Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslední průzkumy: až 59 procent pro Pavla a nezvykle vysoká účast 76 procent

Prezidentské volby 2023

  11:34aktualizováno  15:45
Druhé kolo volby prezidenta by nyní s poměrně výrazným náskokem vyhrál generál Petr Pavel. V průzkumu agentury Ipsos by získal 58,8 procenta hlasů, zatímco jeho protikandidát, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš 41,2 procenta. V průzkumu společnosti Median se pak pro Pavla vyslovilo 57,9 procenta respondentů, zatímco pro Babiše 42,1. Oba průzkumy počítají s vysokou volební účastí.

Prezidentské volby 2023

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Petr Pavel má převahu voličů do 55 let věku, zatímco Andreje Babiše volí zejména lidé starší. Platí, že s rostoucím věkem respondentů podpora Babiše narůstá,“ uvedli výzkumníci společnosti Median. V průzkumu konaném od pátku do neděle jim odpovídalo 1161 lidí starších 18 let.

Nejvyšší míru potenciálních voličů má Pavel v Praze a Středočeském kraji, zatímco Babiš v Ústeckém a Karlovarském kraji. Pavla chtějí volit častěji lidé s vyšším dosaženým vzděláním, mezi absolventy vysokých škol mu plánují dát hlas tři čtvrtiny z nich, naopak jádro Babišových voličů tvoří absolventi středních škol bez maturity.

Průzkum agentury Ipsos počítal s volební účasti 69 procent voličů. Společnosti Median vyšla volební účast až 76 procent, přičemž dalších 12 procent oslovených o účasti ještě uvažuje.

„Naměřená volební účast je samozřejmě důležitý faktor výsledku průzkumu. Nutno zdůraznit, že deklarovaná volební účast bývá obvykle vyšší, než je pak ta skutečná,“ podotkl Přemysl Čech, ředitel Medianu.

V prvním kole letošních prezidentských voleb byla reálná účast voličů 68 procent, a i ta byla považována za vysokou. V roce 2018 přišlo ve druhém kole prezidentských voleb k urnám 66,6 procent voličů, o pět let předtím 59 procent.

Častěji jsou o své volbě ve druhém kole přesvědčeni voliči Pavla. Účastí u voleb i hlasem pro generála si je jisto 85 procent lidí, kteří se pro něj v průzkumu Median vyjádřili. Z respondentů, kteří chtějí volit Babiše, si je jisto svou účastí u voleb a vybraným kandidátem 74 procent. Dalších 11 procent lidí, kteří se pro lídra hnutí ANO v průzkumu vyjádřilo, si je jisto účastí, avšak ne tím, že budou Babiše nakonec opravdu volit.

Simulátor 2. kola prezidentských voleb.

Stále ještě nerozhodnutých voličů, kteří plánují jít ke druhému kolu, je podle průzkumu Medianu 10, 5 procent. Dalších 6,5 procenta respondentů má svého favorita, ale neví jestli půjde k volbám a 7 procent lidí neví, ani jestli půjdou k volbám, ani koho by volilo. Podle průzkumu agentury Ipsos má 7 procent oslovených sice preferovaného kandidáta, ale svoji volbu stále zvažuje změnit.

„Stejně jako v předchozích modelech, i zde platí, že výsledek reflektuje náladu voličů v době dotazování a nemůže zachytit případnou dynamiku voličských přesunů v posledním týdnu. V žádném případě se tedy nejedná o predikci výsledku voleb,“ upozorňují výzkumníci Ipsosu.

Pro Petra Pavla by podle agentury Ipsos hlasovalo téměř devět z deseti voličů ekonomky Danuše Nerudové i senátora Pavla Fischera a přibližně dvě třetiny voličů senátora Marka Hilšera a také většina voličů Karla Diviše. K Andreji Babišovi se naopak přelila většina voličů poslance SPD Jaroslava Bašty, svůj hlas mu chce dát sedm z deseti jeho původních voličů.

Koho budete volit v druhém kole?

celkem hlasů: 77433

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Petra Pavla63596
Andreje Babiše11312
Nikoho2525

Rovněž průzkumy agentur Data Collect a Kantar CZ pro Českou televizi a STEM pro CNN Prima News, které vyšly v sobotu a neděli, favorizují Pavla.

Data Collect a Kantar CZ uvedly, že určitě by Pavla volilo 46 procent lidí a spíše sedm procent. Pro Babiše by určitě hlasovalo 29 procent a spíše devět procent voličů. Podle STEM by Pavel ve 2. kole prezidentské volby porazil Babiše se ziskem 57,6 procent hlasů, pokud by účast dosáhla 68 procent voličů.

Pondělí je poslední den, kdy je možno zveřejnit průzkumy veřejného mínění před druhým kolem prezidentských voleb, které se koná 27. a 28. ledna.

Autor:

Mohlo by vás zajímat