Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Babišovy offshory zaujaly svět. Interpol si ho najde, zní z opozice

Babiš odmítl, že by udělal cokoli nezákonného, nové informace pokládá za pokus o své očernění a za ovlivnění voleb. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Premiér Andrej Babiš si postěžoval, že těsně před volbami vyšlo najevo, že v době, než vstoupil do politiky, si prostřednictvím offshorových firem nakoupil luxusní nemovitosti ve Francii. Vystavil se tak podezření z nekalosti, protože využil způsob obvyklý u daňových úniků. Už jako politik navíc popíral, že by s offshory měl cokoli společného. Jeho kauza zaujala světová média.
  10:43aktualizováno  12:19

„Nemám žádné offshory jak vaši kámoši. A vy taky někteří. Vy držíte svoje firmy na offshorech,“ prohlásil například Babiš v květnu 2015 před opozičními poslanci, když byl ministrem financí.  „Vždyť vy jste zapomněli, že vy jste mě zplodili. Vy, zkorumpovaná pravice. Vždyť já jsem byl váš volič. Já jsem byl volič ODS. Takže kdybyste nekradli, nepodváděli a plnili program, tak já bych tu nestál,“ dodal.

Web Investigace.cz v neděli napsal, že Babiš si přes své offshorové firmy poslal téměř 400 milionů korun, za které si pak v roce 2009 koupil 16 nemovitostí na francouzské Riviéře včetně zámečku Bigaud.

Podle odborníků nese operace znaky praní peněz. Zjištění je součástí nového globálního projektu Pandora Papers, za nímž stojí Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů. 

Babiš by měl vysvětlit, kde vzal 15 milionů eur, žádají novináři i politici

Babiš odmítl, že by v tomto případě udělal cokoli nezákonného a pokládá to za pokus o své očernění a za ovlivnění voleb. Poukázal mimo jiné na to, že jde o případ starý 12 let, tedy z doby, než vstoupil do politiky. „Je to před každými volbami stejné, vytáhnou něco z dávné minulosti, aby se pak ukázalo, že se nic nestalo,“ prohlásil.

Estrádní šašek a lhář

Předseda STAN a společný lídr jedné z opozičních koalic Vít Rakušan ve své reakci napsal, že Babiš má připravený únikový plán. „Dopřejme mu, prosím, užít si ho za necelý týden tím, že jej porazíme ve volbách. Interpol si jej tam jistě posléze najde,“ dodal.

Babiš podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tuto zemi vyždímal jako kus hadru. „Chystá si pan Babiš únikový plán za 400 milionů na zámečku na francouzské riviéře. Koupil si ho tajně a přes společnosti z daňových rájů, proti kterým údajně bojuje do roztrhání těla. Podle odborníků operace nese znaky praní peněz,“ napsal a dodal, že premiér pořád jen lže.

„Andrej Babiš musí doložit, že na transakci použil zdaněné peníze. Pokud ne, nemá právo být v politice a starat se o peníze daňových poplatníků,“ uvedl na Twitteru předseda opoziční ODS Petr Fiala.

Podle předsedkyně Top 09 Markéty Pekarové Adamové se chce předseda ANO vyhnout vězení, takže klidně nechá spálit tuhle zem a on sám bude žít na francouzské Riviéře, zatímco druzí po něm budou napravovat škody ještě mnoho let. „Zasloužíme si slušného, kompetentního a kauzami nezatíženého premiéra. Ne mafiána, který v televizi nasadí image estrádního šaška a lže od rána do večera,“ okomentovala na Twitteru Pekarová.

Babiš podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše tuto zemi vyždímal jako kus hadru. „Chystá si pan Babiš únikový plán za 400 milionů na zámečku na francouzské riviéře. Koupil si ho tajně a přes společnosti z daňových rájů, proti kterým údajně bojuje do roztrhání těla. Podle odborníků operace nese znaky praní peněz,“ napsal a dodal, že premiér pořád jen lže.

Lídr ČSSD a Babišův koaliční partner ve vládě Jan Hamáček na svém účtu uvedl, že doufá, že Babiš všechny své offshorové majetky uvedl v majetkovém přiznání a není to tak, že káže v Čechách pít vodu a pije víno v daňových rájích.

