Privatizace změnila systém cestování. Z autobusové dopravy se stal obchod a časem se počet dopravců zmnohonásobil. K dnešnímu dni je jich v České republice celkem 124. Jejich provoz dotují hlavně kraje a obce. To je pochopitelné, protože veřejná služba, kterou plní, se často nevyplatí. Když třeba autobus přepraví mezi dvěma vesnicemi na vzdálenost 15 kilometrů babičku s průkazem ZTP a její pětiletou vnučku, vydělá na babičce, které dá slevu 75 %, třeba 6 korun, a na vnučce nic, protože jede zdarma. Za naftu ale zaplatí 25 korun za litr a za cestu mezi vesnicemi spolkne motor minimálně 1,2 litru. Dopravce na takové cestě prodělá skoro 22 korun.
Kraj tak uhradí nejen ztrátu, ale také přiměřený zisk, který stanoví cenovým výměrem ministerstvo financí. To si také vyhrazuje právo na regulaci cen jízdenek. Jasně jsou vymezeny také slevy, které musí dopravce vybraným skupinám cestujících poskytnout. Koeficient, který se používá k výpočtu ceny jízdného, neurčuje konečnou, ale maximální cenu. Jednotliví dopravci tak mají prostor se sumami hýbat směrem dolů. A navíc si mohou vymyslet ještě další slevy k těm, které jsou předepsané ministerstvem.
Zjistit, který dopravce je pro vás nejvhodnější, není zcela snadné. Část informací naleznete na internetových stránkách jednotlivých dopravců, ne všichni ale mají vlastní weby. Celkem kvalitní je adresa www.e-jizdenka.cz.
Na této stránce najdete rezervační systém autobusových jízdenek AMSBUS. Jízdenku můžete koupit on-line, musí to být však minimálně 3 dny dopředu. Při vyhledávání se vám tu zobrazí různé spoje, neuvádí se však přehled cen a v průběhu objednávání není vidět, se kterým dopravcem nakonec pojedete. Známější variantou je www.idos.cz. Moderní rozhraní celostátního informačního systému o jízdních řádech nabízí přehled spojů v daném časovém rozmezí a hlavně možnost vybrat si dopravce a cenu. Přesto u některých spojů částka není uvedena.
Ceny autobusových jízdenek se liší vždy o pár korun. Například pokud jedete z Prahy do Náchoda, zaplatíte u společnosti ORLOBUS 126 korun za jednu cestu. U CDS Náchod za stejnou cestu uhradíte 115 korun. P-Transport vás sveze za 116 korun. Rozdíly jsou dané nejen cenovou politikou dopravců, ale také různou vzdáleností, kterou autobusy urazí (jedou totiž mezi stejnými městy po jiných trasách a zastavují v jiných městech).
Kromě standardních slev pro děti do 15 let, ZTP a žákovského jízdného přidávají ještě někteří dopravci vlastní slevy. Když si třeba u CDS Náchod předplatíte deset jízd, společnost vám dá slevu z celkové ceny 10 procent. Na zpáteční jízdenku dostanete slevu 20 procent a po předložení průkazu ISIC 10 procent.
Mezi autobusové dopravce známé kvalitou služeb patří žluté autobusy Student Agency. Jejich dálkové spoje s nápoji zdarma a promítáním filmů během jízdy jsou obecně oblíbené. Firma není na svých dálkových spojích dotovaná státem a cenovou politiku volí naprosto podle vlastního uvážení.
Student Agency nabízí několik typů jízdenek. Tiket na pevné datum je vystaven na konkrétní trasu, datum a čas. Můžete ho vyměnit nebo vrátit nejpozději 30 minut osobně před odjezdem spoje za stornopoplatek 10 Kč. Jiný typ lístku - otevřená jízdenka, neplatí pro konkrétní trasu, datum ani čas. Můžete ho využít jakkoli a kdykoli, ale musíte si nejdříve rezervovat místo. Rezervaci můžete provést nejpozději 30 minut před odjezdem spoje prostřednictvím SMS nebo na webových stránkách dopravce. „Kreditová jízdenka“ se zase vystavuje v podobě karty, kterou si můžete dobíjet na prodejních místech firmy nebo přes internet. S nabitou jízdenkou si můžete rezervovat jedno místo v tolika spojích, kolik aktuálně potřebujete. Cesta z Prahy do Ostravy vás přijde na 340 korun, s „kreditovou jízdenkou“ na 310 korun, při využití nabídky Happy se dostanete na 270 korun.
***
Slevy ze zákona v autobusové dopravě
* dítě do 15 let - sleva 50 %, dokazuje se průkazem vydaným dopravcem nebo pasem * cestující, který je držitelem průkazu ZTP - sleva 75 % * studenti do 15 let - sleva 62,5 % * žákovské od 15 do 26 let - 25 % Žákovské platí jen na dojíždění do školy a je nutné prokázat ho žákovským průkazem. Neplatí v červenci a srpnu. Kartu vydává dopravce, musí být potvrzená školou. Průkaz musí obsahovat adresu bydliště a školy. Je společný pro železniční i autobusovou dopravu. Uznávají ho všichni dopravci. * děti do 6 let - zdarma