Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Australskou vládu naštval indický vtip

Česko

Je to urážlivé, reagovali Australané na kresbu, která měla upozornit na množící se útoky proti Indům.

CANBERRA/PRAHA Jediný kreslený vtip ve spíše bulvárních indických novinách dokázal vyvolat v Austrálii mimořádný rozruch -a to i v nejvyšších policejních a politických kruzích. Na obrázku je muž v kápi člena rasistické organizace Ku-klux-klan, na hrudi má ovšem znak policie australského státu Victoria. Ado úst jsou mu vložena slova: „Ještě jsme povahu tohoto zločinu nezjistili.“

Vtip reagoval na nedávné zavraždění indického studenta v Melbourne a autor jím chtěl zjevně naznačit, že australská policie vyšetřuje laxně a sama má rasistické sklony. Rozruch kolem vtipu, který otiskl indický list Mail Today, ale ukázal na závažnost celé kauzy. Jde totiž o další z řady útoků proti Indům žijícím v Austrálii, které mají dopad i na samotnou zemi protinožců.

Jedním z důsledků těchto násilností - a publicity, které se jim v Indii dostává - je totiž klesající počet Indů studujících v Austrálii. A poskytování vzdělání cizincům je pro australskou ekonomiku mimořádně lukrativní - podle agentury Reuters je třetím největším „vývozním“ artiklem hned po uhlí a železné rudě.

Obětí zatím posledního útoků na členy indické komunity se stal 21letý indický student Nitin Garg, kterého kdosi ubodal cestou do provozovny rychlého občerstvení, kde si přivydělával. V Indii to bylo označeno za další rasistický útok, podle australské policie ale povaha zločinu není jasná - mohlo totiž jít o „normální“ kriminální čin.

Reakce na obvinění naznačená v inkriminovaném vtipu byla každopádně mimořádně ostrá. „Jakýkoliv náznak tohoto typu je velmi urážlivý,“ prohlásila australská vicepremiérka Julia Gillardová, která podle BBC o obsahu kresby pouze slyšela. „Říct, že to byl rasově motivovaný zločin je nejen předčasné, ale hloupé,“ dodal pak Greg Davies, tajemník Asociace policistů státu Victoria, který si zároveň rýpnul do autora kresby: „Vtipy v Austrálii obvykle kreslí lidé, kteří jsou chytří a vtipní. V tomhle případě neplatí ani jedno.“

Šéfredaktor zmíněného indického deníku Bharát Bhušán ale kresbu brání s tím, že jejím hlavním účelem bylo vyprovokovat v Austrálii debatu o stavu společnosti. „Indové považují tyto útoky za rasistické, jejich děti jsou napadány a zabíjeny. Takže pokud začíná být Austrálie znepokojena, tak je to jedině dobře,“ citovala jej BBC.

Autor: