Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

BADATELÉ BLOGUJÍ (NEJEN) O VĚDĚ

Česko

Zelený kočkopes

Zelená, nikoliv modrá je naše planeta. Máme pro každého něco! Slibujeme podporovat ekonomiku ziskovou i ztrátovou, vzdělání odborné právě tak jako to iracionální, vědu i pavědu, toleranci právě tak jako nesmiřitelnost. Zastavíme globální oteplování, poručíme větru a dešti. Stačí, když nás zvolíte!

Vracel jsem se tuhle navečer domů z fakulty přes pražské Karlovo náměstí. Před vchodem do metra, kousek od pomníku Elišky Krásnohorské, stál volební stánek. Eliška se na něj moc nekoukat nemohla, mramorovou šíjí těžko pootočíš. Její škoda - u stánku dva mladí sympaťáci, z volebních letáků se usmíval další, Ondřej Liška. Neměl jsem čas na povídání, ale drobnou poznámku jsem si neodpustil: „Když už jste ta strana přátel přírody, možná by si váš předseda měl doplnit do budoucna také přírodovědecké vzdělání.“ Dostalo se mi rychlé odpovědi: „Pane - a taková lidská práva snad nejsou nic?“ Nu, na takový argument nelze než přitakat. Ač se domnívám, že „vstřícnost k lidským právům“ mají zřejmě ve svém programu i strany nejextrémnější. Byť asi de facto rozlišují práva jaká a pro koho.

Přesto mi ta replika vrtala hlavou. Opravdu by to měl být ten hlavní volební slogan právě pro tuto stranu? Na straně druhé, máme dvacet let po sametové revoluci. Na pouhé filozofii dávného hnutí Brontosaurus zřejmě program vládní politické strany stavět nelze, to bych měl pochopit i já.

Plakátek mi moc informací nedal, internet daleko více. „Zelený čtyřlístek“ jsem si konečně pročetl důkladně, zejména kapitoly mně blízké. Na těch zhruba osmdesáti programových stranách jsem našel spoustu sympatických informací. Ale také jsem začal zvolna propadat určité schizofrenii.

Podpora zemědělství - přátelského k přírodě, ale snad také takového, co nás uživí? Jenže ideologie je opět důležitější než biologie či ekonomika. SZ bude intenzivně podporovat produkci biopotravin - neboť ty jsou prostě „zdravější“. Jenže ony mnohdy nejsou. Budeme opravdu školáky povinně krmit biopotravinami jen proto, že mají logo „bio“? Projdou předtím tyto potraviny povinně analýzami na obsah mykotoxinů či těžkých kovů? Budeme budovat síť příslušných referenčních laboratoří? Bioproducent přece nesměl použít žádnou „chemii“, ani ochrannou (pesticidy), ani pro výživu. Takové biosiláže jsou nezřídka pastvou pro patogenní mikroorganismy. Budeme dotovat jen produkci již tak logicky dražších domácích „bio“, nebo i dovozy do velkoprodejen?

SZ se zásadně postaví proti využívání geneticky modifikovaných rostlin, „neboť je považují za příliš velké riziko pro rozmanitost a stabilitu přírodních ekosystémů“. Co na tom, že celosvětová věda pro toto tvrzení nemá žádné důkazy? Po více než deseti letech pěstování GM plodin doslova na stovkách milionů hektarů? Ba právě naopak, masivně klesá nutnost použití insekticidů - a ony jimi léta týrané ekosystémy se vracejí „k normálu“. A příslušné GM potraviny už teď jsou pod velmi přísným dohledem - po mém soudu zcela zbytečně.

Ano, lidská práva jsou určitě důležitá. Ano, někteří poslanečtí kandidáti za SZ, které osobně znám, jsou mi velice lidsky i odborně sympatičtí. Jako kupříkladu paní doktorka Jiřina Šiklová. Volit „doma“ v Královéhradeckém kraji, jen s lítostí bych jí nedal svůj hlas. Obdivuji její životní statečnost, moudrost a schopnost komunikace, v níž partnerovi v diskusi i naslouchá. Snad tím postupně nakazí i své další zelené kolegy. Vychutnávám si její neostentativní feminismus...

Nicméně - takový program bych „neskousl“ ani v jejím podání. A nikoliv z genderových důvodů.

lidovky.cz Celý text a další blogy najdete na www.lidovky.cz/veda

O autorovi| Zdeněk Opatrný, rostlinný fyziolog

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!