Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš se omluvil Kalouskovi za slova, že „zabil lidi cez padáky“

Česko

  10:29
Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš se při jednání Sněmovny omluvil Miroslavu Kalouskovi, jak mu nařídil soud, když o něm šéf ANO nepravdivě podle soudu tvrdil, že „zabil lidi cez padáky“. „Já jsem vždy respektoval a plně respektuji soudní rozhodnutí a principy demokratického právního státu,“ řekl Babiš ve Sněmovně těsně před tím, než zazněla jeho omluva.

„Omlouvám se panu Miroslavu Kalouskovi za slova vyřčená při zasedání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky dne 11. 7. 2018, že rozkrádal ministerstvo a zabil lidi přes padáky, cez padáky,“ řekl Babiš.

Jeho slova zazněla při projednávání vládního úsporného baličku, v rozpravě před hlasováním o pozměňovacích návrzích a o balíčku jako celku.

„Mrzí mě, že jste promarnil pět let, kdy jste mohl tato slova říct z vlastního rozhodnutí. V takovém případě bych ochotně odpověděl, že Vaši omluvu s radostí přijímám a věc by byla vyřízená. Za této situace mohu pouze vzít na vědomí, že jste splnil svou povinnost uloženou Vám soudem,“ reagoval na Babišovu omluvu Kalousek.

Nejvyšší soud v Brně nařídil Babišovi tuto omluvu v polovině září s tím, že se musí omluvit písemně i osobně projevem v Poslanecké sněmovně a navíc zaplatit soudní náklady.

Kalousek se bránil žalobou na ochranu osobnosti. U Okresního soudu pro Prahu-západ se původně domohl toho, že se mu má Babiš omluvit jak písemně, tak i na schůzi Sněmovny. Babiš odvoláním dosáhl zrušení verdiktu a soudy žalobu zamítly s tím, že prostředí parlamentu zaručuje maximální míru svobody projevu. Uvedly, že Babišovy výroky vůbec nebyly způsobilé zasáhnout do Kalouskových osobnostních práv.

Nejvyšší soud ale s takovým výsledkem nesouhlasil. Zdůraznil, že sporný výrok neměl žádnou obsahovou souvislost s jednáním o důvěře vládě.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!