Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: ČTK

PRAHA/BRATISLAVA Český premiér Andrej Babiš (ANO) zažaloval ve čtvrtek Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva ve sporu o evidenci ve svazcích komunistické Státní bezpečnosti (StB). Babiš to v pátek řekl novinářům. Tvrdí, že je veden jako agent StB neoprávněně a zažaloval kvůli tomu dříve slovenský Ústav paměti národa (ÚPN). Slovenské soudy daly nejprve Babišovi za pravdu, verdikty ale zrušil ústavní soud. Na evropský soud se premiér obrátil, když neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu

Uvedl to v pátek server Seznam Zprávy.  Slovenské ministerstvo spravedlnosti v reakci uvedlo, že je právem každého občana obrátit se k Evropskému soudu pro lidská práva a podat stížnost. Slovenská zástupkyně u soudu Marica Pirošíková již dříve prohlásila, že případný úspěch stížnosti by Babišovi otevřel cestu k novému soudnímu líčení na Slovensku a že vnitrostátní soudy jsou v takovém případě vázány rozsudkem štrasburského soudu.

„Opírám ji (žalobu) o to, že jsem vyhrál tři soudy a ústavní soud z nepochopitelných důvodů a těsně před volbami rozhodl o tom, že jsme žalovali špatnou instituci,“ řekl dnes novinářům Babiš. Je přesvědčen o tom, že slovenský ústavní soud poškodil jeho práva, když nesdělil, koho by měl zažalovat. Babišovi prý nejde o omluvu ani o odškodné. Chce, jak uvedl, aby byla akceptována rozhodnutí soudů, které mu daly za pravdu, že byl evidován jako spolupracovník StB neoprávněně a bez svého vědomí.

Slovenské soudy dříve rozhodly, že je Babiš veden ve svazcích StB neoprávněně. Verdikty ale zrušil slovenský ústavní soud, podle něhož byly předchozí rozsudky chybně založeny na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří nebyli zproštěni mlčenlivosti. Zpochybnil i věrohodnost těchto svědků, kteří vypovídali v Babišův prospěch. Podle ústavního soudu také neměl být žalovanou stranou ÚPN. Krajský soud poté Babišovu žalobu letos zamítl, proti čemuž podal premiér neúspěšně dovolání.

Nestadartní postup

Za standardní nepovažuje Babišův postup předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož strana v pátek rozhodla o vstupu do menšinového kabinetu s hnutí ANO. „Nepokládám to z hlediska zahraniční politiky za standardní. Nevím o případě, kdy by vysoký ústavní činitel státu žaloval druhý stát, navíc tak blízký jako Slovensko,“ uvedl. Považuje to za součást Babišovy právní taktiky.

V Česku je Babiš kritizován kvůli údajné spolupráci s StB některými opozičními politiky a tato kauza je i jedním z témat demonstrací proti Babišovi, které se opakovaně konaly v řadě českých měst.

Evropský soud pro lidská práva zřídila Rada Evropy, což je mezinárodní organizace nezávislá na EU, spojující 47 zemí Evropy a šest pozorovatelských zemí. Soud sídlí ve Štrasburku. Obracet se na něj mohou občané členských zemí Rady Evropy, kteří se domnívají, že některá z členských zemí porušila jejich lidská práva. Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v dané zemi. Soud může pouze konstatovat, že daný stát porušil při posuzování dané kauzy konkrétní lidská práva, a nařídit mu zaplacení odškodnění stěžovateli a soudní výlohy.

Soudy kvůli údajné Babišově spolupráci s StB začaly v lednu 2012

Výběr událostí kolem soudního sporu premiéra Andreje Babiše (63) ve věci jeho evidence jako agenta československé komunistické Státní bezpečnosti (StB; server Seznam Zprávy v pátek uvedl, že Babiš ve sporu o evidenci ve svazcích StB zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva):

 • 3. prosince 2011 - Server Euro.cz zveřejnil fotokopie dokumentů z Babišova svazku vedeného StB, podle kterých byl podnikatel od roku 1980 jejím důvěrníkem a v listopadu 1982 se stal agentem. Babiš, který vážně uvažoval o vstupu do politiky, se označení spolupracovníka StB bránil. Babišův svazek je archivován v Bratislavě; podstatná část materiálů z něj byla skartována v prosinci 1989.
 • 17. ledna 2012 - Babiš podal u bratislavského soudu žalobu na slovenský Ústav paměti národa (ÚPN) kvůli archivním svazkům, podle kterých spolupracoval s StB.
 • 6. června 2013 - Soud začal projednávat Babišovu žalobu o jeho neoprávněném vedení ve svazcích StB coby agenta. Babiš osobně před soudem spolupráci s StB popřel.
 • 17. listopadu 2013 - Babiš označil proces kvůli spolupráci s StB za zmanipulovaný. V Otázkách Václava Moravce České televize řekl, že spolupráci nepodepsal, naopak byl terorizován, vyšetřován a vydírán, protože měl v rodině "dvě emigračky".
 • 24. listopadu 2013 - Bývalý důstojník tajné služby Andrej Kuľha v rozhovoru pro týdeník Euro uvedl, že svazek, který má dokládat spolupráci Babiše s StB, je zfalšovaný.
 • 26. ledna 2014 - Babiš se stal českým ministrem financí a místopředsedou kabinetu. Prezident Miloš Zeman se předtím nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen politiky s čistým lustračním osvědčením (Babiš o osvědčení nepožádal). Nakonec se ale hlava státu spokojila s tím, že koalice poslala do druhého sněmovního čtení novelu zákona o státní službě, která od ministrů lustrační osvědčení nevyžaduje.
 • 30. ledna 2014 - Kuľha u bratislavského soudu prohlásil, že svazek Babiše ukazuje pouze nevědomou spolupráci s StB. Podobně se vyjádřil i člen takzvané lustrační komise Milan Žitný.
 • 14. dubna 2014 - Bývalý příslušník StB Július Šuman před soudem popřel informace z archivních dokumentů, že v 80. letech získal Babiše ke spolupráci s StB jako agenta.
 • 15. května 2014 - Badatel ÚPN Jerguš Sivoš a jeho kolega Radek Schovánek z českého Ústavu pro studium totalitních režimů před soudem prohlásili, že svazky, které se zmiňují o údajné spolupráci Babiše s StB, byly vedeny v souladu s tehdy platnými předpisy.
 • 26. června 2014 - Bratislavský okresní soud rozhodl, že Babiš je ve svazcích StB evidován coby její agent neoprávněně.
 • 30. června 2015 - Rozhodnutí soudu prvního stupně o neoprávněné evidenci Babiše v odvolacím řízení potvrdil Bratislavský krajský soud.
 • 31. ledna 2017 - Slovenský nejvyšší soud zamítl dovolání proti dřívějšímu rozhodnutí nižších soudů, že Babiš je neoprávněně evidován ve svazcích StB coby její agent.
 • 10. března 2017 - ÚPN podal ústavní stížnost proti verdiktu nejvyššího soudu.
 • 12. října 2017 - Slovenský ústavní soud zrušil pravomocné rozhodnutí slovenského nejvyššího i krajského soudu, že Babiš je ve svazcích StB veden jako její agent neoprávněně. Případ vrátil odvolacímu krajskému soudu v Bratislavě. Ústavní soud mimo jiné uvedl, že žalovanou stranou ve sporech o evidenci osob v dokumentech StB nemá být ÚPN a že slovenské soudy v Babišově kauze rozsudky chybně založily na svědectví bývalých příslušníků StB, kteří při výpovědích nebyli zproštěni mlčenlivosti.
 • 13. února 2018 - Bylo oznámeno, že bratislavský krajský soud 30. ledna 2018 v obnoveném líčení zamítl Babišovu žalobu, že je neoprávněně evidován jako agent StB. Babiš naznačil podání další žaloby.
 • - Zeman řekl, že i přes rozhodnutí slovenského soudu počítá s tím, že Babišovi dá druhý pokus na sestavení vlády.
 • 16. února 2018 - Bývalý příslušník StB Ján Sarkocy řekl, že Babiš byl od začátku vědomým spolupracovníkem StB a jeho svazek nebyl zfalšován. Babiš uvedl, že Sarkocy lže.
 • 7. března 2018 - Babiš podal ke slovenskému nejvyššímu soudu dovolání proti pravomocnému rozhodnutí krajského soudu, který zamítl jeho žalobu, že je v dokumentech StB evidován jako její agent neoprávněně.
 • 25. dubna - Babiš podal žalobu na vydavatele slovenského listu Nový Čas za článek z rozhovoru se Sarkocym, který Babiše označil za vědomého spolupracovníka StB. Babiš žádá omluvu a milion eur (25,4 milionu korun). Spolu s Novým Časem zažaloval i Sarkocyho.
 • 6. června - Babiš řekl (poté, co ho prezident Miloš Zeman podruhé pověřil sestavením vlády), že chce žalovat Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva kvůli kauze své údajné spolupráce s StB.
 • 8. června - Slovenský nejvyšší soud zamítl Babišovo dovolání ve sporu s ÚPN o jeho spolupráci s StB. Babiš poté novinářům oznámil, že se obrátí na Evropský soud pro lidská práva (ECHR).
 • 15. června - Server Seznam Zprávy uvedl, že Babiš ve sporu o evidenci ve svazcích StB zažaloval Slovensko u Evropského soudu pro lidská práva.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...