Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Babiš: Chytré karanténě bude velet armáda, má porazit koronavirus. Je to cesta k normálnímu životu

Andrej Babiš během projevu k národu foto: Úřad vlády ČR

Rozhovor
PRAHA - Od pondělí stát testuje takzvanou chytrou karanténu na jižní Moravě, celorepublikově má začít fungovat po Velikonocích. Nový systém, který elektronicky „vytrasuje“ nakaženého pomocí mobilních dat a rychle izoluje a otestuje jeho rizikové kontakty, by se ale měl v následujících dnech postupně rozšiřovat i do jiných krajů.
  11:07

„Zájem projevil i Moravskoslezský kraj, ten by mohl následovat, možná už v průběhu tohoto týdne,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Důležité je podle něj co nejrychleji zapojit Prahu, kde je nejvyšší počet nakažených. V celé zemi bylo včera večer již 16 obětí a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) řekl, že by se zákaz volného pohybu měl prodloužit o další týden.

Projektu chytré karantény velí armáda v čele s brigádním generálem Petrem Procházkou. Zastřešovat by jej měl podle Babiše současný předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula, jehož by v čele štábu měl vystřídat ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Ministři se chytli na síti. Hamáček se následně kál a Vojtěch nechtěně přiznal, že komunikace skřípe

Lidovky.cz: Co je cílem inteligentní karantény?
Jde skutečně o nejdůležitější projekt, který stát chystá. Cílem je porazit vir, potřebujeme snížit tempo růstu nákazy. Systém vychází z osvědčených postupů realizovaných v Jižní Koreji, Singapuru a Hongkongu. Inspirujeme se v těchto zemích, na rozdíl od zbytku Evropy nebo Ameriky. Máme scénáře, které vychází z rychlosti šíření epidemie v evropských zemích. Obecně se nacházíme v různých fázích epidemie. V první fázi bylo klíčové zavést plošná opatření k zastavení nekontrolovaného šíření viru. To Česká republika naštěstí učinila rychle a denní počty nových případů potvrzují účinnost těchto opatření, i když situace se může změnit. Ve druhé fázi musíme nahradit plošná opatření konceptem chytré karantény.

Lidovky.cz: Jak ten koncept funguje?
Chytrá karanténa pracuje s rychlou identifikací rizikových kontaktů a individuální izolací, což je naprosto zásadní. Nakažený se trasuje pomocí informačních technologií, důležitá je rychlost realizace.

Lidovky.cz: Mohl byste trasování pomocí informačních technologií přiblížit?
V projektu počítáme s GPS mapami. Nakažený bude vytrasován elektronicky pomocí dat ze svého mobilního telefonu a platební historie, pokud s tím bude souhlasit. Vznikne taková interaktivní mapa a na základě ní si bude infikovaný rozpomínat, s kým se mohl v poslední době setkat a nakazit ho. Tyto rizikové kontakty budou co nejrychleji testovány. Ten, kdo bude testován pozitivně, bude povinně umístěn do izolace. Je naprosto zásadní, aby karanténu dodržoval. Možná zavedeme i telefonické kontroly či sledování pohybu, protože máme stále signály, že ne všichni to berou vážně a že nedodržují doporučení. V rámci chytré karantény zavádíme i následné povinné testování v rozmezí několika dnů pro potvrzení nebo vyvrácení nákazy. 

Lidovky.cz: Kolik dní zpětně od zjištění nákazy budete elektronicky mapovat pohyb nakaženého?
Nakažený se bude trasovat pět dní nazpět. Musíme rychle otestovat a izolovat lidi, kteří se s ním dostali do významného kontaktu. Nyní se testuje asi 5400 lidí denně a potřebujeme se dostat na deset tisíc a výhledově i dvacet tisíc denně. Některé země v rámci Evropy mají nižší počty nakažených, ale domníváme se, že je to tím, že zkrátka dostatečně netestují. My máme také určité časové prodlení, ale snažíme se to doběhnout.

Lidovky.cz: Říkáte, že vaším cílem je testovat dvacet tisíc lidí denně. Co pro to děláte?
Nyní už testuje sedmdesát laboratoří, začínali jsme jen se Státním zdravotním ústavem a postupně kapacity rozšiřovali. Když jsme na konci ledna začali s testováním, otestovali jsme dvacet lidí, v pátek 27. 3. jsme měli za den 5247 otestovaných. Celkově jsme otestovali přes 36 tisíc lidí, takže rychlost se podstatně zlepšuje. Musíme mít odběrové sety a místa, kde se lidé otestují. Zapojujeme proto různé ústavy a instituce. Já jsem třeba teď na základě žádosti hejtmanky Jihočeského kraje Ivany Stránské doporučil Nemocnici Písek a její laboratoř klinické mikrobiologie a profesor Prymula ji vzal do systému laboratoří. Uvědomujeme si, že musíme zrychlit metodu testování a zvýšit kapacitu pracovišť.

Lidovky.cz: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch hovořil o tom, že by se do testování měla zapojit i Akademie věd České republiky. Testuje už tato výzkumná instituce?
Již ano, ale zatím pouze manuálním způsobem. V současné době se snaží do procesu zapojit automat. Při jeho použití však zatím dochází k občasné kontaminaci okolních vzorků od vedlejších silně pozitivních vzorků na koronavirus. Technické řešení se v tuto chvíli hledá, ale dá se očekávat, že bude rychle nalezeno. Nová metoda je unikátní a prakticky nezávislá na zahraničních dodávkách.

Jak se děti zaměstnávají v karanténě?
Jarní počasí vylákalo lidi do přírody. Na horu Říp směřovaly stovky turistů....

Lidovky.cz: Už dříve jste avizoval, že se do fungování chytré karantény poměrně zásadně zapojí armáda. Jakou roli bude mít v systému? Co je úkolem českých vojáků?
Armáda České republiky má sestavit 33 odběrových týmů, které budou vyjíždět k rizikovým kontaktům a nabírat jejich vzorky. Posílí tím krajské hygienické stanice. Vojáci budou také dezinfikovat místa, kde se pohyboval nakažený. Do systému se zapojí tři chemické jednotky. Jde o chemiky v Liberci, Bechyni a Olomouci. Na dezinfikování se podílí i hasiči. Armáda se bude rovněž podílet na distribuci ochranných prostředků a bude mít na starost logistiku hygieny.

Lidovky.cz: Víte, kolik vojáků se do systému zapojí?
Pro projekt chytré karantény armáda vyčlenila 253 vojáků a 82 kusů techniky. Do nařízení vlády navrhne navýšit počet na tři sta osob, ať máme možnost posílení v případě potřeby.

Lidovky.cz: Kdo bude celému projektu chytré karantény velet?
Právě armáda. Velí tomu brigádní generál Petr Procházka, který byl pověřen náčelníkem generálního štábu. Generál Procházka velí celému centrálnímu řídícímu týmu. Ale předpokládáme, že projekt bude zastřešovat současný předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Bude zplnomocněncem vlády, projekt bude stejně jako krizový štáb fungovat pod vládou. Kvůli systému chytré karantény budeme dělat i určité personální změny. Náměstek Prymula by se věnoval zejména tomuto projektu.

Lidovky.cz Narážíte na to, že řízení Ústředního krizového štábu by mohl převzít ministr vnitra Jan Hamáček?
Ano, vedeme o tom debatu. Profesor Prymula se musí soustředit na systém chytré karantény a hlavně na zdravotnictví a na epidemiologické záležitosti. V pondělí bychom to měli vyřešit.

Babiš navrhl Trumpovi, aby se vydal českou cestou. Američané by měli zavést povinné nošení roušek

Lidovky.cz: Proč jste se rozhodli, že systému bude velet armáda?
Hasiči hlavně distribuují zdravotní ochranné pomůcky po republice a policie má spoustu úkolů, dohlíží na dodržování protikoronavirových opatření a hlídá hranice. Tak jsme do systému zapojili armádu, která ho i řídí. Generální štáb Armády České republiky má ve svých řadách epidemiology, lékaře, armáda má své tři nemocnice. Mají s tím zkušenosti, mají zkušenosti se stavbou polních nemocnic a podobně. Musí ale samozřejmě úzce spolupracovat s hygienou. 

Na projektu se bude podílet řada dalších složek a organizací. Jde o ministerstvo zdravotnictví, krajské hygienické stanice, resort vnitra, ministerstvo průmyslu, kraje, odběrové týmy. Jde o obrovský strukturovaný komplex. Bude to složité, ale znovu opakuji, že jde skutečně o klíčový projekt. Musíme sehnat strašně moc personálu.

Lidovky.cz: Takže jste v rámci chytré karantény zřídili speciální centrální štáb?
Ano, centrální štáb už pracuje. Minulé pondělí dostali úkol a setkali se už čtyřikrát. Musí fungovat 24 hodin denně, počítá se s padesáti lidmi na směny. Štáb se setkává v prostorách armády na Ruzyni. Jde o čas, spěcháme.

