Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Čtu si, co po zápase rozpoutali Skoti, je mi z toho smutno, napsal Babiš. Za Kulhánkem stojí

Premiér Andrej Babiš a Jakub Kulhánek ministr zahraničí za ČSSD, na tiskové konferenci. (21. dubna 2021) foto:  Petr Topič, MAFRA

Premiér Andrej Babiš stojí za ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem, který si kvůli urážkám českých dětí ve skotských médiích a na internetu po fotbalovém utkání Sparty Praha s Glasgow Rangers předvolal britského velvyslance. Premiér uvedl, že z přístupu skotských médií je mu smutno.
  11:02

„Je ten svět ještě normální? Čtu si, co po zápase Sparta–Rangers rozpoutali Skoti, jejich média, je mi z toho smutno. To už bude každý pokřik na fotbale spojován s barvou pleti? To necháme na sítích urážet děti?“ napsal Babiš na Twitteru.

Na čtvrteční zápas Sparty Praha s Glasgow Rangers nesměli kvůli trestu disciplinární komise UEFA za rasismus v srpnovém duelu s Monakem přijít na Letnou dospělí fanoušci, díky výjimce ale dorazilo zdarma téměř jedenáct tisíc dětí od šesti do čtrnácti let s doprovodem.

Na fotbal mohly jen organizované skupiny, což jsou školy nebo sportovní kluby, jeden dospělý musel doprovodit deset až devatenáct dětí.

Hráčův právní zástupce Aamer Anwar ihned po čtvrtečním utkání na Spartě obvinil dětské fanoušky z rasismu a slovně zaútočil i proti Praze. Posléze se k němu přidala některá skotská média i trenér Rangers Steven Gerrard. Poradce skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley, který je stále aktivním hráčem Livingstonu, dokonce označil Čechy za „zkažené ovoce“.

Fotbalová kauza se nyní dostává do politické roviny. Přispěl k tomu ministr vnitra Jan Hamáček,který vyzval ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, aby předvolal britského velvyslance a požadoval zastavení útoků.

Kulhánek v pátek uvedl, že si velvyslance předvolá v pondělí. Pro iDNES.cz uvedl, že schůzi s velvyslancem předem komentovat nebude. „Ale takové výroky se nehodí ani do fotbalu a nepřispívají ani dobrým česko-britským vztahům a o tom budu s panem velvyslancem v pondělí mluvit,“ uvedl.

Kulhánek si kvůli nařčení českých dětí z rasismu předvolá britského velvyslance

Sparta se proti útokům na dětské fanoušky na sociálních sítích a v mediálním prostoru důrazně ohradila. Obvinění z rasismu odmítla. Letenský klub požádal zástupce Rangers, aby pomohli zastavit xenofobní atmosféru vůči dětem a Česku.

Na stranu Sparty se postavil její český úhlavní rival Slavia i předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek, který označil zprávy některých zahraničních médií i útoky proti Česku a hlavnímu městu Praze za převracení reality.

30. září 2021

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat