Úterý 7. dubna 2020svátek má Heřman, Hermína 18 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jsou různé alternativy, řekl rektor ČVUT o odvolaném řediteli

Vladimír Mařík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Mařík. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA O napjaté situaci v Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v pondělí s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) jednali na společné schůzce rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) Vojtěch Petráček a odvolaný ředitel institutu Vladimír Mařík. Rektor se vyhnul přímé odpovědi na otázku, zda je možné, aby se Mařík vrátil do své dřívější funkce. „Na stole jsou různé alternativy,“ uvedl. Plaga soudí, že odvolaný ředitel je respektovanou osobností, ale jako ministr nebude zasahovat do nezávislosti vysokých škol.

Maříkovo odvolání kritizoval v neděli premiér Andrej Babiš (ANO), označil ho za nesmyslné. Vyjádřil naději, že rektor ČVUT své rozhodnutí změní.

Petráček sesadil Maříka z čela CIIRC minulý týden s odůvodněním, že Mařík nepřispívá k vzájemné spolupráci fakult a ústavů ČVUT. Mařík a jeho příznivci považují odvolání za odplatu za Maříkova nelichotivá slova vůči škole, která zazněla v nedávno vysílaném dokumentu České televize.

Plaga v pondělí prohlásil, že Mařík je respektovaná osobnost, ale že ze své pozice ministra nemůže zasahovat do rozhodování rektora. „Pan rektor Petráček se zodpovídá akademickému senátu, ne mně. Já mohu v celé věci vystupovat maximálně jako mediátor,“ uvedl ministr.

Mařík: Vyjasnili jsme si svá stanoviska

Podle Petráčka i Maříka byla pondělní téměř dvouhodinová schůzka u ministra účelná. „Vyjasnili jsme si svá stanoviska,“ řekl Mařík. Ke konkrétnímu závěru aktéři nedošli, podle Petráčka i ministra Plagy je nutné vyřešit situaci na institutu robotiky co nejdříve. V současnosti je jeho vedením pověřený Vladimír Kučera.

Petráček již minulý týden řekl, že dosavadního ředitele institutu robotiky si dokáže představit například jako ambasadora ČVUT pro oblast Průmysl 4.0 nebo jako člena vedení institutu, nikoli ale jako toho nejvyššího. Mařík uvedl, že jeho odvolání poškozuje reputaci ústavu zejména v zahraničí. Institut robotiky byl založen před pěti lety jako součást ČVUT, v jehož struktuře zaujímá podobné postavení jako jednotlivé fakulty. Mařík stál v čele od počátku. Institut spojuje vědce s průmyslovou sférou, spolupracuje s významnými technologickými společnostmi, jako Siemens, Airbus a další.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test
Máte virový, nebo bakteriální zánět? Vyzkoušeli jsme domácí CRP test

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet domácí CRP test od Veroval. Jeho pomocí dokážete prověřit, jestli vám v těle řádí virový, nebo bakteriální zánět. Jak testy dopadly? A vyplatí se je pořizovat?