Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš plánoval zvelebení chátrajícího statku od začátku, říká původní majitelka

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | foto: GJF

Vicepremiér a šéf ANO Andrej Babiš stále odmítá, že by v době přidělení podezřelých dotací vlastnil farmu Čapí hnízdo a byl tak zapleten do údajného podvodu při žádosti o evropské peníze. Dokumenty, které zveřejnil deník Právo však jeho tvrzení zpochybňují.

Na smlouvách o koupi dodatečných pozemků kolem ostře sledované stavby z roku 2008 se objevuje jméno nynějšího šéfa státní kasy a původní majitelka statku mluví o Babišově úmyslu o uvedení farmy do původního stavu. Babiš v rozporu s tvrzením původní majitelky dříve uváděl, že firma Imoba, která pod Agrofert prostřednictvím další firmy spadá, zakoupila Dvůr Semtín v roce 2006 s úmyslem odprodat jej následně dalšímu investorovi.

Areál od tří sester, které Dvůr Semtín dostaly po revoluci v rámci restituce rodinného majetku, odkoupil oficiálně zplnomocněný právník Václav Knotek, který pak stál u vzniku firmy Čapí hnízdo a v současné době působí s Babišem a jeho ženou ve správní radě Nadace Agrofert, píše středeční deník Právo.

Babišem podepsané smlouvy

Podle deníku se na smlouvách o koupi dodatečných pozemků v hodnotě 655 tisíc korun pak objevuje jméno samotného ministra financí Andreje Babiše. Nákupy nemovitostí probíhaly ve stejné době jako čerpání dotací z Evropské unie, tedy v srpnu roku 2008.

Provázanost majitelů firmy Čapí hnízdo a firem patřícím Andreji Babišovi podle Práva dokládá i vyjádření původní majitelky, která záměr zvelebení statku přičítá přímo Andreji Babišovi a říká, že k podepisování většiny smluv docházelo v sídle Agrofertu. „Vždy s námi jednali jeho zástupci či právníci. Pan Babiš to tam chtěl uvést do původního stavu, takže hlavně já jsem byla s prodejem spokojená,“ řekla Dagmar Lamačová.

„Všechno se dozvíte na schůzi 23. března,“ vzkázal Právu v sms zprávě Babiš. Právě na příští středu se ve snemovně chystá grilování ministra financí v kauze Čapí hnízdo. K vysvětlení pochybností kolem dotací na projekt farmy ho žene nejen opozice, ale také koaliční partněři.

Čeká nás válka generací, mladí jsou v depresi a naštvaní, říká klimatolog

Václav Cílek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klimatolog, geolog, filozof a popularizátor vědy Václav Cílek dlouhá léta varuje před klimatickými změnami, před...

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS: Čím umí zaujmout obři SUV

BMW X7 vs. Mercedes-Benz GLS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tahle dvě auta patří k největším SUV na trhu, delší je pouze Rolls-Royce Cullinan. Zatímco Mercedes má ve třídě obřích...

Pokus, na který se zapomnělo. Z rybky z PET lahve je kapitální sumec albín

Petr Fišer se zlatým sumcem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Před čtrnácti lety vypustil Petr Fišer do nádrže ve Svatém Jiří u Chocně malou zlatou rybku.Teď je z ní 152 centimetrů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!