Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Babiš navštívil ČVUT kvůli napjaté situaci v institutu robotiky

Vzdělávání

  12:23aktualizováno  20:59
Praha - Napjatá situace v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) ohrožuje důležitý vědecký projekt a česko-německou spolupráci, řekl ve čtvrtek ČTK bývalý ředitel ústavu Vladimír Mařík. Podle rektora školy Vojtěcha Petráčka je ale problémem projektu jeho nekvalitní příprava. Pokračuje tak spor mezi Maříkem a rektorem, který ho v červnu z čela CIIRC odvolal. Kvůli situaci v ústavu navštívil ve čtvrtek ČVUT premiér Andrej Babiš (ANO). Upozornil na to mediální projekt Nový deník.

Vladimír Mařík byl zakladatelem pobočky americké Rockwell Automation v Praze. foto:  František Vlček, MAFRA

Svou čtvrteční iniciativu označil premiér za poslední pokus spor ve vedení školy řešit. „Byl to poslední pokus a je to na (akademickém) senátu, jak rozhodne,“ řekl Babiš. Podle předsedy akademického senátu Jana Janouška musí o řešení rozhodnout sám rektor.

Babiš se na ČVUT setkal nejdříve se zaměstnanci CIIRC a potom s vedením školy a členy akademického senátu. „Pan rektor se toho jednání se zaměstnanci zúčastnil, evidentně je tam nepřátelský vztah a já si myslím, že by to bylo velice špatně, kdyby takováhle renomovaná instituce byla poškozena. Poškodilo by to celou českou vědu,“ uvedl Babiš na dotaz ČTK.

Rektor ČVUT odvolal ředitele institutu robotiky Maříka. Týden po odvysílání kritického dokumentu

Petráček odvolal Maříka z čela institutu 4. června s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci označili odvolání za odplatu za Maříkova nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v dokumentu České televize. Zaměstnanci institutu proti odvolání Maříka protestovali. Petráček v červnu ČTK řekl, že s Maříkem bude jednat o možném řešení. Z toho ale nakonec podle Maříka sešlo.

„Hlavní signál, který tu pak rektor udělal, je, že v červenci kontaktoval partnera největšího našeho připravovaného projektu a pokazil nám vztahy, takže dnes ten projekt, kde se jedná o 50 milionů eur (asi 1,285 miliardy Kč) a je klíčový pro ústav, je v podstatě v těžké situaci a nebudeme ho moct do druhé fáze podat,“ uvedl Mařík.

Podle Petráčka ohrožuje projekt hlavně nekvalitní příprava a to, že se v uplynulých letech neprojednal s vedením ČVUT. Mařík podle něj používá „rétorickou hru“. „Mám hned dva plány, jak projekt implementovat,“ napsal ve čtvrtek rektor v SMS ČTK. Projekt podle něj musí být nastaven tak, aby byl na ČVUT realizovatelný a školu neohrozil. Uvedl, že bude možná muset jet do Německa, aby objasnil detaily. „Jsem si jist, že možné řešení bude pragmaticky přijato,“ doplnil.

Roboti spojují Česko a Německo

Podle Maříka jde o projekt RICAIP, který sám vede a kterého se účastní partneři z Německa a Vysoké učení technické v Brně (VUT). Týká se propojení robotů na různých vzdálených místech takovým způsobem, aby se mohli ovládat z jediného místa. Narušení spolupráce na projektu podle Maříka zasahuje do česko-německých vztahů. Zejména kvůli tomu navštívil ČVUT i premiér, chtěl vědět, proč se projekt nedaří podat a jak se to bude řešit, řekl bývalý ředitel ústavu.

Jsou různé alternativy, řekl rektor ČVUT o odvolaném řediteli

Podle něj Němci trvají na tom, aby rektor nezasahoval do plnění projektu, což podle Maříka Petráček nechce slíbit. „Obava Němců je, že se vloží 50 milionů eur do ČVUT a VUT Brno a potom přijde rektor a řekne, tohle nechci, tamto nechci a předělám si to, jak já potřebuji,“ uvedl Mařík.

Domnívá se, že je dobře, že se premiér se situací na ČVUT seznámil na místě. Jako zasahování do akademických svobod nevnímal Babišovu návštěvu ve škole ani Janoušek.

Petráček už dříve uvedl, že si Maříka dokáže představit například jako ambasadora ČVUT pro oblast Průmysl 4.0 nebo jako člena vedení institutu, nikoli ale jako toho nejvyššího. Mařík ve čtvrtek řekl, že by se situace v institutu dala vyřešit jeho přeměnou na fakultu, která by měla akademický senát, který by mohl zabránit přímým zásahům rektora.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...