Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Balína v Kanadě nechceme

Česko

ÚHEL POHLEDU

Čas od času do Kanady zavítají senátorské nebo poslanecké delegace, které mají mezi sebou členy nereformovatelné Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM), pokračovatelky předsametové KSČ.

Zastupitelské úřady České republiky pak pořádají pro delegace pohoštění za účasti hostů, někdy z řad kanadské vládní byrokracie, ale téměř vždy také z české krajanské komunity. Před nějakou dobou zastupitelské úřady neuveřejňovaly stranickou příslušnost členů delegace, a tak neinformovaní krajané přišli například na setkání se soudruhem poslancem Václavem Exnerem, místopředsedou KSČM, který patří k jedněm z největších komunistických dogmatiků. Jinou delegaci Petičního výboru sněmovny, jehož součástí je také Podvýbor pro lidská práva a Podvýbor pro národnostní menšiny, dokonce vedla předsedkyně výboru Zuzka Bebarová-Rujbrová, která celý život až do roku 1989 byla komunistickou soudkyní.

Nyní se sem hrne jako součást delegace senátního Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice komunistický senátor Vlastimil Balín, od svých mladých let předsametový politický pracovník OV KSČ v Mostě, později KV KSČ v Ústí nad Labem a v letech 1996-2004 1. místopředseda KSČM.

Všeho moc škodí, protože takové návštěvy mnohým velmi vadí, kvůli komunistům lidé vlastně z Československa odešli. Požádali jsme tedy zmíněný senátní výbor jménem Českého a slovenského sdružení v Kanadě, aby soudruh Balín byl z delegace vyčleněn, protože skutečně nemáme zájem se s komunisty setkávat, nehledě na to, že jejich pracovní styk s kanadskými partnery je bezcenný, pokud by si Kanaďané nechtěli vyslechnout o počínání komunistů v oblasti lidských práv za dob normalizace.

Komunisti měli být zakázáni Jako první odpověděl sám soudruh Balín, s ubezpečením, že se členství v delegace určitě nevzdá (viděli jste někdy komunistu, že by se něčeho vzdal?) a že si do svých pravomocí nenechají mluvit na dálku vyděračským způsobem.

Předseda výboru Jaromír Jermář (ČSSD) sdělil, že „členové výboru tomuto problému věnovali zvýšenou pozornost a proběhla obšírná diskuse. Závěrem bylo konstatováno, že senátor Vlastimil Balín zůstává členem delegace,... ale setkání se nezúčastní“.

Dost lidí si klade otázku, jak je možné, že nereformovaní komunisté, 20 let po sametové revoluci, jsou stále volitelní. Například komunista Balín byl v roce 2004 zvolen za Most hlavně díky tomu, že ve druhém kole dostal hlasy voličů ČSSD. Dilema soudružnosti ČSSD a KSČM je v tom, že v ČSSD je hodně bývalých komunistů a že mladí sociální demokraté, kteří do strany vstoupili hlavně z oportunistických důvodů, nemají historickou paměť.

Druhý hlavní důvod vedle poměrného volebního systému je skutečnost, že Češi bohužel jsou levicový národ, na kterém 40 let komunismu zanechalo nenapravitelné škody v politickém myšlení, ale i na charakteru se všemi negativy. Náprava bude trvat generaci, možná dvě, soudě podle současné děsivé politické situace a chování politiků.

To, že nebyla komunistická strana zakázána hned po roce 1989, je vinou nejen Václava Havla, ale i všech kolem něj, kteří Havla k zákazu nedonutili. Je hanbou pro Českou republiku, že KSČM je jedinou komunistickou stranou pod tímto názvem z bývalých sovětských satelitů.

O autorovi| MILOŠ ŠUCHMA, Autor je předsedou Českého a slovenského sdružení v Kanadě programátor

Autor:

Prodej pozemku k bydlení
Prodej pozemku k bydlení

Frenštát pod Radhoštěm, okres Nový Jičín
2 899 000 Kč