Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Kontroverzní firma, řekl Babiš o Imex Group po Vrběticích. Soud jí odškodné nepřiznal

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš (6. září 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Společnost Imex Group s konečnou platností nevysoudila odškodnění za výroky bývalého premiéra Andreje Babiše po explozích muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Dovolání odmítl Nejvyšší soud, řekla Marcela Pröllerová, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2, který se sporem zabýval jako první instance.
  16:18

Nejvyšší soud rozhodoval neveřejně, plné odůvodnění zatím nezpřístupnil. Firma žádala kvůli Babišovým výrokům 15 milionů korun od státu.

Imex měl sklady pronajaté v době exploze v roce 2014. České bezpečnostní složky mají podezření, že za incidentem stáli příslušníci ruské tajné služby GRU.

Babiš v prosinci 2014 v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Imex je kontroverzní, že obdobným problémům jako ve Vrběticích čelil podnik i v Bulharsku a že vyvážel zbraně do Konga navzdory embargu. Podle Imexu Babiš lhal a firmu svými výroky poškodil.

Nejednalo se o exces, prohlásila soudkyně

Městský soud v Praze letos v únoru potvrdil zamítavý verdikt obvodního soudu z loňského srpna. Podle předsedkyně odvolacího senátu Ireny Saralievové neuvedl Babiš žádné výslovně nepravdivé tvrzení.

„Máme prokázáno, že se nejednalo o žádný exces z obvyklých vyjádření představitelů státní moci k mimořádným událostem, jakou bezesporu opakovaný výbuch muničního skladu s oběťmi na životech byl, a nebyl naplněn odpovědnostní předpoklad nesprávného úředního postupu orgánů veřejné moci,“ citovaly soudkyni letos v únoru Hospodářské noviny.

Zbrojařská firma Imex Group žalovala za Babišovy výroky konkrétně ministerstva obrany a vnitra. Podle podniku ministerstva neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování a Babiš je poté v televizním pořadu překroutil a zveřejnil.

Už v roce 2017 Obvodní soud pro Prahu 2 i Městský soud v Praze žalobu označily za nedůvodnou. Podle tehdejších rozhodnutí nelze na prohlášení veřejných činitelů ve sdělovacích prostředcích ani na předcházející neformální toky informací z ministerstev aplikovat zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci.

Firma proti verdiktům podala dovolání k Nejvyššímu soudu, který v roce 2020 Imexu částečně vyhověl. Uvedl, že nesprávným úředním postupem může být i situace, kdy osoba jednající za státní orgán veřejně podá nepravdivou informaci a způsobí tím újmu. Spor se tak vrátil k obvodnímu soudu, znovu ale padl zamítavý verdikt.

Sklady ve Vrběticích na Zlínsku explodovaly v říjnu a prosinci 2014. Ostravská firma Imex Group je měla pronajaté. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé.

Autoři: ,