Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Bachaři neuhlídali ostře sledovaného vězně. Je mrtev

Česko

PRAHA Nikdo už se asi nedozví celou pravdu o vraždě malé školačky Aničky J. Muž, který má podle policie její smrt na svědomí, je mrtvý. Včera nad ránem zemřel Otakar T. ve střešovické nemocnici.

„Nestane před soudem, takže mu nikdo neprokáže vinu,“ řekl advokát Josef Lžičař. Stejně tak se detektivům nepodaří objasnit motiv. „Ten věděl jen on a jeho oběť,“ dodal. Jednačtyřicetiletý muž se oběsil v pondělí v cele. Psychologové přitom už předtím varovali, že by mohl spáchat sebevraždu. Ani tak tomu vězeňská služba nedokázala zabránit. Otakar T. si kolem krku uvázal provaz, který si vyrobil z tepláků, a oběsil se na tyči, ke které byla upevněna plachta dělící toaletu od postelí.

O tom, že dozorci podcenili situaci, je však přesvědčený právník František Valeš, místopředseda Českého helsinského výboru, který se věnuje lidským právům. „Šlo o výjimečný případ a není tak složité zajistit, aby jednomu člověku byla věnována nadstandardní pozornost,“ myslí si.

Vedení Vězeňské služby odmítlo, že by chybovalo. Přesto řadu věcí, které se případu týkají, tají. Například nikdo nechce říct, kdy přesně se Otakar T. oběsil a kdy ho naposledy kontroloval dozorce.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Podle expertů má Vězeňská služba dost možností, jak rizikového vězně ohlídat. „Měl být sledován častěji a je otázka, jestli neměl být umístěn v nemocnici či na psychiatrii, případně utlumen léky,“ vypočítává Valeš. K takovým krokům ale podle vedení nebyl důvod. „S obviněným hovořil při nástupu psycholog, nic jsme nezanedbali,“ tvrdí Prunerová. A dozorci prý nepodcenili ani pravidelné kontroly. „Standardně bývají jednou za dvě hodiny, tady byly častější,“ dušuje se. „Nikdo ze zaměstnanců nepochybil,“ zaručuje se za své lidi i sám šéf Vězeňské služby Jiří Tregler.

Přesto ale mnozí znalci vězeňského prostředí mají za to, že služba selhala. „Je to malér. Těžko ale zpětně soudit, zda byl režim adekvátní té situaci,“ míní například advokát a bývalý kriminalista Josef Doucha.

Pochybnosti vzbuzuje i to, proč sebevraždě nezabránil druhý vězeň. Podle oficiálních prohlášení spal a rámus, který sebevrah vydával, ho nevzbudil. To se nezdá expertům. „Sebevražda je hlasitá věc, cela je malá, je zvláštní, že by to neslyšel,“ míní Valeš. Vězeňská služba nejasnosti nechce vysvětlovat. K osobě spolubydlícího sdělila mluvčí jediné: spoluvězeň prý nebyl informátorem policie. Jenže může jít jen o taktické prohlášení. „To by mu pak ostatní vězni nedarovali,“ míní advokát Josef Lžičař. „Vždy klientům říkám, pozor na spolubydlící,“ dodává. Někdo z vězňů může s policií spolupracovat i tím, že pozoruje, jak se ten druhý chová. Za odměnu pak může u soudu dostat mírnější trest.

***

Kdo byl v cele s Otakarem T.

* Podezřelý z vraždy dívky nebyl v cele v pankrácké věznici sám. Byl tam s ním muž, jehož totožnost Vězeňská služba úzkostlivě tají. * Mluvčí Markéta Prunerová nechtěla sdělit ani to, z čeho je obviněn. Zároveň popřela, že by šlo o vězně informátora.

„Nejsme v americkém filmu,“ řekla. * Přesto experti i advokáti tvrdí, že informátoři jsou v celách velmi často.

* Otakar T. zemřel včera, oběsil se v pondělí po půlnoci. Přesný čas ale nikdo z vedení věznice prozradit nechce.

* Záhadou zůstává to, že spoluvězeň neslyšel, jak se Otakar T. dusí na oprátce, kterou si sám vyrobil. Podle lékařů to muselo trvat nejméně deset minut. * Otakar T. nechal i dopis na rozloučenou, ale v něm vinu nepřiznal.

Autor: