Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šmarda není ideální kandidát, připustil Babiš. Respektuje ale, že je nominantem sociální demokracie

Česko

  16:51aktualizováno  18:47
PRAHA - Premiér Andrej Babiš (ANO) na čtvrteční schůzce na Pražském hradě informoval prezidenta Miloše Zemana, že chce dodržovat koaliční smlouvu. Předseda vlády doufá v to, že výměna v čele ministerstva kultury, kterou požaduje koaliční ČSSD a podmiňuje jí setrvání v menšinové vládě, bude vyřešena nejpozději příští týden.

Premiér Andrej Babiš po jednání u prezidenta. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Babiš se setká s vicepremiérem a předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem ještě před jeho schůzkou se Zemanem, která se koná v pátek od 15:00 na zámku v Lánech a které se zúčastní i ministr kultury Antonín Staňek (ČSSD).

ANO chce smírné řešení vládní krize, Zeman by měl odvolat Staňka, řekl Faltýnek. Výměna ministerstev není v plánu

„Já jsem vysvětil panu prezidentovi, že máme koaliční smlouvu, podle které jsem postupoval. Pan prezident samozřejmě má svůj názor na pana Staňka a na pana (Michala) Šmardu, kterého nepovažuje za ideálního kandidáta na tento post. Což samozřejmě můžu s ním souhlasit, na druhé straně jsem pana prezidenta informoval o tom, že skutečně chci dodržovat koaliční smlouvu, že je potřeba tento problém vyřešit,“ řekl Babiš novinářům. 

Šmarda podle něj není ideálním kandidátem na ministra, protože nikdy v kultuře nedělal. „Ale respektuji, že je to nominant sociální demokracie, a postupuji podle koaliční smlouvy,“ doplnil premiér.

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a prezident Miloš Zeman na jednání.
Premiér Andrej Babiš na nádvoří Pražského hradu.

S Hamáčkem už Babiš krátce hovořil a setká se s ním i před jeho schůzkou v Lánech. „Pan premiér mě telefonicky informoval o výsledcích schůzky na Hradě. Setkáme se spolu zítra (v pátek) během dne před mou schůzkou s panem prezidentem,“ potvrdil na dotaz ČTK Hamáček. 

„Budeme se snažit najít řešení, abychom tento problém vyřešili nejpozději, doufám, příští týden,“ uvedl Babiš. Další vývoj situace bude podle něj záležet právě na pátečním jednání Zemana s Hamáčkem a Staňkem. „Každé jednání nás může posunout dopředu,“ konstatoval předseda vlády.

‚Jednoduchý úkon, který by starosta zvládl za den‘. Šmarda doufá v brzké vyřešení sporu o post ministra kultury

Rozhodující podle Babiše také bude, jak se zachová sociální demokracie po pondělním jednání svého předsednictva, které má rozhodnout o dalším postupu ČSSD. Babiš také zopakoval, že kompetenční žalobu na prezidenta podávat nebude, protože by podle něj nic neřešila. „Chci to řešit kompromisem,“ dodal.

Sociální demokracie požaduje, aby na ministerstvu Staňka nahradil právě místopředseda strany Šmarda. Zeman Staňkovu demisi nepřijal a dosud nevyhověl ani Babišově žádosti o odvolání ministra, což hlava státu podle ústavy učinit musí. Babiš se nedomnívá, že prezident postupuje proti ústavě. Zeman podle něj zatím neřekl definitivní stanovisko a nemá žádnou lhůtu. Podle ústavních právníků by ale měla hlava státu postupovat bez zbytečného odkladu.

Babiš požádal o odvolání ministra kultury již před šesti týdny

Výběr událostí kolem působení a rezignace ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD):

27. června 2018 - Staněk byl jmenován ministrem kultury.

22. října 2018 - Rezignovala porota pro udělení Ceny Ministerstva kultury za přínos v oblasti kinematografie a audiovize. Důvodem bylo neudělení ceny in memoriam režisérovi Evaldu Schormovi. Rodina ocenění odmítla z politických důvodů převzít, Staněk ji tak na přání rodiny neudělil.

21. března 2019 - Několik desítek zaměstnanců Muzea umění v Olomouci v otevřeném dopise vyzvalo Staňka k rezignaci. Důvodem bylo dění kolem stavby Středoevropského fóra (SEFO).

18. dubna 2019 - Staněk odvolal ředitele Národní galerie Praha (NGP) Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc (MUO) Michala Soukupa po kontrolách v jimi vedených institucích. Na oba podal trestní oznámení.

- Fajt řekl, že odvolání považuje za politický krok. Soukup odmítl chyby v hospodaření. Podle opozice se Staněk odvoláním Fajta chtěl zavděčit prezidentovi Miloši Zemanovi.

2. května 2019 - Premiérovi Andrej Babiš (ANO) dostal petici za odvolání Staňka, pod níž se podepsalo přes 5000 lidí.

9. května 2019 - Situací na ministerstvu kultury se za účasti Staňka zabývali poslanci kulturního podvýboru i vedení ČSSD.

14. května 2019 - Na funkci rezignoval ředitel Sbírky umění 19. století a klasické moderny v Národní galerii Praha Otto Urban. Důvodem jeho odchodu byla podle něj nekompetence Staňka.

15. května 2019 - Bylo oznámeno, že Staněk ke konci května rezignuje. V dopise Babišovi napsal, že se rozhodl vyhovět výzvě předsedy ČSSD Jana Hamáčka. Rezignaci předal 20. května.

28. května 2019 - Zeman nepřijal Staňkovu demisi. Hamáček oznámil, že požádá Babiše, aby Zemanovi navrhl Staňkovo odvolání. Novým ministrem kultury by se měl stát místopředseda ČSSD Michal Šmarda.

29. května 2019 - Zeman navrhl počkat se Staňkovým odvoláním na výsledky prověřování trestního oznámení, které ministr podal.

31. května 2019 - Babiš odeslal na Pražský hrad návrh na odvolání Staňka a jeho nahrazení Šmardou. Zeman zopakoval, že ústava mu nestanovuje lhůtu pro odvolání ministra.

21. června 2019 - ČSSD po jednání širšího vedení podmínila setrvání ve vládě mimo jiné výměnou na ministerstvu kultury.

25. června 2019 - Zeman se setkal se Šmardou.

27. června 2019 - Hamáček jednal se Zemanem kvůli výměně ministra kultury. ČSSD trvá na tom, že je věc potřeba vyřešit do 30. června, a zvažuje, že při dalším otálení Zemana s výměnou požádá Babiše, aby podal kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. Zeman jakákoliv ultimáta odmítl. Babiš pro kompetenční žalobu nevidí důvod. Podle Hamáčka se odmítnutím výměny ministra kultury ČR dostala na hranu ústavní krize.

- Poslanci ČSSD podpořili vládu při hlasování o nedůvěře.

28. června - Zeman řekl, že se chce na schůzce 12. července v Lánech pokusit usmířit Hamáčka a Staňka.

30. června - Babiš řekl, že pokud by ČSSD odešla z vlády, znamenalo by to de facto předčasné volby. Odmítl spekulace, že by ve vládě mohla ČSSD nahradit SPD Tomia Okamury.

1. července - Hamáček zopakoval, že pokud by ČSSD nemohla rozhodovat o svým ministrech, nemá smysl ve vládě být.

4. července - Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský řekl, že pokud předseda vlády navrhne odvolat ministra, nedává ústava prezidentovi žádný prostor k vyjednávání a má povinnost návrhu vyhovět, a to bez zbytečného odkladu.

- Prezident Zeman přijal Babiše a Hamáčka. Podle Hamáčka nepřinesla schůzka žádný výsledek. Podle Babiše se Zeman definitivně nevyjádřil k návrhu na výměnu ministra kultury a počítá se schůzkou s Hamáčkem a Staňkem 12. července.

9. července - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla po jednání poslaneckého klubu hnutí, že Babiš neuvažuje o podání kompetenční žaloby na prezidenta Zemana.

- Senátorské kluby se dohodly, že ústavní žaloba na Zemana bude rozšířena o nečinnost při odvolání ministra kultury.

11. července - Babiš se sešel na Hradě se Zemanem. Po schůzce řekl, že doufá ve vyřešení výměny v čele ministerstva kultury nejpozději příští týden.

Autoři: ,

Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.
Jaké vitamíny brát v těhotenství? Poradíme vám, jak se rozhodnout.

Každá budoucí maminka se snaží zajistit pro své miminko jen to nejlepší. GS Mamavit je komplexní multivitaminový doplněk, který je speciálně...