Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Semknuté Česko. Obcím, které minulý čtvrtek poničilo tornádo, věnovali lidé už miliardu

Česko

  10:54aktualizováno  11:43
Brno - Na obce postižené minulý čtvrtek tornádem se již ve sbírkách vybrala miliarda korun. Nejvíce peněz je zřejmě na účtu Diecézní charity Brno, kam lidé poslali 247 milionů korun. Sbírkový účet Nadace Via překonal hranici 200 milionů. Přes 100 milionů vybrala organizace Člověk v tísni, která na účtě eviduje 136,5 milionu korun. Ke 100 milionům se blíží Český červený kříž. Vyplývá to z údajů na stránkách organizací a z vyjádření jejich zástupců.

„Ani v nejfantastičtějším snu by mě nenapadlo, že vybereme čtvrt miliardy. Jsme velmi překvapeni mírou solidarity a tím, kolik se vybralo peněz, a to nejen u nás. I jiné námi pořádané sbírky jsme měli vysoké, například při povodních v roce 1997 a 2002 jsme vybrali kolem 60 milionů, což samozřejmě na tu doby bylo hodně, ale ne tak moc jako nyní. Překvapila mě i rychlost, kdy v podstatě za čtyři dny jsme měli 200 milionů,“ řekl ČTK ředitel charity Oldřich Haičman.

Dodal, že vysoká částka rovněž vyvolává zodpovědnost. První peníze chce charita rozdělit už příští týden. Organizace Člověk v tísni odeslala už ve středu po dohodě se starosty 25 milionů korun na účty jihomoravských obcí, které postihlo tornádo. 

Dobrovolnická pomoc po tornádu v Moravské Nové Vsi
V Mikulčicích na jižní Moravě pokračuje odklízení trosek a sutin zničených domů...

Nadace Via iniciovala schůzku s dalšími organizátory sbírek, kde se dohodli na společném postupu při rozdělování peněz. Organizace v první fázi pošlou 150 tisíc korun na opravy poničených domů a zajištění základních potřeb domácností. „Peníze odešleme příští týden, zatím stále mapujeme škody a poté musíme udělat smlouvy. Chci poděkovat všem dárcům, štědrost Čechů je neuvěřitelná. Viděl jsem i na místě, že lidem pomáhá, že za nimi někdo stojí. Ví, že žijí ve společenství, které je v tom nenechalo. I díky tomu v obcích není atmosféra beznaděje,“ uvedl ředitel Nadace Via Zdeněk Mihalco.

Peníze na účtech přibývaly nejrychlejším tempem bezprostředně po katastrofě a po víkendu, kdy se načetly transakce z nepracovních dnů. Už na začátku týdne bylo na sbírkových účtech dohromady okolo 850 milionů. Od té doby peníze přibývají pomaleji. Vybraná suma, byť po menších částkách, roste stabilně například na portálu donio.cz, jehož prostřednictvím lidé přispívají konkrétním rodinám.

Lidé již v minulosti hojně přispívali při přírodních katastrofách. Ve sbírkách pro oblasti postižené záplavami v roce 1997, jež postihly především území Moravy, se vybralo téměř 800 milionů korun. Vlnu solidarity vyvolaly i záplavy, které poničily Česko v srpnu 2002. Jen na sbírkovém účtu společnosti Člověk v tísni se po povodních sešlo víc než čtvrt miliardy korun. Po záplavách v červnu 2009 podle humanitárních organizací Člověk v tísni, sdružení ADRA a Charita ČR přispěli lidé ve sbírkách více než 70 miliony korun. 

Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...