Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 6 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chovanec by změny v policii neměl bagatelizovat, říká Babiš

Ministr financí Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš. | foto: ČTK

PRAHA Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by neměl bagatelizovat chystané změny v policii jako personálně organizační, uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Odmítl také, že by se zvažované změny kvůli výhradám hnutí ANO politizovaly, protože proti se jako první postavili státní zástupci. Ohrožena je podle něj nezávislost vyšetřování.

„Doufám, že premiér ani ministr vnitra neberou na lehkou váhu kritiku státních zástupců, kteří se proti plánům policie ostře postavili. O politizaci přece vůbec nejde a pan Chovanec to dobře ví. Jsou to státní zástupci, kteří jako první bili na poplach,“ napsal Babiš.

Bělobrádek: Ať Chovanec a Tuhý rozptýlí pochybnosti

Případné podezření, že reorganizace policie ovlivní živé kauzy, by měli vyvrátit policejní prezident a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Řekl předseda koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Není však na místě vést kvůli plánům vedení policie koaliční dohadovací řízení. Podle Bělobrádka by se mělo uskutečnit standardní jednání koaliční rady, například za účasti nejvyššího státního zástupce.

Vedení policie ve středu oznámilo, že chce vybudovat Národní centrálu boje proti organizovanému zločinu, pod kterou by nově měly spadat dva elitní policejní útvary - proti organizovanému zločinu a protikorupční policie. Babiš přípravám vyčetl, že neprobíhaly veřejně. „Tajně se tady připravily změny, které můžou výrazně ohrozit nezávislost vyšetřování velkých korupčních případů,“ uvedl Babiš.

Na hrozbu podle šéfa hnutí ANO upozorňují státní zástupci. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman například napsal dopis premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), v němž se obává snížení kvality policejní práce nebo odchodu zkušených detektivů. „Upozorňují na to i vrchní státní zástupci. Takže o jaké politizaci tady ministr Chovanec mluví?“ uvedl Babiš.

Chovanec ve čtvrte řekl, že pokud se reorganizace navrhovaná policií nedotkne živých kauz, nemá důvod ji nepodepsat. Vyjde z výsledků analýzy, která má na tuto otázku odpovědět. Výsledky by mohl znát ve čtvrtek nebo v pátek. Hnutí ANO podle něj plánované změny zpolitizovalo.

Šéfžalobce Zeman se bojí dál

  • Názor nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana na zvažované změny v organizaci policie nezměnila ani dnešní schůzka na úřadu vlády, které se zúčastnili premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD).
  • Zeman, který oběma politikům kvůli obavám ze snížení kvality práce policie v případě sloučení elitních jednotek napsal v minulých dnech dopis, to řekl po dnešním jednání novinářům.
  • „Můj názor je neměnný,“ řekl Zeman ČTK a Aktuálně.cz. Trvá tak na svých názorech z dopisu. „Já jsem to nějakým způsobem vyjasnil ještě blíže, v podstatě to bylo o výměně stanovisek,“ přiblížil průběh jednání. Víc nechtěl schůzku komentovat.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...