Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Bali není Kjóto

Česko

Stanoví nám limity škodlivin Evropa? Ne, Indie s Čínou

KOMENTÁŘE LN

Skončily časy, kdy Česko a jiné reformní státy působily jako přeborníci ve snižování škodlivin. To se to snižovalo z vysoké laťky, když dotlouklo ocelářské srdce komunismu. Když pak před deseti lety přišla dohoda z Kjóta, měli jsme de facto vystaráno předem. Ale co Bali, kde se měl zrodit nástupce? Nestanoví nám limity, které už vážně pocítíme? Například pokles o 40 procent z oné staré laťky? Nestanoví. Čeští „špindírové“ se nemusí děsit, stejně jako ekologisté nemohou jásat. Skončily totiž i časy, kdy závazná pravidla stanovil sám bohatý Západ, přesněji řečeno bohatá Evropa.

Mediální titulky napovídají, že optika Kjóta, názor, že největším nepřítelem planety Země je Bushův Washington, u nás stále vládne. Evropa tlačila na Ameriku, Evropa ustoupila Americe, tak česká média prodávají kompromis z Bali. Realitě však odpovídá něco jiného: Indie s Čínou přesvědčily svět, že závazné laťky se zrovna teď určovat nebudou. Uvidí se za dva roky v Kodani. Co to znamená? Asi tolik, že za ony dva roky se rozhodovací váha ještě více přesune ve prospěch těch, kteří kráčejí v našich stopách - předstihují nás v průmyslovém rozvoji i množství vypouštěných škodlivin. Nebudou si přece zakazovat to, co Západ při svém rozvoji sám sobě nezakázal.

Není to drama „svět versus USA“, to by Ameriku nepodržely Japonsko, Kanada, Austrálie, Rusko a Čína. Není to ani otázka demokracie samotné. To by se ke kompromisu nespojily Indie („největší světová demokracie“) s Čínou („největší světová totalita“). Když už, pak je to otázka rovných šancí i oné někdy vysmívané globální demokracie. Už nebude menšina lidstva (vypouštějící většinu škodlivin) určovat pravidla pro ostatní, nýbrž - pod vedením Indie a Číny - to bude většina (již letos vypouštějící nejvíce emisí na Zemi).

V nových poměrech mohou vzniknout i nové cesty nátlaku. Bojí se chudé země následků změny klimatu v podobě sucha, záplav, boje o vodní zdroje? Ať se obrátí přímo na Peking. Ten je podporuje, jaké jsou, aniž by jim jako Západ kázal o korupci a lidských právech. Je v tom úspěšný. Takže týž Západ může bez výčitek svědomí říci: dámy a pánové, bojíteli se opravdu důsledků změny klimatu, zkuste o tom přesvědčit přímo Čínu a Indii.

Čtěte „Plán máme...“ na str. 8

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...