Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Až 300 km/h. Ničivé tornádo na Moravě bylo ještě silnější, než meteorologové odhadovali

Následky tornáda v obci Mikulčice foto:  Petr Topič, MAFRA

Aktualizováno
Brno - Až 300 kilometrů v hodině. Síla tornáda, které minulý čtvrtek zasáhlo obce na jižní Moravě, dosáhla podle meteorologů stupně F4. K řádění živlu vydal Český hydrometeorologický ústav předběžnou zprávu. Upozornil na ni server iDnes.cz. Tornádo zdevastovalo několik obcí, vyžádalo si šest lidských obětí a zanechalo po sobě také miliardové škody.
  11:25aktualizováno  12:09

Původně se odhadovala síla v kategorii F3. Rychlost tornáda nelze změřit, jeho síla se proto měří podle škod, které způsobí. „Na základě leteckého i pozemního průzkumu a následné konzultace mezi odborníky nad získanými materiály o způsobeném poškození byla tornádu přiřazena kategorie F4,“ konstatoval ČHMÚ ve zprávě, kterou zveřejnil na web.

Následky tornáda v obci Mikulčice
Tornádo Hodonín - Letecké mapování VUT

„Přibližně v čase 19:10 až 19:45 byla bouře provázena silným tornádem, které způsobovalo při povrchu značné škody v pásu dlouhém 26 km a širokém až 700 m,“ uvádějí meteorologové.

V přepočtu tak jde o rychlost mezi 266 a 324 kilometry v hodině. Přesně v takové síle tornáda působí ohromné škody, jaké byly k vidění v několika obcích na jižní Moravě. Nejvíce to zasáhlo především Hrušky, Moravskou Novou Ves, Mikulčice, Lužice, severní části Hodonína a Ratíškovice.

Měření rychlosti větru v samotném tornádu je prakticky neuskutečnitelné. Kvůli tomu navrhl v roce 1971 v USA meteorolog Tetsuya Theodore Fujita stupnici pro určování intenzity tornád. Je založená na vyhodnocení destruktivních účinků větru. Stupnice byla později lehce přepracována a zpřesněna, v praxi se upravená stupnice používá od roku 2007.

Autoři: ,

Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA
Rozdáváme kosmetiku Childs Farm Baby Oatderma ZDARMA

Maminko, svědí! Trápí vaše dítě citlivá a suchá pokožka? Bojujete s atopickým ekzémem? Právě teď má 20 testerů možnost vyzkoušet zklidňující a...