Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Babiš hostil Pompea křepelkou či sorbetem. Čím šéfa americké diplomacie obdaroval?

Česko

  12:10aktualizováno  13:08
Praha - V Kramářově vile v poledne odstartoval oběd šéfa americké diplomacie Mikea Pompea s předsedou českého kabinetu Andrejem Babišem (ANO). Pro státníky bylo podle informací serveru Lidovky.cz připraveno lehké české menu.

Jako předkrm měli šunku z černého prasete s ostružinami, bílou hořčicí a křenem. Hlavní chod byla křepelka bez kosti s bílými hříbky, husími játry a celerem v popelu. Oběd zakončili sladkou tečkou: meruňkovým sorbetem. Popíjet mohli například vlašský ryzlink, Cuvée Red či plzeňskou dvanáctku.

Separátní oběd měly i manželky politiků Susan Pompeová a Monika Babišová. Na ty rovněž v Kramářově vile čekal zeleninový vývar, kuřecí plátek se zeleninou a plátky čertvého ovoce.

Menu, které se bude jednomu z nejmocnějších mužů světa v Praze podávat.
Set od firmy Moser, který dostal Mike Pompeo.

Česko si pro amerického ministra zahraničí i jeho manželku připravilo také symbolické dárky, jimiž se strefilo do jejich vkusu. Milovnice šperků a skla Susan Pompeová dostala od premiéra Andreje Babiše (ANO) sadu šperků z českého granátu, který pro ni není neznámý. O jeho existenci dobře ví, stejně tak jako má povědomí o českém křišťálu, který prý zbožňuje. Její choť Mike si zase může užít doušek whisky ze skleněné sady značky Moser.

Šperky z českého granátu i skleničky Moser patří k tomu nejvěhlasnějšímu a nejluxusnějšímu, co může Česko, kdysi uznávaná sklářská velmoc, nabídnout.

Rudě zbarvený granát je s českou identitou je spojován velmi dlouho. Jeho historie sahá až ke Keltům, kteří ho nahodile sbírali již ve druhé polovině 5. století. Kámen z Českého ráje získal věhlas ve středověku, kdy zdobil nejeden šperk či liturgické a jiné církevní předměty. Označení český granát získal za vlády císaře Rudolfa II.

Pompeovo turné tlačí na Německo kvůli Huawei, míní Vondra. Schůzku s Vystrčilem považuje za nestandardní

Ve 2. čtvrtině 18. století šly šperky s drobnými rudými kameny tak na dračku, že císařovna Marie Terezie vydala roku 1762 zákaz vývozu českých granátů ze země. Ochránila tak domácí monopol těžby a zpracování českých granátů. Drahokam si oblíbila například i císařovna Kateřina Veliká nebo herečka Sarah Bernhardt. Dokonce císař Napoleon Bonaparte si vybral šperk z této výbavy - granátovou včelu - jako svůj osobní symbol.

Šunka z černého prasete s ostružinami, bílou hořčicí a křenem.

Křepelka bez kosti s bílými hříbky, husími játry a celerem v popelu.

Granátové šperky vlastní rovněž britská královna Alžběta II., v minulosti je měl například i papež Jan Pavel II. Největší zájem mají v současnosti o české granátové šperky američtí a ruští návštěvníci Prahy.

Moser pro stát

Karlovarská sklárna Moser v sobě snoubí punc luxusu od poloviny 19. století, kdy ji založil rytec a obchodník Ludwig Moser. Za pár let se stal dvorním dodavatelem Františka Josefa I., později pak perského šáha Musaffereddina nebo anglického krále Eduarda VII.

V současné době se sklárna potýká s následky koronavirové pandemie, zachránit by ji mohly právě vládní zakázky a pomoc s propagací. Při nedávné návštěvě Karlových Varů premiér, fanoušek značky Moser, naznačil, že by vláda mohla nakoupit „nějakou soupravu skleniček“ do Kramářovy vily. Nyní budou Moserovy skleničky zdobit i domácnost manželů Pompeových.

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...