Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Až tak rychle stárnout Česko nemusí

Česko

PRAHA Premiér Petr Nečas (ODS) včera nepřímo připustil, že demografické změny v příštích desetiletích, kterými vláda obhajuje důchodovou reformu, nemusejí být tak hluboké, jak kabinet říká.

V projevu na pražském Žofínském fóru uvedl, že je vždy dobré připravit se na konzervativní, pesimistickou variantu. „Je to odpovědnější vůči veřejným financím i vůči občanům,“ konstatoval. Představa, že se objeví dramatické demografické řešení, je podle něj nereálná. Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky tak premiér penzijní reformu zpochybnil.

Podle propočtů provedených na základě aktualizované prognózy demografů z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Borise Burcina a Tomáše Kučery, kterou nedávno přinesla média, nebude podíl lidí v produktivním věku, kteří přispívají do penzijních systémů, klesat tak dramaticky, jak tvrdí vládní politici. Důchodová reforma je podle Nečase „klíčovým prvkem v reformě veřejných financí“, protože vláda si za hlavní cíl vytkla řešení především strukturálních problémů výdajové strany veřejných financí. Předseda vlády zdůraznil, že součástí reformy je pokračování ve změnách parametrů průběžného pilíře, například zrušení možnosti vlády libovolně a „populisticky“ valorizovat důchody.

Vláda však podle Sobotky reformou neřeší hlavní problém, kterým je stabilizace průběžného systému, na který bude i v budoucnu odkázáno 70 procent obyvatel země. Vláda podle něho pouze chystá opt-out, tedy vyvedení peněz z průběžného systému, který je nyní v deficitu, na soukromé důchodové účty.

Zavedení individuálního spoření do důchodových fondů je podle premiéra dalším krokem reformy. „Je to důležitý krok i z onoho psychologickopoliticko-ekonomického pohledu,“ poznamenal. Nutné je podle něj prolomit stereotyp uvažování mezi širšími vrstvami občanů, kteří si myslí, že když platí důchodové pojištění, „spoří si“ na důchod a později na něj budou mít nárok. „Průběžný důchodový systém takto nepracuje a nikdy nepracoval,“ varoval premiér. Stejnou částku, kterou stát od občanů na důchodovém spoření vybere, každý rok rovnou rozdá na penze nynějších penzistů, připomněl. „Nikdo si nikde, nikam a nic nespoří,“ řekl.

Sobotka tvrdí, že pokud vláda zavede bez konzultace s opozicí opt-out, pak si ČSSD vyhrazuje právo na parametrickou změnu, tedy na snížení odváděného procenta.

Autor: