Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
28. října 2018 15:53, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš přijal amerického ministra obrany Mattise. Mluvili o obchodu, obraně i přítomnosti Česka v Afghánistánu

Premiér Andrej Babiš (vlevo) se 28. října 2018 v Praze setkal s americkým... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš (vlevo) se 28. října 2018 v Praze setkal s americkým... | foto: ČTK

PRAHA Americký ministr obrany James Mattis vyjádřil při své nedělní návštěvě Prahy hluboký smutek nad ztrátou životů českých vojáků v Afghánistánu v letošním roce. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho na odpoledním jednání seznámil s růstem českých výdajů na obranu a Mattis ocenil, jak Česko plní své závazky v oblasti mezinárodního míru a bezpečnosti.

Podle Babiše se rozhovory týkaly i armádních zakázek a dostavby jaderného bloku v Dukovanech. Mattis přiletěl do Česka u příležitosti nedělního 100. výročí od vzniku Československa, přihlížel i přehlídce, která se v rámci oslav konala.

Americký ministr obrany James Mattis hovoří na tiskové konferenci s českým...
Premiér Andrej Babiš (vpravo) a americký ministr obrany James Mattis (vlevo)...

V Afghánistánu v tomto roce zemřeli čtyři čeští vojáci. Tři se stali obětí sebevražedného atentátníka na začátku srpna, další padl začátkem tohoto týdne. „Tyto nejvyšší oběti se ale neprojeví v tom, že byste polevili ve vašem závazku,“ uvedl Mattis. Ocenil české vojáky i jejich schopnosti. Babiš zdůraznil, že ztráty na životech vojáků nebudou znamenat ústup ČR od svých spojeneckých závazků.

Babiš označil za špatnou zprávu úmysl Spojených států odstoupit od rusko-americké odzbrojovací smlouvy INF. Vyjádřil přání, aby se vztahy USA a Ruska zlepšovaly a nepřišlo naopak jejich vyostřování. Mattis cestou do Prahy novinářům řekl, že USA hovoří o svém záměru s evropskými spojenci. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli uvedl, že než USA oznámily Rusku záměr odstoupit od smlouvy, předložily Moskvě seznam svých výhrad a Rusko připravuje odpověď.

Babiš s Mattisem hovořil nejen o transatlantickém spojenectví, ale i obchodu. „Já pana ministra prosil, abychom udělali maximum pro to, aby nedocházelo k obchodním válkám,“ řekl Babiš. Řeč přišla i na vojenské zakázky, které chce Česko v blízké budoucnosti realizovat. „Ubezpečil jsem pana ministra, že za mojí vlády budou nákupy transparentní, vylučuji vlivy lobbistů a korupční pokusy,“ řekl Babiš. Totéž se podle něj týká i případných jaderných zakázek.

Politici připomněli i nedělní 100. výročí vzniku Československa, kvůli kterému Mattis do Prahy dorazil. Před schůzkou s Babišem proto přihlížel vojenské přehlídce. Babiš připomněl, že Spojené státy stály u zrodu společného státu Čechů a Slováků. Mattis konstatoval, že obě země sdílejí mnohem více než jen barvy na svých vlajkách a jejich společná historie sahá ještě dál než k roku 1918.

Mattis cestou do Prahy americkým novinářům také okomentoval vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Saúdskoarabského ministra zahraničí v té souvislosti požádal o přehledné vyšetření. Podle Turecka novináře na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu novináře zřejmě zabilo 15členné komando.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...