Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Bakalova „neviditelná“ rezidence má zpoždění

Česko

MODRAVA Má to být stavba, která svou podobou i užitnými vlastnostmi vstoupí do dějin české architektury. Jenže dům miliardáře a uhlobarona Zdeňka Bakaly, vyrůstající na šumavské Modravě, zatím trápí podobné „porodní“ bolesti jako svého času jadernou elektrárnu Temelín.

Dokončení stavby se zpožďuje a policie vyšetřuje hned několik krádeží stavebního materiálu. Minimálně v jednom případě přitom podezírá z krádeže zaměstnance stavebních firem.

Ačkoliv měl Bakala podle modravského starosty Antonína Schuberta slavit se svou rodinou v novém domě za 150 milionů korun už loňské Vánoce, se stěhováním na Šumavu tak musí ještě počkat.

„Na kolaudaci to zatím nevypadá. Zatím jsme žádné oznámení o zahájení kolaudačního řízení nedostali,“ říká Schubert. Bakalův dům začala stavět firma Metrostav, to ale neznamená, že právě ona za zpoždění může. Na Modravě se totiž střídaly a i nadále střídají desítky dalších firem. „My jsme dělali hrubou stavbu a ještě nějaké dodělávky,“ říká mluvčí Metrostavu František Polák. Proč se ale termín dostavby neustále prodlužuje, nechtěl nijak specifikovat. „Na to vám musí odpovědět investor,“ říká Polák. Bakalu ani jeho partnerku Michaelu Maláčovou se však LN nepodařilo zastihnout. Příliš sdílný není ani architektonický ateliér Radana Hubičky, který dům projektoval a i nadále sleduje průběh stavby. „Pan Bakala si nepřeje, aby se o jeho domě cokoliv psalo, a my jeho přání respektujeme,“ říká zaměstnanec ateliéru, který nechce zveřejnit své jméno.

Bakalův dům se však přesto dostává do médií poměrně často, a to zejména prostřednictvím policejního zpravodajství. Policisté v Klatovech už v březnu začali vyšetřovat krádež vzácného dřeva na podlahu domu v ceně 470 000 korun. Zmizely i satelitní přijímače, nářadí za 100 000 korun a další věci. Na stopě pachatelů jsou zatím policisté pouze v jednom případě. „Podezíráme tři zaměstnance jedné ze stavebních firem podílející se na stavbě domu, že odcizili ze stavby obklady z cedrového dřeva za 12 tisíc korun,“ říká mluvčí policie v Klatovech Dana Landmannová.

Bakalova šumavská rezidence se staví už přes dva roky na místě nedostavěné roty bývalé pohraniční stráže. Přes velikost stavby se jedná prakticky o „neviditelnou“ budovu, z níž pouze čelní stěna je otevřená do krajiny. Všechny další stěny a střechu pokrývá zemina a trávník. V dvoupodlažním domě, stojícím na základech o rozměrech 30 krát 40 metrů, bude mimo jiné bazén a jeho obyvatelé budou moci pít vodu z vlastního silného pramene.

***

„Na kolaudaci to nevypadá. Zatím jsme oznámení o zahájení řízení nedostali.“

Autor: