Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ázerbájdžán chce zatknout europoslance Štětinu. Kvůli referendu v Náhorním Karabachu

Česko

  7:19
BAKU/PRAHA - Ázerbájdžán vydal mezinárodní zatykač na tři členy Evropského parlamentu, včetně českého europoslance Jaromíra Štětiny (za TOP 09, EPP). Poslanci se totiž zúčastnili jako pozorovatelé referenda v Náhorním Karabachu, odtrženém od Ázerbájdžánu. Trojici proto viní ázerbájdžánské úřady z nezákonného vstupu na okupované území. Vydání zatykače potvrdil Štětina na sociální síti Facebook.

Europoslanec Jaromír Štětina (TOP09/STAN). foto: MAFRA - Viktor Chlad

„Ázerbájdžán požádal Interpol o mé zatčení,“ sdělil na Facebooku Štětina, který je v Evropském parlamentu místopředsedou podvýboru pro obranu a bezpečnost. Kromě Štětiny ázerbájdžánské úřady stíhají také poslankyni Eleni Theocharosovou z Kypru a poslance Franka Engela z Lucemburska.

Trojice se v pondělí podle ázerbájdžánské prokuratury zúčastnila referenda o ústavních změnách v Náhorním Karabachu, arménské enklávě, která se před lety v krvavé válce odtrhla od Ázerbájdžánu. Proti referendu Ázerbájdžán protestoval. Už čtvrt století marně usiluje o návrat Náhorního Karabachu pod svou správu a sousední Arménii obviňuje z okupace ázerbájdžánského území.

21.února 2017 v 14:09, příspěvek archivován: 23.února 2017 v 07:20

https://t.co/CkifYCtYg3. Vydali jsme dnes v Karabachu (Arcachu) statement k probehnuvsimu referendu o nové ústavě.

„Proti evropským poslancům bylo zahájeno trestní stíhání podle odpovídajících paragrafů ázerbájdžánského trestního zákoníku za opakovaný nezákonný vstup na okupované území Ázerbájdžánu,“ citoval server kavkasia.net generální prokuraturu.

Ázerbárdžán stíhá také vědce, na černé listině je i francouzský ministr vnitra

Ázerbájdžánská generální prokuratura kromě vydání zatykačů na tři europoslance včetně Jaromíra Štětiny kvůli jejich roli pozorovatelů referenda v Náhorním Karabachu obvinila i čtyři vědce z Arménie, Británie a Španělska, a to kvůli jejich výzkumu na archeologických vykopávkách ve sporné oblasti, která se od Ázerbájdžánu odtrhla v krvavém konfliktu na přelomu 80. a 90. let. Oznámila to ázerbájdžánská a ruská média.

Ázerbájdžán už čtvrt století marně usiluje o návrat Náhorního Karabachu pod svou správu a sousední Arménii obviňuje z okupace ázerbájdžánského území.

Válka, která se hlásí o slovo. Náhorní Karabach je kolbiště mocenských zájmů

Na seznamu obviněných generální prokuraturou podle různých paragrafů jsou arménský profesor biologie Levon Episkopjan, španělská výzkumnice Yolanda Fernandezová Jalvoová a britští vědci Tania Kingová a Peter Andrews, kteří se vykopávkám na „okupovaných územích“ věnují od roku 2002. Soud na ně vydal zatykač a vyhlásil mezinárodní pátrání; příslušná žádost byla odeslána Interpolu, uvedl server Oxu.az.

Zatím není jasné, zda Interpol ázerbájdžánské žádosti vyhoví. Dané vykopávky se podle serveru Kavkazskij uzel vedou od roku 1999 a výsledky svědčí o přítomnosti lidí v dané oblasti v období starší doby kamenné, přibližně 300 000 let před naším letopočtem.

Ázerbájdžánské úřady argumentují haagskou konvencí o uchování kulturních hodnot v případě ozbrojeného konfliktu a považují terénní práce za nelegální. Vědce ázerbájdžánské ministerstvo kultury varovalo v roce 2008, loni v listopadu je diplomacie v Baku zařadila na „černou listinu“.

Ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí minulý měsíc oznámilo, že na „černou listinu“ zařadilo také 180 zahraničních novinářů, kteří navštívili Náhorní Karabach. Na seznamu je i francouzský ministr vnitra.

Podle serveru IntelliNews.com mezinárodní právo nezakazuje navštěvovat Náhorní Karabach. Nicméně Baku se tento měsíc domohlo od Běloruska vydání ruského blogera, který sporný region navštívil. Za tímto postupem se podle serveru mohou skrývat vnitropolitické důvody a snaha Baku předvést vlastnímu obyvatelstvu, že zaujímá pevný postoj vůči „porušování územní celistvosti“. Ázerbájdžán se také chystá 25. února připomenout výročí jednoho z masakrů ázerbájdžánských civilistů, který se odehrál během války o Náhorní Karabach.

Oblast nadále zůstává místem pohraničních incidentů; obě znepřátelené strany se podle serveru Kavkazskij uzel obvinily ze vzájemného ostřelování. Loni na jaře potyčky přerostly v několikadenní boje, které si podle odhadů vyžádaly několik desítek až stovek mrtvých.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!