Senátní komise se ale k informaci, že si premiér přes své offshorové firmy poslal do ciziny téměř 400 milionů korun, za které si pak koupil nemovitosti na francouzské Riviéře včetně zámku, staví jinak.
„Toto jednání vykazuje znaky trestného činu nesplnění oznamovací povinnosti v daňovém řízení a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění společnosti,“ řekl předseda komise Wagenknecht.
Jména Čechů v Pandora Papers se zveřejní postupně. Odtajní se jenom některá |
Premiérovy transakce podle Wagenknechta vykazují znaky podvodného obchodu podle zákona proti praní špinavých peněz.
Z jakých zdrojů transakci premiér financoval, není podle komise jasné. Pokud tyto peníze získal a zdanil legálně, není podle předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry zřejmé, proč Babiš nákup nemovitostí neřešil přes realitní makléře.
Babiš podle Wagenknechta vzhledem ke zjištěním v případu Pandora Papers opakovaně a dlouhodobě podváděl ve svých daňových přiznáních a neuváděl informace o vlastním majetku. Kauza podle předsedy komise rovněž ukázala, že Babiš reálně ovládá holding Agrofert, který musel vložit do svěřenských fondů, a zneužívá dotace.
Komise prověřovala na šest desítek dokumentů, uvedl Wagenknecht. Závěry byly podle senátora Michaela Canova přijaty jednomyslně. Následně vyzval Babiše k odstoupení.
Komise bude prověřovat Babišovy transakce
Luxusní zámeček, o němž se mluví. Sousedi ve Francii neví, že patří Babišovi |
Komise si chce na příští jednání pozvat představitele Finančního analytického úřadu a požádá centrální banku, aby premiérovy transakce prověřila, uvedl Wagenknecht. Komise se chce obrátit také na Europol a úřad evropského prokurátora.
„Národní centrála proti organizovanému zločinu SKPV bude ve věci konat a to nejen ohledně premiéra České republiky, ale i všech občanů ČR, kteří jsou v tzv. kauze Pandora Papers uvedeni,“ uvedl už v pondělí mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Více informací podle něj NCOZ nyní poskytovat nebude.
Web Investigace.cz v neděli uvedl, že Babiš si v roce 2009 nechal pomocí francouzské a panamské právní kanceláře anonymně a diskrétně založit firmy s nastrčenými řediteli. Tuto strukturu údajně využil k tomu, aby z jedné své společnosti do druhé přesunul 15 milionů eur (tehdy 381 milionů korun). Poskytl tak sám sobě půjčku, kterou využil k nákupu 16 luxusních francouzských nemovitostí včetně zámečku Bigaud, uvádějí novináři. Podle nich by mohlo jít o praní špinavých peněz.
Babiš nakoupil přes offshorové firmy nemovitosti. Pochybení odmítá |
Předseda vlády pochybnosti kolem nákupu odmítá. Tvrdí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna. Ve vyjádření pro ČT v pondělí připustil, že tehdejší postup sice nebyl vhodný pro politika, on tehdy ale v politice ještě nebyl.
Podle Investigace.cz premiér ve schématu s offshorovými firmami figuroval ještě loni. V úterním rozhovoru pro server tn.nova.cz Babiš připustil, že nemovitosti nyní pravděpodobně spadají do jím založených svěřenských fondů.