Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Avion oceněný. A pak zavřený

Česko

Hotel zůstal bez peněz – Jedna ze sedmi nejstřeženějších památek v Brně chátrá

Nedostal peníze, neotevře. Slavný hotel Avion v České ulici, který si fotí japonští turisté, je sice národní kulturní památkou, ale k dotacím mu to nepomohlo.

BRNO Před vchodem uschlé květiny, špinavá okna, na dveřích cedule Zavřeno. Tak vypadá nejnovější položka na seznamu sedmi brněnských národních kulturních památek – hotel Avion. Neoznačený, lidé nemají šanci si ho prohlédnout. A zřejmě se to hned nezmění.

Majitel budovy Stanislav Berousek nepřímo přiznává, že titul, který funkcionalistickému hotelu z roku 1928 přísluší pouhých 21 dnů, mu měl pomoci získat dotace z evropských fondů. Přesto neuspěl a nepomohlo mu, ani když žádal o přehodnocení verdiktu jihomoravského hejtmana Michala Haška. Zavřel proto i zbývající, dosud funkční části budovy. Kdy otevře, sám neví, neuvažuje ani o tom, že by hotel zpřístupnil alespoň na prohlídky. „Připravujeme novou žádost o dotaci, kterou bychom měli podat ke konci letošního roku. Do té doby bude hotel zavřený,“ sdělil včera Berousek.

Na projektu obnovy se podílela Eva Jiřičná K otevření budovy pro turisty a odborníky nikdo nemůže majitele nutit. Památkáři ale míní, že je chyba stavbu nechat jen tak chátrat. „Hotel potřebuje obnovu, je to unikát,“ přiznává ředitel brněnského pracoviště Národního památkového ústavu Petr Kroupa.

Ještě než se Avion stal národní kulturní památkou, tedy nejpřísněji chráněnou památkou v republice, vznikl projekt na jeho obnovu. Podílela se na něm i architektka Eva Jiřičná. Ta pro LN zdůraznila, že se snažila najít způsob, jak respektovat dílo architekta Bohuslava Fuchse, současně ale nabídnout komfort, který se od nynějších hotelů očekává – například sociální zařízení na každém z pokojů.

Pokud ovšem Stanislav Berousek neuspěje ani se svou novou žádostí, je zřejmě ohrožen i připravovaný projekt. „Nezískáme-li peníze ani podruhé, pak zřejmě začneme hotel opravovat za svoje peníze. Nezakrývám, že v tom případě bude oprava úspornější a určitě ne podle projektu Evy Jiřičné,“ připustil včera Berousek, ač i on míní, že by to byla škoda. Jenomže změna projektu znamená nové povolování a to bude vzhledem k „povýšení“ hotelu přísnější.

Přestože je hotel zavřený, téměř denně před ním zastavují turisté. Je totiž vepsaný v každém z turistických průvodců jako příklad stavby vměstnané na extrémně úzké parcele. Než si se zakázkou poradil Fuchs, několik jeho konkurentů ji odmítlo.

Naříkali hygienici, na riziko upozorňují i památkáři Hotel už nesplňuje hygienické ani bezpečnostní limity. Na úřadech však nemají informaci o tom, v jakém stavu je. „Samozřejmě jsme ho několikrát procházeli, ale hodnotili jsme především zachování historicky cenných konstrukcí. Vím ale, že zásah bude potřebovat velice cenná fasáda, která už je po letech narušená. A celý hotel potřebuje posoudit statiku,“ dodal Kroupa.

Také na krajském úřadě, který má od července hotel na starosti, se zatím na jeho faktické převzetí do správy teprve chystají. „Chceme se majitelům představit jako ti, kdo budou nyní na stav památky dohlížet. Je to otázka dalších týdnů,“ dodal vedoucí odboru kultury a památkové péče Tomáš Drobný.

Ještě nedávno přitom Avion fungoval, v přízemí byla v provozu restaurace. Ani tu Berousek neobnoví, prý by se nevyplatila. Podle něj jevil zájem o možnost uvnitř vystavovat Dům umění města Brna – což by také byla šance budovu otevřít veřejnosti. Ředitel DUMB Rostislav Koryčánek ale včera konstatoval, že to už není aktuální.

Zápis hotelu Avion byl jedním z největších překvapení při rozhodování vlády. Ministerstvo kultury jej totiž navrhlo samo, památkáři prosazovali spíše jiné významné stavby v Brně. „Tuto poctu by si zasloužily například některé pavilony na výstavišti,“ řekl Drobný.

***

BRNĚNSKÉ NÁRODNÍ KULTURNÍ PAMÁTKY

Na seznamu národních kulturních památek je v Brně kromě Avionu šest staveb a všechny lze vidět, byť například vila Tugendhat (zapsaná na seznamu UNESCO) je nyní v rekonstrukci: * Špilberk: Na hradě jsou expozice Muzea města Brna, je tedy přístupný. * Čestné pohřebiště na Ústředním hřbitově: Vojenské čestné pohřebiště je volně přístupné v otvírací době hřbitova.

* Kostel sv. Jakuba: Chrám je přes den volně přístupný všem zájemcům. * Katedrála Petrov: Chrám je přes den volně přístupný, jeho věže a některé další části za vstupné. * Kounicovy vysokoškolské koleje: Areál s památníkem Vítězství nad fašismem je přístupný volně, uvnitř areálu je ve stanovenou dobu či po domluvě otevřena pamětní síň. * Vila Tugendhat: Areál byl přístupný jako muzejní expozice, nyní je na dobu přibližně dvou let v rekonstrukci. * Další národní kulturní památkou v Brně jsou moravské zemské desky, které jsou ale tzv. archivní památkou a jako takové nemohou být zpřístupněny. Statut movité národní kulturní památky mají i některé sbírkové předměty z Dolních Věstonic, které například Moravské zemské muzeum pravidelně vystavuje.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...