Lidovky.cz: Chytrou karanténu spouštíte v pondělí ráno v Jihomoravském kraji. Plánujete systém postupně rozšířit do ostatních krajů, nebo začne celorepublikově fungovat skutečně až po Velikonocích?
Systém na jižní Moravě vyzkoušíme, musíme to ještě vychytat. Pak samozřejmě chceme chytrou karanténu zavést po celém Česku, a to co nejdříve. Zájem projevil i Moravskoslezský kraj, ten by mohl následovat, možná už v průběhu tohoto týdne. Myslím si, že nejdůležitější je Praha, protože tady je největší počet nakažených.

Lidovky.cz: Je tedy možné, že v Praze začne chytrá karanténa fungovat ještě před Velikonocemi?
To nevím. Bylo by to ideální, ale uvidíme, jak se systém v následujících sedmi dnech ozkouší na jižní Moravě. Čím dřív to zvládneme, tím dřív se můžeme vrátit do normálního života.

Lidovky.cz: Proč jste pro zkušební provoz vybrali zrovna jižní Moravu?
Potřebujeme systém vyzkoušet v lokalitě se středním zatížením, kde nejsou atypické problémy, jako je například karanténa v Litovli. Fakultní nemocnice Brno má deset pacientů, Fakultní nemocnice u svaté Anny čtyři. Brno tedy není tak zatížené jako Praha.

Lidovky.cz: Co přesně bude úkolem hygieniků a krajských hygienických stanic?
Hygienici jsou nejdůležitější, oni rozhodují o uzavření různých oblastí a vyhodnocují riziko nákazy, oni rozhodují, kdo musí být umístěn do karantény a podobně.

Lidovky.cz: Teď mám ale na mysli, co budou mít na starosti v systému chytré karantény.
Zejména pohovory s nakaženými. Hygienici jsou na začátku celého procesu, budou mít k dispozici elektronická data o pohybu nakaženého a v rámci pohovoru s ním budou zjišťovat, s kým přišel do kontaktu.

Lidovky.cz: Sám jste říkal, že v rámci chytré karantény musíte posílit personál. Hodláte navýšit i stavy hygieniků?
Teď nemáme čas na konkurzy a pohovory. S hygieniky jsem několikrát mluvil, nejdřív osobně, poté přes videohovory. Vycházíme jim vstříc, dělali jsme změnu systemizace. Navyšují se tam počty i rozpočet. Hygieny mají nezávislé struktury. Myslím si a doufám, že hygienici projekt chytré karantény podporují. Není to tak, že přijde armáda a bude bezhlavě velet hygieně, to nejde. Jde skutečně o spolupráci a hygienici to snad vědí. Chceme využít i dobrovolníků z řad studentů lékařských fakult.

Lidovky.cz: Rizikové kontakty nakaženého se v systému chytré karantény musí nechat co nejrychleji testovat. Pokud má člověk auto, dojede na příslušné odběrové místo, pokud ne, přijede k němu odběrový tým. Náměstek Prymula uvedl, že tyto týmy budou až pětinásobně posíleny. Kdo všechno bude u potenciálně nakažených odebírat vzorky?

Stávající odběrové týmy budou posíleny hlavně armádou, která bude v terénu.

Lidovky.cz: Testování musí být podle vašich slov rychlé. Budete využívat pouze rychlotesty, které odhalí nákazu u člověka do půl hodiny?

Vzorky se budou testovat pomocí klasických PCR testů a rychlotestů. Půjde o kombinaci. Rychlotesty budou používány na závěr izolace.

Lidovky.cz: Co říkáte na obavy z toho, že stát bude využívat nové elektronické trasování ke „šmírování lidí“?
Ne, prosím vás, to určitě ne. To si vůbec nemůžeme dovolit, navíc proč bychom to dělali? Teď jde skutečně o zdraví všech, podívejme se, co se děje ve světe. Musíme virus porazit. Navíc to bude transparentní. Veškeré využití dat probíhá se souhlasem nakaženého člověka a slouží primárně jako podpora pro to, aby si co nejlépe vzpomněl, kde byl posledních pět dní.

Lidovky.cz: Přece jenom, je nějak ošetřeno, že stát data následně nevyužije?
Samozřejmě, že nevyužije. Vydali jsme opatření, že hygienici musí po pohovoru s nakaženým smazat data do šesti hodin.

