19. října 2017 21:10, aktualizováno 20. 10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Nemáme tolik peněz jako SPD, rozesmál ostatní miliardář Babiš. Lídři většinou odmítli spolupráci s ANO

Účastníci Superdebaty předsedů a lídrů politických stran před parlamentními... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Účastníci Superdebaty předsedů a lídrů politických stran před parlamentními... | foto: ČTK

PRAHA Jako by platilo přísloví, že největší nepřátelé jsou koaliční partneři. Takto vypadala předvolební debata šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a volebního lídra ČSSD Lubomíra Zaorálka. Ministr zahraničí kritizoval Babiše kvůli dotační kauze Čapí hnízdo, ten pro změnu obviňoval ČSSD z podílu na současném údajném korupčně-klientelistickém systému. Nicméně zatímco Babiš připustil, že si další vládní spolupráci s ČSSD umí představit, podle Zaorálka se však ANO musí pro možnou koalici vypořádat s trestním stíháním svého šéfa. Oba po diskusi na Nově zamířili do České televize, která pořádala superdebatu deseti volebních lídrů. V ČT pak lídři ve výrazné většině odmítli povolební spolupráci s ANO.

Babiš po vstupu na pódium hned musel reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel. Šéf SPD Tomio Okamura se před jeho příchodem ohrazoval proti jeho dřívějším slovům, že je loutkou kmotrů. „Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní,“ vysvětlil Babiš. Přítomné publikum pak šéf ANO, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.

Během první hodiny pořadu se mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli údajnému podvodu při čerpání padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo.

Superdebata předsedů a lídrů politických stran
Zleva předseda Pirátů Ivan Bartoš a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Babiš odmítl možnost, že by kvůli této kauze mohl nechat jiného představitele ANO, aby se v případě vítězství hnutí ve volbách ujal funkce premiéra místo něj. „Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí,“ řekl. Hovořilo se také o možném vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie, případně hrozbě ústavní krize v případě vysokého volebního zisku antisystémových stran.

Superdebata skončila krátce po půl dvanácté večer. Velkou část prostoru lídři věnovali i zdravotnictví či školství. Obecně se shodli, že obě oblasti potřebují přidat peníze. V závěrečném apelu pak povětšinou zástupci tradičních stran vyzývali, aby lidé volili především klasické partaje. Dále od účastníků zaznívaly výzvy k setrvání Evropské unii, boji proti současnému systému či sliby o otevřené správě věcí veřejných.

‚Lidé potřebují hypotéku, vy čerpáte dotace‘

„Lidi potřebují na bydlení hypotéku, vy jste si vzal dotace z Evropské unie. Ryba smrdí od hlavy,“ vytkl Zaorálek v předchozím vysílání na Nově Babišovi kauzu, v níž je lídr hnutí ANO obviněný z dotačního podvodu při získání 50 milionů korun na vybudování farmy Čapí hnízdo. Těžko pak prý může chtít bojovat proti korupci. Babiš opáčil, že stávající politická garnitura v čele s ČSSD hodlá účelově rozprodat ČEZ. Sociální demokracii pak zkritizoval, že nepodporovala registr smluv. „Kdybychom tady mluvili o korupci ČSSD, tak z toho bude delší seriál než Ordinace v růžové zahradě,“ uvedl.

Babiš se Zaorálkem přijeli do ČT pozdě

Duel na Nově skončil ve 21:22, cesta do přímého přenosu České televize zabrala Zaorálkovi a Babišovi necelou půlhodinu, přitom ČT původně chtěla začít ve 21:30. Oba muži dorazili do vysílání asi o čtvrt hodiny později. Možnost debatovat ve veřejnoprávní televizi dostali kromě nich i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených.

Hned v úvodu debaty její aktéři komentovali diskutované zdražování másla. Zaorálek se Babiše zeptal, kolik na tom trhne, když Agrofert vyrábí polovinu másla v ČR. V souvislosti s ohlášeným růstem cen vajec podle něj navíc může Babišův byznys ohrozit oslavy Vánoc. Exministr financí se bránil tím, že trend je celosvětový a vychází mimo jiné z rostoucí spotřeby másla v Číně. Oba aktéři diskuse se vypořádali s otázkou, kolik stojí máslo a chleba.

