Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bahna na bahně. Den pozemního vojska v Brdech přilákal tisíce lidí

Česko

  21:30
Tisíce lidí přilákal sobotní Den pozemního vojska – Bahna 2022 v někdejším vojenském újezdu Brdy. Mnohým příznivcům vojenské techniky udělaly radost bouřky v noci z pátku na sobotu, protože se těšili, že Bahna budou tentokrát na bahně. Prohlédnout si na místě mohli až 250 kusů techniky.

Den pozemního vojska je jednou z největších akcí, které Armáda ČR pořádá pravidelně pro veřejnost. Počet účastníků se už v minulosti pohyboval kolem 50 tisíc. V roce 2020 Bahna překazila epidemie covid-19. Loni se akce konala bez účasti diváků.

Letos tedy lidé mohli po dvou letech znovu vidět použití armádní techniky v terénu a vystavená vozidla si přímo osahat a vyfotit se s nimi. V akci byly k vidění například tanky, samohybné houfnice Dana či bojová vozidla pěchoty.

Sledovat mohli také příslušníky 4. brigády rychlého nasazení, kteří předvedli, co dokážou s bojovými vozidly Pandur a Iveco. Na programu byly rovněž ukázky techniky 13. dělostřeleckého pluku v akci.

Celkem se představilo 250 kusů techniky, na 600 vojenských profesionálů a 200 členů klubů vojenské historie.


Zástupci armády při akci potvrzovali, že od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu výrazně vzrostl zájem o službu v ozbrojených složkách. „Chceme využít toho, že se zájem o službu v armádě zvětšil,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.

Armáda by tak podle ministryně mohla do roku 2030 naplnit náborové cíle. Za osm let chtěla mít 30 tisíc vojáků z povolání, dnes je jich mezi 27 a 28 tisíci. Cílem je i 10 tisíc příslušníků aktivních záloh.

„Lidé chtějí pomáhat, roli hraje i sounáležitost s ČR, Evropou, se západním způsobem života,“ řekla Černochová. Ministryně doufá, že se už příští rok budou ne Bahnech „prohánět“ nové bojové tanky Leopard z Německa.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat