Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Až dojde ropa

Česko

Festival Jeden svět představí velké Ekologické výzvy dnešní doby

Hromadící se odpadky, se kterými si nevíme rady. Ovzduší znečištěné tak, že jedinou obranou je pokud možno nevycházet z domu. Tradiční zdroje energie docházejí, obnovitelné se zdají zatím být příliš nákladné. Podobné informace nám denně přinášejí nejen česká média. A protože jde o téma navýsost aktuální, které si zaslouží prostor k důkladnějším rozborům, objeví se znovu na filmovém festivalu Jeden svět celá tematická kategorie zaměřená na ekologické problémy dnešního světa.

Je možné změnit energetiku průmyslových států a pomoct tím chudým lidem v rozvojových zemích? Může jediný člověk zvrátit myšlení konzumní a do jisté míry apatické společnosti? Je více než pravděpodobné, že na tyto a podobné otázky naleznete odpověď v letošních Ekologických výzvách, které pro diváky připravila společnost Člověk v tísni s českou ekologickou organizací Hnutí DUHA.

Ekologické výzvy protínají svět křížem krážem. Ukazují, že jen špatné ovzduší nebo chemičkami znečištěná voda vede k určité formě nesvobody statisíců lidí. Rozhlédneteli se kolem sebe i vy, jistě narazíte na řadu ekologických problémů, které vás osobně omezují a činí v určitém ohledu nesvobodnými. Může jít o tak banální věc jako třídění odpadů: máte barevné kontejnery před domem, nebo musíte chodit stovky metrů daleko? Kolik platíte za elektřinu? Není zbytečné, aby k vám energie proudila z uhelných elektráren přes půl země, když si ji můžete částečně vyrábět sami díky obnovitelným zdrojům? Možná jen nemáte na výběr...

Svět před energetickou krizí „Nechci u lidí podporovat netečnost tím, že budu chodit a volat, kolik je na světě problémů. Musíme přijít s řešením těch problémů. A já začal u sebe,“ říká Preben Maegaard, ředitel výzkumného centra pro obnovitelné zdroje Folkecenter. Tato věta budiž leitmotivem pravděpodobně nejkomplexnějšího filmu kategorie Ekologické výzvy, Čtvrtá revoluce - energetická soběstačnost. Snímek pojednává o energetických možnostech lidstva v příštích dekádách, nastoluje otázky a nabízí řešení.

Světové zásoby ropy stačí na příštích třicet let. Pak veškeré zdroje vyschnou. Přijde světová krize, války o kanystr benzínu? Tradiční energetické koncepce ve filmu zastupuje hlavní ekonom Mezinárodní energetické agentury Fatih Birol. Přechod na obnovitelné zdroje hájí univerzitní profesoři, německý politik a autor předlohy filmu Hermann Sheer či zakladatelé prosperujících firem na elektromobily nebo technologie využívané k zateplování. Všichni se shodují: energie je nedostatek, musíme hledat -a zavádět - nová řešení.

Inspirace by mohla přijít například ze severu našeho kontinentu, kde se Islanďané pomalu vzpamatovávají z tvrdého zásahu finanční krize. Systém půjček a života na dluh, na který si místní lidé v posledním desetiletí až příliš ochotně navykli, se v roce 2008 zhroutil jako domeček z karet. Islanďanům bylo v té chvíli jasné, že musejí začít znova a hlavně jinak.

Ke všemu odhodlaní seveřané vsadili na rozvoj nových přístupů souvisejících s trvale udržitelným rozvojem. A jak ukazuje dokumentární snímek Máme se na co těšit, rozmach organického farmaření a využívání obnovitelných zdrojů energie pomohl této tradičně novým přístupům otevřené zemi pookřát.

Černý kůň z Číny Čína se nezdráhá masivně investovat do moderních technologií; i když se to mnohým může zdát až neuvěřitelné, jde o opakující se jev poslední doby. Výsledkem je, že o Číně západní experti hovoří jako o progresivní zemi, která se střemhlav vrhá do moderních inovací, jež jsou navíc šetrné k životnímu prostředí. V několika filmech festivalové sekce s ekologickou tematikou se univerzitní profesoři i šéfové nadnárodních firem shodují: tato země má perspektivu, chce žít „zeleně“ a začíná určovat tempo.

„Ekonomická krize je dočasná. Ovšem krize klimatická a energetická - to jsou reálné hrozby, kterým musíme čelit,“ říká Zhengrong Shi, majitel největší firmy na výrobu fotovoltaických článků Suntech Power.

Přístup komunistické země oceňuje i hrdina dalšího vynikajícího snímku Solartaxi Luis Palmer. Jako středoškolský učitel se rozhodl splnit si sen a s pomocí studentů švýcarských univerzit vyrobil auto na solární pohon, v němž objel celý svět. Roadmovie je mimořádně filmařsky povedený snímek s množstvím překvapivých událostí a údajů. Palmer se navíc ukazuje jako perfektní řečník. Přesto diváka překvapí jeho jednoznačné prohlášení: „Tolik článků v tisku, rozhovorů v televizích a audiencí jako v Číně jsem neměl nikde na světě. Tato země je otevřená novým řešením.“

Čína hledá nová řešení, ale neřeší staré chyby. O tom by vám mohla vyprávět rybářka Wei Dongying, která se už léta snaží o - z určitého úhlu pohledu - jednoduchou věc. Aby voda v její vesnici nesmrděla po parfémech, čisticích prostředcích, lepidlu. Neúspěšně. Zeptáte-li se ve vesnici Če-ťiang kohokoliv, zopakuje vám to samé: „Trpíme nemocemi, nedá se to pít.“

Ve filmu Poručíme větru, dešti dále vystupují aktivistky Čao, kterou trápí zplodiny z aut a spaloven, a Čhen, jež bojuje proti „smradlavé chemičce“ ve svém kraji. Snímek ukazuje nekonečnou snahu na straně aktivistů a nekonečnou ignoraci na straně úřadů. A nutí k zamyšlení: pereme se my sami dostatečně o svoje práva? Říkáme si dost nahlas o změny, nebo se necháváme vláčet časem a vůlí velkých společností (chemických, energetických...)?

Filmy v tematickém bloku Ekologické výzvy pocházejí ze všech koutů světa, mnoho rysů mají ale společných. Méně znečištěná planeta znamená zdravější život pro nás všechny. Nová, moderní, zelená řešení posilují ekonomiku a přinášejí nová pracovní místa. Nejen ve vyspělých státech, ale i v zemích třetího světa.

***

Související filmy

Solartaxi Jako malý kluk si Louis Palmer kreslil auto na sluneční pohon. Jeho snem bylo objet v něm celý svět. Po dvaceti letech se ke svému snu vrátil a začal ho realizovat. Poručíme větru, dešti Ve vesnici v oblasti Če-ťiang na jihu země chutnají ryby vylovené z řeky po odpadcích i krému na obličej. Dokument představuje odvážné aktivisty, kteří marně bojují s úřady za změnu. Čtvrtá revoluce Podle protagonistů velkolepě pojatého snímku čeká svět brzy další revoluce. Spočívat by měla v přechodu od jaderných a uhelných elektráren k obnovitelným zdrojům energie. Máme se na co těšit O Islandu se říká, že je možné vše, neboť i v oblastech za polárním kruhem lidé dokážou pěstovat růže. Nyní se seveřané chtějí stát vzorem pro užívání šetrných technologií.

Festival on-line

Festivalový speciál na webu České televize letos fanouškům a fanynkám představí i řadu nekomerčních reklam a sociálních spotů v obnovené soutěžní kategorii NonComm. Diváci mohou o spotech hlasovat, slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční 14. března během festivalového NonComm večera v Divadle Archa. Součástí webu budou kromě spotů i tři filmy z festivalové kategorie Člověk v tísni uvádí, které divákům nabídnou pohled do zákulisí práce největší české humanitární organizace. Vše najdete na adrese: www.ceskatelevize.cz/jedensvet NonComm spoty Krátké a vtipné spoty jsou nejen divácky vítaným osvěžením, ale zároveň velmi zajímavým a účinným komunikačním prostředkem. Letos festival shromáždil celkem na 70 spotů z desítek zemí světa. Na webu ČT se představí 25 z nich. Spoty se zabývají nejrůznějšími aktuálními tématy, ať už jde o domácí násilí, užívání drog, rasismus či životní prostředí. Člověk v tísni uvádí Tři snímky, které vznikly v produkci této neziskové organizace, dokumentují její práci v krizových oblastech světa, jako je Afghánistán nebo Etiopie, ale i Česká republika. Speciál odstartuje dokumentární film Martina Řezníčka s názvem Šitkredit, jenž trefně zachycuje fenomén novodobé lichvy v podobě nekalých praktik úvěrových firem. S dokumentaristkou Erikou Hníkovou a jejím snímkem Tři dary pak budou mít diváci možnost vydat se po stopách české pomoci v Afghánistánu. Jak snadno se může v dnešní Etiopii stát mladý člověk otrokem, dokumentuje třetí ze snímků z produkční dílny společnosti Člověk v tísni, film Addis a Daniel: Uloupené dětství.

čvt

O autorovi| MAGDA KOUTSKÁ, Autorka je mediální koordinátorka Hnutí DUHA

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!