Sobota 11. července 2020svátek má Olga 15 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vydali na mne zatykač, nesmím do zemí diktátorů, říká europoslanec Štětina

Europoslanec Jaromír Štětina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Europoslanec Jaromír Štětina. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Ázerbájdžánský zatykač žádnou opravdovou hrozbou není, myslí si český europoslanec Jaromír Štětina. Bude se však muset vyhnout spojencům režimu Ilhama Alijeva, například Bělorusku, protože by jej mohli vydat kavkazské zemi. Ta jej spolu s dalšími dvěma europoslanci viní z nezákonného vstupu na okupované území Náhorního Karabachu, kde byli pozorovateli při pondělním referendu.

Ázerbájdžán požádal o spolupráci při zadržení eurposlance Jaromíra Štětiny (za TOP 09) Interpol. On sám se ale nebojí, že by žádost padla na úrodnou půdu. „Není to seriózní hrozba. V podstatě se jen musím vyhnout zemím, které jsou ochotny mne vydat. Tou je například Bělorusko,“ řekl Štětina, který je teď v Praze, serveru Lidovky.cz. Příkladem spolupráce Minsku s Baku v podobném směru může být vydání rusky píšícího blogera Aleksandra Lapšina, které se odehrálo na začátku února.

Že by mu zamezení vstupu na území některých států kvůli hrozbě vydání do Ázerbájdžánu nějak zkomplikovala práci, si europoslanec nemyslí. „Zákazy vstupu do některých států jsou součástí mé práce. Jeden diktátor Vladimir Putin už mi zakázal jezdit do Ruska, teď mi to samé zakáže jiný diktátor, tedy Alijev,“ dal najevo, co si myslí o ázerbájdžánském režimu. Jedním z důkazů o čím dál větším uchopení moci v rukou Alijevovy rodiny je úterní jmenování jeho ženy Mehriban viceprezidentkou.

Ázerbájdžán se pokusil získat zpět území Náhorního Karabachu loni v dubnu, kdy započal ofenzívu po celé délce hranice okupovaného území. Podle Štětiny je to především důkaz hybridní války, ke které se Ázerbájdžán uchyluje, protože nebyl schopen dobýt území zpět klasickou cestou.

„V Karabachu působí desítky zahraničních firem, například těžařské či stavební. Baku spustilo kampaň proti všem, kteří chtějí území navštívit, aby investory odradilo,“ vysvětlil Štětina, proč k vydání zatykače na jeho osobu mohlo dojít. Dokonce podle vlastních slov předvídal, že se něco podobného může stát.

„Celkem jasně straním Arménii a Náhornímu Karabachu. Strávil jsem tam jako novinář celou válku a vím, jak tam bojovali za svobodu,“ dodal europoslanec s tím, že bránění karabašskému právu na sebeurčení považuje za návrat ke stalinistickým metodám. Stalin byl tím, kdo arménskou enklávu úmyslně přidělil Ázerbájdžánu.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!