Lidovky.cz: Na Slovensku rovněž využívají mobilní data k elektronickému trasování. Tamní vláda ale schválila, že hygienici je získávají i bez souhlasu infikovaného. Neplánujete něco podobného?
Ne, myslím si, že u nás to je akorát. Jde nám skutečně o to, abychom nenarušovali soukromí občanů, když si to nepřejí.

Lidovky.cz Předpokládáte tedy, že lidé budou souhlasit?
Ano, jde přece o zdraví všech. Myslím si, že lidé to chápou a podporují.

Lidovky.cz: Budete nějakým způsobem přísněji vynucovat dodržování karantény? Nezpřísníte třeba sankce za porušení povinné izolace?
Ne, tresty jsou jasně dané. Počítáme s tím, že lidé budou rozumní, a pokud nebudou, tak je ostatní upozorní. Jsme na jedné lodi.

Lidovky.cz: Elektronické trasování vyvinula skupina IT firem Covid19cz. Ta nyní pracuje i na aplikaci, která přes Bluetooth sbírá uživatelům identifikátory jiných mobilů, jejichž majitelé si ji také stáhli. V případě, že bude dotyčný pozitivně testován, hygienikům umožní spojit se s lidmi, s nimiž byl v intenzivním kontaktu. Počítáte s aplikací? Jak moc podpoří systém chytré karantény?

To je skvělé. Skupina Covid19cz nám fantasticky pomáhá. Já jsem s nimi jednal už od počátku, organizoval jsem jim schůzku s krajskými hygienickými stanicemi. Je neuvěřitelné, kolik kreativních a šikovných lidí v zemi máme. Vyrábí respirátory, ventilátory, testery. Je vidět, že u nás má věda a výzkum dobré zázemí. IT firmy se zapojily a zásadně nám pomohly.

Lidovky.cz: Museli jste uvolnit nějaké peníze na fungování systému chytré karantény? Případně kolik?

Myslím, že zatím ne. Na vládě to nebylo. Ale určitě si armáda o peníze řekne, je jasné, že bude potřeba finančně posílit.

Lidovky.cz: Vláda již dříve avizovala, že díky chytré karanténě by se mohly po Velikonocích začít postupně rozvolňovat celoplošná mimořádná opatření. Máte představu, kde je začnete postupně rozvolňovat?
Náš zájem je co nejdřív se vrátit do normálního života před koronavirem. Myslím si, že opatření by se mohla rozvolňovat třeba od různých služeb. Ženy ocení, pokud si budou moci zajít na kosmetiku nebo ke kadeřnici. Ale muselo by to fungovat jako třeba u zubaře, v místnosti by byla jen kadeřnice a zákaznice, přičemž zaměstnankyně by musela být samozřejmě negativně testována na koronavir. U těchto služeb bych asi začal, ale záleží to zejména na panu Prymulovi a hygieně, takže mě berte s rezervou. Pak asi různé prodejny, musí fungovat průmysl a výroba. Mohly by následovat restaurace a hotely. Hromadné akce a shromáždění budou naposledy. Velikonoce ale bohužel strávíme všichni doma, s tím musíme počítat.

Lidovky.cz: Minulý pátek jste oznámil, že budete žádat o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dní. Co vás k tomu vede?
Na tom je všeobecná shoda. Nouzový stav nám hlavně umožňuje to, abychom mohli nakupovat rychle zdravotní pomůcky a rozhodovat se rychle. To je hlavní důvod. V tuto chvíli nemůžeme nakupovat ochranné prostředky podle zákona o veřejných zakázkách.

Lidovky.cz: O prodloužení budete muset požádat sněmovnu. Předseda ODS Petr Fiala avizoval, že třicet dní nepodpoří, že by podpořil čtrnáct a pak ať vláda znovu požádá. Jak chcete poslance přesvědčit? Máte to předjednané?
Vím, že to musí odsouhlasit parlament. Doufám, že kolegové z opozice to pochopí. Chápu, že nás kritizují, ale skutečně není jednoduché řešit tuto mimořádnou situaci. Pokud sněmovna řekne čtrnáct dní, tak bude čtrnáct dní. Ale uvidíme, určitě budeme mít argumenty a hodláme o tom jednat.

Lidovky.cz: Kdy by měla sněmovna prodloužení nouzového stavu schvalovat?
Příští úterý 7. dubna. Rádi bychom prosadili třicet dní, protože si myslíme, že to je potřeba.

Druhou část rozhovoru přineseme v úterý.

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...