám

Česko

Aukční Galerie Kodl a Aukční síň Vltavín pořádají aukci, která přinese zisk Kontu Bariéry. Na pražském Žofíně se v neděli bude dražit také 89 děl, která Kontu Bariéry věnovala společnost ČEZ.

PRAHA Nedělní dražba na Žofíně nabízí několik set děl, mezi nimi práce významných autorů, jakými byli Max Švabinský, Zdeněk Burian, Toyen, Emil Filla, Václav Špála, František Muzika, Kamil Lhoták a mnoho jiných.

Přesto však bude v aukci nabídnuto i několik děl, jejichž hodnotu zvyšuje fakt, že jsou něčím mimořádná. K těmto unikátním kouskům patří například obraz Lumír s vílami od Alfonse Muchy. Jde o nejranější dochované dílo, které Mucha vytvořil zřejmě kolem let 1886-88. Plátno, na němž jsou dva významné Muchovy motivy - dívka sedící v kořenech stromu a ležící hrdina - nebylo dosud nikdy vystaveno. „K tomuto obrazu navíc existuje jeho dobová fotografie a ještě text Muchova mecenáše Carla Khuen-Belasiho, z jehož sbírky plátno pochází, a Muchův podpis, stvrzující pravost obrazu,“ říká k dílům připraveným k aukci Karel Srp z Galerie Hlavního města Prahy.

Medkův kryptoautoportrét Podle Srpa by se dala nedělní aukce pomyslně nazvat „Od Muchy k Medkovi neboli od raného období k vrcholnému“. Dražit se bude totiž mimo jiné také obraz od Mikuláše Medka, který na rozdíl od Muchových začátků evokuje Medkovy konce. Olej na plátně bez názvu z roku 1967 výrazně moduluje téma smrti. „Obraz se dá považovat za Medkův kryptoautoportrét. Autor mezi dva červené svítící body umístil tmavá okna, připomínající prázdné díry. Výtvarně tak zpracoval motiv smrti, ke kterému se pak ještě vrátil,“ uvedl Karel Srp.

Z dalších zajímavých děl se bude dražit například olej na dřevě z roku 1932 od Jana Zrzavého, nazvaný Okrouhlice. Zrzavý se tímto dílem vrátil po dlouhé době k české krajině, když předtím maloval zejména francouzské a italské regiony. Tématem rodné země se začal znovu zabývat až za druhé světové války.

Dílo, na jehož kvality klade důraz jak Karel Srp, tak Martin Kodl a které bude draženo v samostatné aukci, je Pohled na Národní divadlo od Mánesa od Václava Špály. Plátno, nesoucí prvky autorova vrcholného modrého období, pochází z roku 1932. Jde o jediný pražský motiv „zasažený“ Špálovým modrým obdobím. V době, kdy dílo vznikalo, se Špála umělecky věnoval především Sázavě. Od Špály se bude dražit ještě jeden obraz z modrého období - Hyacinty na karpové desce (1934), kterým se autor prezentoval na výstavě v Londýně.

Konto Bariéry nabídne rovněž zajímavá díla v nejrůznějších cenových relacích. V samostatné aukci se bude dražit kniha Šumava umírající a romantická, kterou Josef Váchal osobně vytiskl a svázal v letech 1928-1931.

Náklady spojené s aukcí hradí aukční síně. „Financujeme veškerý servis, čímž Kontu Bariéry umožňujeme účast na aukci a zároveň mu pomáháme získat klienty pro jeho obrazy,“ říká Martin Kodl z Aukční Galerie Kodl. Aukce začíná ve 13 hodin.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Mohlo by vás zajímat