Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Chrání mé příznivce, ne mě, hájí Babiš policisty. Voliče vládních stran nazval fašisty a nacisty

Příznivci expremiéra se snažili dostat do prvních řad. foto: Martin Veselý, MAFRA

Na mítincích šéfa ANO Andreje Babiše stále častěji zasahují neuniformovaní policisté. Policejní prezident Martin Vondrášek po jejich zakleknutí na čtrnáctiletého chlapce napsal, že je ze zásahu znechucen. Babiš tvrdí, že vyzývá své příznivce, aby situaci neeskalovali a demonstrovali pokojně. Přitom sám na jednom mítinku nazval své odpůrce fašisty a nacisty.
  12:56

„To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Pirstanu a Spolu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,“ prohlásil ke svým příznivcům Babiš ve čtvrtek na náměstí v Táboře.

Přítomnost policie na svých mítincích bere Babiš podle reakce na Twitteru jako ochranu svých příznivců, nikoliv svou. „Já nikdy nechtěl, aby policie chránila nás, myslím si ale, že podporovatele, kteří pokojně chodí na naše mítinky, by chránit měla,“ napsal.

Na úterním mítinku v Borovanech přitom skupina policistů v civilu zaklekla na teprve čtrnáctiletého chlapce. Obdobně o den dříve zadrželi policisté ženu, která na mítinku dala facku muži, který do ní podle jejích slov žďuchal. Jenže šlo právě o neuniformovaného policistu, žena tak skončila na služebně.

V úterý také skončila předčasně Babišova akce v Třeboni. Čekaly zde desítky demonstrantů, podle politika musel z místa kvůli „nahlášenému atentátu“. „Policie nám doporučila, abychom z Třeboně odjeli, protože tam byl nahlášený atentát a situaci vyhodnotila tak, že nás není schopna v dané chvíli ochránit,“ řekl šéf ANO v CNN Prima News.

Policie ovšem později uvedla, že se informace o atentátu nezakládala na pravdě.

Policie: Případy prošetříme

Policejní zásahy na mítincích Babišova jihočeského turné znepokojily policejního prezidenta Martina Vondráška. „Informacemi zveřejněnými v souvislosti se zákrokem Policie ČR v Borovanech jsem naprosto znechucen. Celou věc proto předám k prošetření Generální inspekci bezpečnostních sborů,“ napsal na Twitteru Vondrášek. „Nepřipustím, aby příslušníci Policie ČR nedodržovali zákony této země a nectili její demokratické principy,“ dodal.

Vondrášek také bude chtít vysvětlení po šéfovi jihočeské policie, setká se s ním v pátek, dodal.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na Vondráškova slova ujistil, že se bude chtít osobně seznámit se závěry prošetření policejních zákroků. „Policie musí zajišťovat pořádek a bezpečí přiměřenými prostředky. Nesmí budit dojem, že funguje jako ochranka jakéhokoliv jednotlivce nebo individuálního zájmu,“ komentoval.

Později dodal, že bude požadovat „detailní prošetření, kázeňské postihy pro chybující policisty, představení taktiky policie při poodobných akcích a aby byli policisté při podobných akcích vždy viditelně označení.“ Podrobnosti z jednání představí v pondělí.

Premiér Petr Fiala (ODS) podle svých slov požádal kromě Rakušana o prověření celé věci také ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů. „Pro demokratický sát je důležitá důvěra veřejnosti v nestrannost a profesionalitu jeho represivních složek,“ napsal na svém twitterovém účtu.

Babiš má problémy s konflikty na svých mítincích dlouhodobě. Například na konci června lídra hnutí ANO vypískali odpůrci v Náchodě. Hned při příjezdu ho místní přivítali pískotem a skandováním hesla „Babiše do koše.“ Poté přišly na řadu šarvátky mezi znepřátelenými tábory. Někteří na sebe někteří plivali. Od odpůrců nejčastěji padala hesla o StB či „hanba.“

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat