Sobota 11. května 2024, svátek má Svatava
130 let

Lidovky.cz

Bakala chce investovat miliardy

Česko

OSTRAVA Těžební společnost OKD chce během pěti let investovat přes pět miliard korun. Do rozvoje dolů a nákupu nových technologií vloží každoročně zhruba miliardu. Těžbu černého uhlí na severu Moravy plánuje nejméně do roku 2030. Uvedl to generální ředitel a předseda představenstva OKD Klaus-Dieter Beck. Společnosti loni klesl čistý zisk o 85 procent na 1,48 miliardy korun. Vlivem hospodářské krize zaznamenala zhruba třetinový pokles výnosů na 35,35 miliardy korun.

OKD těží černé uhlí v osmi provozech ve čtyřech dolech, těžební revír zaujímá bezmála 123 kilometrů čtverečních. Vlastníkem OKD je nizozemská společnost NWR, která patří evropské společnosti RPG Industries, jejímž spoluvlastníkem je finančník Zdeněk Bakala.

Společnost má v plánu nejméně 20 let těžit uhlí na Karvinsku a FrýdeckoMístecku v Dolu Karviná, Dolu Darkov, Dolu ČSM a Dolu Paskov, které jsou aktivní. Podle Becka leží na české straně hornoslezské uhelné pánve stále miliardy tun černého uhlí. „Prověřujeme veškeré možnosti jeho vytěžení současnými technologiemi,“ řekl.

Do těžebních technologií investovalo OKD již během uplynulých dvou let zhruba devět miliard korun. Společnost pořídila nové porubové a razicí komplexy s kombajny, vrtacími vozy a nakladači. Nové technologie tak umožní OKD přístup k dalším zásobám uhlí a rozšíření těžby, ačkoli se před časem mluvilo o jejím postupném útlumu.

„Česká republika je závislá na uhlí i jako zdroji pro výrobu elektřiny, bez koksu se nedá vyrábět ani ocel. Proto nevidím jinou alternativu, a to ani v tom, kde jinde by se dalo v regionu najít nejméně 18 tisíc pracovních míst,“ zdůvodnil plán těžby Beck.

Kvůli nižší poptávce způsobené krizí společnost loni vytěžila 10,62 milionu tun uhlí, což je meziročně o 13 procent méně. Podle českých účetních standardů klesl provozní hospodářský výsledek OKD o 80 procent na 2,67 miliardy korun. Tržby za prodej výrobků a služeb se meziročně snížily o zhruba třetinu na 27,23 miliardy korun.

Loňskou těžbu a hospodaření OKD ovlivnila především snížená poptávka po uhlí a propad jeho cen. Podle Becka byl loňský pokles cen energetického uhlí až desetiprocentní a pokračuje i v letošním roce. „Naopak trh s koksovatelným uhlím se letos změnil díky zlepšení situace na trhu s ocelí. Za koksovatelné uhlí dostáváme více než loni. Ekonomická situace OKD se podstatně zlepšila,“ naznačil Beck s tím, že letos má OKD v plánu vytěžit o 500 tisíc tun uhlí více než loni.

V OKD, které je největším zaměstnavatelem v kraji, loni pracovalo 14 331 vlastních zaměstnanců, což je meziročně o pět procent méně. Dalších 3225 lidí loni pracovalo v dodavatelských firmách. Průměrný měsíční výdělek horníků v loňském roce činil necelých 28 700 korun. V letošním roce společnost tarifní mzdy nezvýší, lidé

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...