Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Pomoc USA Česku povzbudí další investice do obrany, řekl ministr Austin

Česko

  10:37aktualizováno  15:08
Avizovaná finanční pomoc USA povzbudí v řadě evropských států další investice do obrany. V pátek o tom informoval americký ministr obrany Lloyd Austin, který komentoval příslib nového balíku vojenské podpory v objemu dvou miliard dolarů Ukrajině a dalším 18 zemím Evropy (včetně České republiky). Právě tyto státy mohou být ohroženy ruskou agresí.

Pomoc představil ministr zahraničí USA Antony Blinken při poslední návštěvě v Kyjevě. Už předtím prezident Joe Biden schválil další dávku vojenské pomoci Ukrajině o objemu 675 milionů dolarů včetně munice pro raketové systémy HIMARS.

Austin na návštěvě v Praze neupřesnil, jakou částku dostane ČR z oznámené vojenské podpory USA ve prospěch 18 evropských zemí. Oznámit podrobnosti podle něj náleží ministru zahraničí Antonymu Blinkenovi. Peníze ale podle něj pomohou s modernizací.

Austina přijala česká ministryně obrany Jana Černochová. Při společné tiskové konferenci americký ministr obrany řekl, že USA zůstávají nezlomné v závazku bránit svobodu a suverenitu svých spojenců. Černochová konstatovala, že Česko je jedním z pěti největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu. Austinovi poděkovala za ochotu USA bránit Evropu.

Černochová připomněla vyjednávání o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi ČR a USA, které oficiálně začalo na úrovni expertních delegací v červnu v Praze. „S panem ministrem Austinem jsme si potvrdili, že oběma stranám záleží na tom, aby tato dohoda byla uzavřena a aby to bylo brzy,“ řekla.

Podle Austina se další kolo jednání uskuteční 21. a 22. září. Černochová jako místo podpisu dohody navrhla Prahu a Austina pro tuto příležitost již dopředu pozvala, možný je ale i podpis smlouvy ve Washingtonu.

Americký ministr obrany zahájil návštěvu uctěním památky československých výsadkářů v památníku v pražské Resslově ulici.

Austina před chrámem svatých Cyrila a Metoděje přivítala Černochová společně s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou, starostkou Prahy 2 Alexandrou Udženijí nebo ředitelem Vojenského historického ústavu Alešem Knížkem.

V jejich doprovodu si prohlédl prostory chrámu i kryptu, kde sedm československých výsadkářů před 80 lety v červnu zemřelo v boji s přesilou nacistů. Byli mezi nimi i Josef Gabčík a Jan Kubiš, útočníci na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Z Resslovy ulice Austin zamířil na ministerstvo obrany, kde s Černochovou zahájil jednání o válce na Ukrajině, bezpečnostní situaci v Evropě nebo česko-americké spolupráci. Probrat by měli i modernizaci české armády.

Vláda nedávno rozhodla, že začne vyjednávat s americkou vládou o nákupu 24 moderních letadel F-35. Již dříve byla uzavřena smlouva na pořízení 12 vojenských vrtulníků. Dalších osm starších helikoptér česká armáda dostane z USA zadarmo, zaplatit bude muset jejich modernizaci.

Kromě modernizace armády také zástupci ministerstva jednají s americkými protějšky o obranné smlouvě DCA (Defense Cooperation Agreement) mezi Českou republikou a Spojenými státy. Smlouva DCA má právně zajistit případné působení amerických vojáků na českém území.

Samotné nasazení Američanů v Česku nebude pouze na základě této smlouvy možné, musela by ho, stejně jako v současné době, schválit vláda a následně parlament. Podobný dokument dosud se Spojenými státy uzavřelo 24 členských zemí NATO včetně Slovenska.

Americký ministr obrany Lloyd Austin se také vyjádřil k situaci na Ukrajině. Úspěchy ukrajinské armády u Chersonu a Charkova označil za povzbudivé, ale nechtěl předvídat, jak dlouho bude konflikt ještě trvat.

Premiér Petr Fiala přijal ministra Austina kolem 13:00, po jednání se mimo jiné přihlásil k americkému závazku bránit své spojence v NATO. Následně Austin před svým odletem z Česka odjel na Pražský hrad na jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

Zeman a Austin se shodli na tom, že obranná spolupráce mezi ČR a USA je na vysoké úrovni a chtějí pokračovat v jejím posilování a prohlubování.

Austinova návštěva Česka následuje po čtvrteční konferenci, kterou na pomoc Ukrajině šéf Pentagonu uspořádal v Německu na americké vojenské základně Ramstein.

Černochová před odpolední návštěvou na Hradě, kam Austina doprovodí, ocenila jednotu vrcholných představitelů ČR v otázce ruské agrese na Ukrajině. Zemanovi poděkovala, že se jeho politika ohledně války na Ukrajině shoduje s vládní. „Agresi odsoudil a jako vrchní velitel ozbrojených sil jednoznačně stojí za naší vládou a podporuje naši pozici,“ uvedla.

Změna podle ní nenastane ani po lednových prezidentských volbách, ve kterých už Zeman nemůže mandát obhajovat. „Všichni kandidáti, kteří mají relevantní šanci stát se prezidentem, se v otázce setrvání v NATO a strukturách EU víceméně shodují. V tomto směru se nikdo nemusí obávat změny kurzu,“ míní ministryně.

Zahraniční delegace v kryptě parašutistů

Bývalý generál americké armády Austin není prvním cizím státníkem, který Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil. Loni v srpnu například památku československých výsadkářů v Resslově ulici uctil německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Do krypty zavítali také rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident nebo v roli ministra zahraničí pozdější britský premiér Boris Johnson.

V kostele a v kryptě pod ním v červnu 1942 zemřeli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Heydricha, dále Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc.

Autoři: ,

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč