Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Boje v Náhorním Karabachu mají už přes 60 obětí na životech

Svět

  10:18aktualizováno  12:24
JEREVAN/BAKU - Nejméně 64 obětí, převážně arménských a ázerbájdžánských vojáků, si podle AFP vyžádaly čtyři dny bojů o spornou oblast Náhorního Karabachu. Ázerbajdžánské ministerstvo obrany již předtím přiznalo smrt 16 příslušníků ozbrojených sil země.

Arménští bojovníci na frontové linii. foto: ČTK

Baku současně oznámilo, že arménské jednotky přišly o 70 zabitých vojáků a dvě desítky kusů bojové techniky, jakož se prý i podařilo zničit štáb největší arménské vojenské základny v Náhorním Karabachu.

Jerevan se k tvrzení z Baku dosud nevyjádřil. Arménské ministerstvo obrany připustilo jen, že jeden voják byl v noci na úterý zraněn v důsledku ázerbájdžánského ostřelování, zejména na severním úseku karabašské fronty. Ale „odvetná opatření potlačila aktivity nepřítele“ a arménské síly kontrolují situaci, citovala agentura Interfax z arménského komuniké.

NÁHORNÍ KARABACH

Obě strany konfliktu tvrdí, že nepříteli způsobily těžké ztráty, zatímco samy utrpěly jen minimální škody. Tvrzení o stovkách zabitých nepřátel desítkách kusů zničené těžké techniky ale nelze z nezávislých zdrojů ověřit. Samy přiznaly ztráty pohybující se okolo 40 zabitých vojáků na obou stranách; obětí konfliktu se stalo také šest civilistů.

Situace u Náhorního Karabachu se prudce vyostřila během noci z pátku na sobotu, kdy propukly boje s nasazením letectva, dělostřelectva a tanků.

Arménie a Ázerbájdžán vedou spor o Náhorní Karabach už desítky let. Převážně arménské obyvatelstvo této oblasti se odtrhlo od Ázerbájdžánu v krvavé válce na přelomu 80. a 90. let, výsledkem konfliktu bylo asi 30 000 mrtvých, statisíce lidí uprchly. Jednání od uzavření příměří v roce 1994 až dosud k vyřešení sporu nevedla. Mírovou smlouvu obě země dosud neuzavřely.

Jednou z prvních obětí oživlého ozbrojeného konfliktu byl dvanáctiletý...
Situace u Náhorního Karabachu se prudce vyostřila během noci 2. dubna, kdy...
Autor: