Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Aukční „loterie“ Čechy lákají

Česko

České aukční servery s placeným přihazováním se inspirovaly v zahraničí a vydělávají miliony

PRAHA Obří LCD televize za pět stovek, PlayStation za sto korun nebo varná konvice za třicet. I za takto nízké ceny se dá zboží „vydražit“ na českých aukčních serverech jako Bonus.cz, Cosmito nebo Aureon.

Má to ale háček - za každý příhoz v aukci, který zároveň zvýší cenu draženého předmětu o desetník a prodlouží dobu aukce o půl minuty, se platí. Obvykle kolem pěti až osmi korun.

Ten, kdo nakonec v aukci zvítězí, získá možnost koupit dražený předmět za výhodnou cenu. Ostatní přihazovači pak pouze prohrají peníze, které museli za příhozy zaplatit. Aukční server na některých dražených položkách prodělává, jiné mu ale přinášejí obrovský zisk.

„Dražili jsme zlatou cihlu, která měla dvaadvacet tisíc příhozů,“ řekl LN majitel společnosti CoMoGa Ondřej Průša. Jeho firma provozuje spolu s internetovým portálem Tiscali zřejmě nejznámější aukční server tohoto typu - Bonus.cz. „Pořizovací cena byla asi dvacet tisíc, takže hrubý zisk se rovná sto čtyřiceti tisícům. Na spoustě dalších dražených předmětů ale výrazně proděláme, vydraží se třeba za patnáct korun. Ale v průměru jsme ziskoví,“ dodává Průša.

Jeho Bonus.cz už poslal výhercům zboží o hodnotě přes padesát milionů korun. Investice se má podle Průši vrátit do roka od začátku provozu, tedy přibližně do letošního září. Server dost výrazně investoval do reklamy, včetně té televizní. Je to loterie, není to loterie...

V zahraničí jsou aukční servery s platbou za příhoz velmi úspěšné. Německé Swoopoo, které funguje od roku 2005 a je jedním z největších serverů tohoto typu, dosahuje tržeb v desítkách milionů dolarů. Do Swoopoo investovaly i fondy soukromého kapitálu. Soukromé investory láká podle Průši i Bonus. cz, konkrétnější být ale nechtěl. Na zisky z aukčních serverů s platbou za příhoz chtějí dosáhnout i další provozovatelé podobných serverů. Podle odhadů LN je jich v současné době přes padesát. Jejich majitelé jsou fyzické osoby - živnostníci, renomované internetové obchody, ale i akciovky skrývající reálné vlastnictví přes akcie na majitele nebo s adresou na Kypru.

Zatímco v zahraničí probíhá živá debata na téma, zda je aukce s platbou za příhoz určitou formou loterie, která by se měla regulovat, české ministerstvo financí má jasno. „Internetová aukce není loterií nebo jinou podobnou hrou,“ napsal LN šéf loterijního odboru ministerstva Karel Korynta. Podle něj chybí prvek nahodilosti i pojem výhry.

„Předmětem výhry nejsou ani peníze, ani věc movitá, ale jenom právo k uzavření budoucí kupní smlouvy na zboží, které bylo předmětem aukce. Samo zboží není předmětem výhry,“ dodává Korynta.

V Německu naopak před Swoopoo a podobnými servery varovalo už několik spotřebitelských organizací. „Tyto aukce jsou loterie,“ opřel se do nich mluvčí jedné z nich v časopise Focus loni v únoru.

Tuzemští provozovatelé mají na krku hlavně obvinění z použití automatů, které by uměle přihazovaly v aukcích a tak nutily uživatele utrácet další peníze, aby zboží vyhráli. To například Průša z Bonus.cz striktně odmítá, uvádí, že všichni uživatelé jsou reální lidé „z masa a kostí, se jménem, adresou a telefonním číslem“. „Prvky gamblingu skrývat nechceme, ale používání robotů striktně odmítáme,“ říká Průša.

Servery se snaží i zmírnit nejistotu hráčů a nabízejí například možnost koupit si dražený předmět v případě, že se dražící uživatel obává, že by prohrál vysokou částku na příhozech a neměl z toho nic. „Spustili jsme funkci ,kup si mě‘, aukce se tak z roviny hry dostávají do roviny zábavné formy nakupování s možností výhry,“ tvrdí Marek Skala, jednatel společnosti NetSales, která provozuje server Cosmito. cz. „Předpokladem je, že hráč hraje o něco, co nakonec chce stejně koupit. Buď to vyhraje a získá například televizi za pár korun, nebo si ji koupí za cenu sníženou o peníze investované do příhozů,“ dodal Skala.

Servery trápí „dražící gangy“ Na druhou stranu servery trápí domlouvání několika hráčů nad draženými předměty. Pokud se totiž například osm lidí domluví a divoce přihazuje na jednu položku, odradí tím ostatní uživatele, kterým se zdá, že o položku se strhl obrovský boj. „Domlouvání je samozřejmě špatné. Toto chování je v rozporu s našimi všeobecnými podmínkami, a proto proti němu aktivně postupujeme. Chráníme tím standardní uživatele,“ říká Skala z Cosmito. cz.

„Kontrolujeme duplicitní účty a spolupráci zakazujeme v pravidlech,“ doplňuje ho Průša z Bonus. cz. „Měli jsme i skupinku, která se tím snažila živit. Vyhrávají dražší věci a prodávali je na Aukru. Snažíme se to omezit,“ dodal Průša.

***

Aukce s platbou za příhoz

Aukčních „výherních“ serverů s platbou za příhoz je v Česku odhadem přes padesát. Funguje ve dvou základních modelech.

Uživatelé si vždy koupí aukční měnu - „bony“, „kliky“ a podobně, kterou platí za každý příhoz v aukci určitého zboží. Jeden „bon“ obvykle stojí mezi pěti až osmi korunami. Každý příhoz v aukci prodlužuje dobu,

po kterou se aukce koná, o patnáct či třicet vteřin a zvedá hodnotu zboží o miniaturní částku - haléř či desetihaléř.

Zvítězí ten, který vydrží nejdéle přihazovat. Ten pak získává zboží za vyvolávací cenu, která je výrazně nižší, než cena v obchodě plus za cenu, kterou musel investovat do příhozů. Ostatní přihazující mají smůlu.

Další model těchto „loterijních“ aukcí je aukce naslepo, kdy dražitel musí odhadnout nejnižší a zároveň jedinečnou cenu, aby ve hře o zboží zvítězil.

Podle vyjádření ministerstva financí nejde v případě aukcí s platbou za příhoz o loterii.

Autor: