Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

V ostravském babyboxu našli tak velké dítě, že se do něho sotva vešlo

ilustrační snímek foto: Lukáš Marek, MF DNES

V neděli někdo odložil zhruba rok starou holčičku do babyboxu v Městské nemocnici Ostrava. Je to 250. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. Dívka je v pořádku, už se o ní přihlásila příbuzná. V letošním roce jde o čtvrté dítě nalezené v babyboxu.
  12:20aktualizováno  13:38

Tak staré děti bývají odkládány do babyboxů velmi zřídka. Jde o osmé dítě odložené do ostravského babyboxu, naposledy tam ale někdo dítě vložil před 11 lety.

Zakladatel babyboxů Ludvík Hess popsal, že lékařka Sylva Gistingerová, která měla službu, odhadla, že je holčičce kolem roku. Byla podle ní úplně v pořádku.

„Holčička byla oblečená v červené kombinéze se zvířátky a na hlavě měla bílou čepičku. Babybox už jí byl opravdu malý,“ uvedl Hess. Holčička dostala jméno Karolína.

O dítě se přihlásila příbuzná

Vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví ostravského magistrátu Zdeněk Živčák uvedl, že se přihlásila příbuzná dítěte a projevila zájem převzít ho do péče.

Podle jeho informací už i řešili případ, kdy matka měla dítě v péči několik měsíců a následně ho odložila do babyboxu. „Postup OSPOD (orgán sociálně-právní ochrany dětí) je vždy stejný - dítě odložené do babyboxu získává status nalezence a orgány SPOD je zajištěno v bezpečném prostředí,“ sdělil vedoucí odboru.

Uvedl, že v úterý soud rozhodne, zda bude dítě na základě předběžného opatření na přechodnou dobu předáno do péče pěstounky. „Reálná je však v tomto konkrétním případě i varianta svěření dítěte do péče příbuzné. Aktuálně řešíme situaci, kdy se přihlásila příbuzná dítěte a projevila zájem dítě převzít do péče. O tomto však bude muset rozhodnout soud, protože v tuto chvíli se jedná o dítě neznámé identity a tato může být určena soudem,“ uvedl Živčák.

Není podle něj prokázáno, že by přibývalo rodičů, kteří mají problém děti uživit. „Situace matek samoživitelek pečujících o více dětí je dlouhodobě složitá, sociální a ekonomická situace je častým zdrojem problémů, které se odráží na péči a vývoji těchto dětí,“ uvedl vedoucí odboru.

Nedá se podle něj ale říct, že by problémy rodičů souvisely pouze se zhoršováním ekonomické situace. „Často se zpravidla jedná o situace, kdy rodiče nemají dostatek výchovných kompetencí k péči o dítě v souvislosti s tím, že nemají oporu partnera, rodiny, vhodné bytové podmínky a podobně,“ uvedl Živčák. Velmi často podle něj odbor řeší takové situace dlouhodobě v rodinách, kde rodič pečuje sám o tři a více dětí.

„Opuštění dítěte rodičem v jakémkoliv věku způsobí dítěti vývojové trauma. Může být ‚léčeno‘ umístěním do vhodného náhradního rodinného prostředí,“ uvedl Živčák.

V Česku je 85 babyboxů

Babyboxy jsou zamýšlené pro novorozené děti a miminka, které si matky nechtějí nebo nemohou nechat. Děti starší než několik dnů nebo týdnů do nich bývají odkládány výjimečně. Naposled letos 2. května nechala v Brně žena v babyboxu půlroční dítě, které se předtím snažila odložit v nemocnici.

V Česku je nyní v provozu 85 babyboxů. Na 1. června se chystá otevření moderního babyboxu v nemocnici v Neratovicích na Mělnicku, kde je původní schránka technicky zastaralá.

První babybox byl instalovaný v roce 2005. Deklarovaným cílem babyboxů je předejít ohrožení zdraví a životů odkládaných dětí. Schránky jsou přístupné z vnější strany budovy. V okamžiku, kdy je do nich vloženo dítě, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál.

Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Babyboxy ale mají i kritiky, kteří tvrdí, že odporují některým článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a právu znát své rodiče.

Autoři: ,