Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Babiš chce nalákat mladé a jejich názory. Vzniká Mladé ANO

Česko

  14:05aktualizováno  14:22
PRAHA - Hnutí ANO 2011 v pátek založilo frakci Mladé ANO. Sdružuje členy hnutí do 35 let, v současné chvíli jich má 120. Předseda strany, majitel Agrofertu a ministr financí Andrej Babiš řekl, že by mladí měli hnutí pomoct například s přípravou programu do krajských voleb. Očekává od nich nové podněty.

Andrej Babiš očekává od mladých členů zpětnou vazbu. foto:  Dan Materna, MAFRA

„U nás je plno mladých lidí, kteří se chtějí zapojit do veřejného života,“ zdůvodnil vznik frakce Babiš. Mladé ANO bylo oficiálně založeno na lodi Šumava cestou z Podskalí do Troje, kde se konala prvomájová akce ANO.

Cestou na lodi s mladými členy prý Babiš diskutoval mimo jiné i o budoucnosti hnutí. „Chtějí nám pomoci v krajích, to znamená, že nám pomůžou připravit program do krajských voleb,“ řekl. Zároveň prý mladí vedení dávají zpětnou vazbu fungování celého hnutí. „My také potřebujeme mít informace od mladých, kteří říkají pravdu,“ řekl Babiš. O čem se s nimi konkrétně bavil, ale nechtěl prozradit. Stejně tak neřekl, co poradil on jim. „To je moje know-how,“ uvedl.

Předsedkyní frakce se stala Kateřina Reiblová, která pochází z Prahy. Do Ano vstoupila prý zejména proto, že je to podle ní nová strana, která není zatížena minulostí. Babiš je jí sympatický. „Budu se maximálně snažit o to, aby se organizace vybudovala, jsme ale teprve na začátku. Chci ale, aby z toho byl spolek ambiciózních lidí, kterým není jedno, v čem žijeme,“ řekla Reiblová.

Vznik organizace přivítala i primátorka Prahy Adriana Krnáčová (za ANO). „Jsem ráda, že je tolik mladých lidí, kteří jsou ochotni jít do politiky bez ohledu na to, jaká ta politika ve skutečnosti je,“ řekla Krnáčová. Rovněž uvedla, že bude připravovat stáže pro mladé lidi na magistrátu. „Není nic lepšího, než mít vedle sebe mladého, nezatíženého člověka,“ řekla.

Mladé lidi se snaží podchytit většina politických stran v zemi. Sociální demokraté lákají mezi Mladé sociální demokraty (MSD), což je samostatná a nezávislá organizace sociálně demokratické orientace, kterou prošlo několik současných lídrů strany. ODS úzce spolupracuje s organizací Mladí konzervativci, která se definuje jako organizace mladých lidí pravicového zaměření, a která straně také dodala několik známých tváří.

Mladí příznivci TOP 09 se mohou sdružovat ve skupině Mladí TOPáci, strana zřídila pro mladé politiky, podporovatele TOP 09, diskusní skupinu s názvem TOP for you. KSČM má pro své mladé příznivce organizaci Mladí komunisté, v Česku působí například i nezávislý Komunistický svaz mládeže (KSM). KDU-ČSL zase spolupracuje s nezávislou organizací konzervativně smýšlejících mladých lidí Mladí křesťanští demokraté a například se spolkem Mladí lidovci.

Hnutí ANO, která má v Česku zhruba 2750 členů, v pátek uspořádalo prvomájovou akci u Vltavy pod mostem z Troje na Císařskou louku. Na akci byl skákací hrad pro děti, překážkové dráhy nebo stánky s výrobky firem patřících Babišovi. Někteří členové strany, například starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, pak s dětmi soutěžili. ANO předvádělo i registrační pokladnu, kterou Babiš prosazuje.

Autoři: ,

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle
Stylová jako Dana Morávková v brýlích Crullé. Vyhrajte 500 Kč na nové brýle

Zvažujete pořízení nových obrouček? Hledáte stylové sluneční brýle nebo perfektně padnoucí čočky? Zapojte se do soutěže, vyhrajte poukázku a...

Mohlo by vás zajímat