Zaorálek pak Babiše napadl také kvůli tomu, že přes agentury v jedné z firem Agrofertu, jenž lídr ANO uložil do svěřenského fondu, zaměstnává ilegální imigranty. Babiš to ostře odmítl. „Pan Chovanec (ministr vnitra Milan Chovanec, pozn. aut.) permanentně posílal cizineckou policii do našich firem. A nenašli tam nic. Je to zase nějaký výmysl,“ opáčil ministrovi financí šéf ANO.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vlevo) a předseda hnutí ANO Andrej Babiš...

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek (vlevo) a předseda hnutí ANO Andrej Babiš (vpravo).

Koranteng prý musel bránit fyzické konfrontaci

Debatu moderátor Rey Koranteng rozdělil na několik tematických bloků, v diskusi se tak dostalo na stav českého hospodářství, budoucnost důchodového systému, imigraci či vztah České republiky k Evropské unii. Oba aktéři si často skákali do řeči, Koranteng je musel opakovaně mírnit. V reklamních blocích pak podle něj došlo mezi oběma aktéry málem k fyzické konfrontaci.

V debatě o důchodech Babiš slíbil, že v případě vítězství ANO zreformuje důchodový systém. „Chceme oddělit důchodový systém od rozpočtu, založit ho na více zdrojích a zajistit valorizaci penzí,“ uvedl Babiš. Zaorálek se naopak opřel o studie, podle nichž je stávající důchodový systém udržitelný.

Babiš v bloku o imigraci uvedl, že její řešení leží mimo Evropu. Evropští lídři se prý musí spojit v boji proti pašerákům lidí. Zaorálek opáčil, že Česko je bezpečnou zemí a že aktuálně žádná krize nehrozí. Podle něj se Česká republika na řešení přistěhovalecké problematiky aktivně podílí. „Zapomněl jste na to, že pan ministr Chovanec poslal 700 policistů na řecko-makedonskou hranici,“ vytkl pak Babišovi.

Zleva lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jan Farský, předseda KSČM...

Zleva lídr hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Jan Farský, předseda KSČM Vojtěch Filip (vlevo) a předseda Zelených Matěj Stropnický (vpravo).

‚Zaorálek lže, to mě mrzí, měl jsem ho rád‘

Lídr ANO ve vztahu k EU ujistil o postoji svého hnutí, že nechce zavést euro a nestojí o hlubší integraci. „Euro by bylo riziko pro naše podnikatele,“ uvedl svůj argument. Podle Zaorálka zase není důvod s přijetím eura spěchat. Babiš v této souvislosti opakovaně napadal premiéra Sobotku, že neudržuje patřičné vztahy s evropskými partnery. „Vláda fungovala. Pan Babiš se tváří, že jediné, co bylo na vládě dobré, byl on,“ reagoval Zaorálek.

Závěrečný apel diskuse pojal lídr ANO dramaticky, že to je poslední možnost porazit stávající údajný korupčně-klientelistický systém. Babiše pak na Zaorálkovi mrzí, že prý začal brutálně lhát. „A to mě mrzí, měl jsem ho rád,“ uvedl. Volební jednička ČSSD na oplátku označila Babiše za dravce, který likviduje konkurenci. „Sociální demokracie je jediná strana v této zemi, která nebude rozdělovat společnost a která chce sociální smír,“ snažil se pak nalákat voliče.

Duel na Nově začal krátce před 20:00. Odvysílání souboje jedniček ANO a ČSSD chtěli zabránit Piráti, televize podle nich měla poskytnout prostor také zástupcům dalších stran. Soud ale jejich žalobu zamítl jako nedůvodnou. Krátce po půl desáté Česká televize odstartovala svou debatu celostátních lídrů deseti stran s největším volebním potenciálem, kam dorazili i Babiš se Zaorálkem.

jhoJan Horák

Najdete na Lidovky.cz