Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Česko

Kauza Čapí hnízdo: Stát obžaloval Babiše s poradkyní Janou Nagyovou, svědci změnili výpovědi

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku foto: koláž iDNES.cz

Státní zástupce Jaroslav Šaroch v pondělí podal obžalobu na předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše a jeho někdejší poradkyni Janu Nagyovou v kauze kolem padesátimilionové dotace na stavbu rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo. Podle zastupitelství jedna z nových svědeckých výpovědí změnila náhled na posouzení případu.
  12:21aktualizováno  14:53

„Státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze podal dne 21. března 2022 obžalobu na dvě fyzické osoby ve věci v mediálním prostoru označované jako kauza Čapí hnízdo,“ uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš  Cimbala. 

Jednomu obviněnému člověku se podle něj klade za vinu, že se dopustil dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie, jednání druhé osoby se kvalifikuje jako pomoc ke zločinu dotačního podvodu.

Babiš vinu dlouhodobě odmítá. Nyní se podle něj potvrdilo, že kauza Čapí hnízdo je vykonstruovaný politický proces, sdělil. Vinu v minulosti popřela i Nagyová.

„Nově zjištěný skutkový stav, který z nově nashromážděného penza důkazů vyplynul, neumožňoval vydání jiného rozhodnutí, než je podání obžaloby. Státní zástupce je vázán zákonem a zásadou obžalovací. V této věci byly splněny zákonné podmínky, které trestní řád spojuje s podáním obžaloby. S otázkou případných pochybností svědčících ve prospěch obžalovaných se musí vypořádat příslušný soud,“ doplnil Cimbala. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

Žalobce: Jeden nový svědek a změna náhledu

Cimbala v tiskové zprávě, kterou vydal v pondělí odpoledne, uvedl, že jedna z nových svědeckých výpovědí změnila náhled na posouzení případu Čapí hnízdo. Zároveň došlo také ke změnám výpovědí u dalších svědků. Šaroch původně v roce 2019 stíhání Babiše a dalších lidí zastavil.

„Pokud si dovolím věc do značné míry zjednodušit, lze konstatovat, že nové důkazy narušily původní, výchozí právní úvahy, na jejichž základě bylo původní rozhodnutí vydáno,“ uvedl ve vyjádření zveřejněném na webu žalobců Cimbala.

Zároveň připomněl, že některé nově provedené důkazy jsou známé, protože dotčené osoby, mimo jiné svědci, se k nim vyjadřovaly veřejně. V případu loni v září nově vypovídal například Babišův syn Andrej Babiš mladší, který byl původně i obviněn a jeho stíhání bylo později zastaveno. Novinářům po svém výslechu řekl, že z něj otec udělal takzvaného bílého koně a že nikdy nechtěl být součástí dotačního podvodu.

„Z mediálních informací je známo, že se ve věci přihlásili se svědeckou výpovědí nejméně dva svědci. V jednom z případů pak došlo k podání výpovědi, která změnila náhled na posouzení věci,“ uvedl Cimbala. Výpovědi ale podle něj změnili i další svědci.

Na základě mezinárodní právní pomoci také byla podle Cimbaly objasněna otázka výkladu společného trhu. V usnesení o zastavení stíhání Babiše, které žalobci v roce 2019 zveřejnili, Šaroch mimo jiné uvedl, že propojení Čapího hnízda s Agrofertem nehrálo roli, protože si oba podniky nekonkurovaly ani nesjednocovaly svoji činnost na společném trhu.

V kauze Čapí hnízdo bylo obviněno 11 lidí včetně členů Babišovy rodiny. Šaroch postupně zastavil stíhání všech obviněných. Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman však v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání premiéra Babiše a Mayerové. 

Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo.

Policisté následně ukončili vyšetřování kauzy na konci loňského května, oba obviněné navrhli obžalovat. Šaroch na konci srpna rozhodl o tom, že jim případ vrátí k došetření. Učinil tak zejména proto, aby vyšetřovatelé doplnili výslechy svědků, mimo jiné premiérova syna Andreje Babiše mladšího. 

Policisté znovu navrhli oba obviněné obžalovat 20. září, vyšetřování ale následně zdrželo to, že Babiš v říjnových volbách znovu nabyl poslanecký mandát, a tím i imunitu. Sněmovna Babiše ke stíhání vydala na začátku března.

Farma Čapí hnízdo původně patřila premiérovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie údajně vlastnily Babišovy děti a partnerka. Babiš mladší už dříve uváděl, že farma byla od počátku projektem jeho otce. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Premiér holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.

Andrej Babiš stále tvrdí, že kauza Čapí hnízdo je zmanipulovaná: 

3. března 2022

Autoři: ,