„Drtivá většina našich občanů nemůže řešit svou bytovou situaci nákupem luxusních nemovitostí ve Francii přes firmy z daňových rájů. Právě pro tuto většinu je tu ČSSD a náš plán dostupného bydlení,“ doplnil ministr, který je roky ve vládě.

Naopak podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka podivné “investigativní zjištění” o Andreji Babišovi naznačuje, že určité mocenské síly v zahraničí si nepřejí českou vládu, která hájí suverenitu země. 

„V každém případě čelíme silné páté koloně, která chce uvrhnout naši vlast do otroctví. Vzhledem k tomu, že tzv. investigativci si vzali na paškál kromě Andreje Babiše i ukrajinského prezidenta, vyvstává závažná otázka, odkud vítr vane. Aby to nebyl mráz,“ podotkl.

Babiš na titulních stranách ve světě

Fotografie premiéra Babiše se objevily na prvních stranách řady prestižních zahraničních médií. „Zámeček přivádí českého premiéra do problémů,“ píše na titulní straně svého webu prestižní německý list Süddeutsche Zeitung společně s velkou fotografií Babiše v čepici s nápisem Silné česko. Kauza dominuje i tištěné verzi listu, na jehož titulní straně se rovněž objevuje Babišův portrét.

Podle zpravodajské relace Tagesschau veřejnoprávní televize ARD přišlo pro Babiše odhalení ve špatný čas, neboť tento týden čekají Česko parlamentní volby. Také agentura DPA uvedla, že favorit voleb Babiš se dostal pod tlak, aby své počínání vysvětlil.

Tématu se podrobně věnuje rovněž francouzský list Le Monde. Babiš v jeho hlavním článku o kauze stojí na prvním místě mezi světovými lídry, kterých se nový únik utajovaných finančních informací týká. Kauza figuruje rovněž na hlavní straně francouzské rozhlasové stanice RFI, jež si v titulku pokládá otázku, zda se Spojené státy stávají novým daňovým rájem.

Český premiér se objevuje rovněž na titulní straně britského listu The Guardian, který o jeho kauze vydal rovněž samostatný článek.

„Schéma, jak je použil, je jedním z nejoblíbenějších mezi teroristy, pašeráky drog a zbraní i zkorumpovanými politiky,“ napsal v pondělí o kauze slovenský list Sme. 

Skutečnost, že Babiš „odklonil“ před českými daňovými úřady stamiliony na Britské Panenské ostrovy, podle Sme zřejmě nešokuje nikoho. Ani jeho stoupence, neboť vědomost o jeho podnikatelském i morálním profilu není dělící čarou mezi nimi a Babišovými odpůrci, napsal deník.

„O velké shodě okolností, že se famózní transakce dostává na světlo týden před českými volbami, si můžeme myslet jen to nejlepší. Voliči mají právo vědět a vidět, co jsou zač politici, kteří se ucházejí o jejich důvěru. Jiná věc je, zda to něčemu pomůže,“ uvedlo Sme.

Ve Spojených státech o případu informuje především list The Washington Post, který má Babišovu fotografii na hlavní straně svého webu, přičemž premiérův portrét dominuje hlavnímu článku, který prestižní list k tématu vydal. Babiš se v koláži objevuje vedle chilského prezidenta Sebastiána Piňery, keňského prezidenta Uhury Kenyatty a jordánského krále Abdalláha II., jichž se nová odhalení rovněž dotýkají.

Na případ upozornila také americká herečka a aktivistka Mia Farrow.  „Miliardy skryté mimo dosah. Pozornost je dnes sice zaměřena na Putina a krále Abdalláha, ale český premiér Andrej Babiš, který se stylizuje do role populistického nepřítele elit, si pomocí nastrčených firem, které skrývaly jeho totožnost, koupil u Cannes zámek za 22 milionů dolarů s dvěma bazény,” sdílela herečka na Twitteru právě článek The Washington Post s důrazem na českého premiéra. 

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat