Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Baltský plynovod možná nebude, hrozí Putin

Česko

Kvůli finanční krizi a menšímu zájmu o ruský plyn by mohl ztroskotat plán Nord Stream. MOSKVA/PRAHA Projekt ruského plynovodu Nord Stream, jehož jedna větev má vést i přes Českou republiku, bude možná zastaven. Důvodem je světová finanční krize a menší zájem o ruský plyn v Evropě. Uvedl to ruský premiér Vladimir Putin. Na setkání s finským předsedou vlády Mattim Vanhanenem tento týden prohlásil, že „Rusko na realizaci projektu nemá rozhodně větší zájem než spotřebitelé v západní Evropě“. Moskva se prý bez plynovodu obejde.

Finové zatím čekají na vyjádření ekologických expertů. Plynovod má totiž vést po dně Baltského moře, a ochránci přírody proto protestují.

Putin ale námitky ekologů odmítá. Společnost Nord Stream AG vynaložila podle něj na ekologický výzkum rekordní částku - přes 100 milionů dolarů. „Evropa se musí konečně rozhodnout, potřebuje-li plyn dodávaný potrubím z Ruska v těch objemech, které jsme navrhli, nebo ne,“ dodal důrazně šéf ruského kabinetu. „Pokud ne, jen to pro vás bude o hodně dražší,“ pohrozil ruský premiér evropským odběratelům. Rusko by ale muselo v takovém případě vynaložit obrovské finanční prostředky na výstavbu infrastruktury a závodů na zkapalnění plynu. Kromě toho nemá dostatek tankerů na přepravu. I když se zkapalněním zmenší objem plynu asi 600krát, nákup potřebných technologií i lodí by pro Rusko byly náročnější než realizace plynovodu. Tyto náklady by se pak odrazily v konečné ceně suroviny.

Projekt Nord Stream soutěží s konkurenčním, evropským projektem Nabucco - plynovodem, který má středoasijský plyn dopravit do Evropy mimo ruské území a snížit tak závislost evropských zemích na Rusku. Nord Stream by naopak závislost na Moskvě výrazně zvýšil.

Předsedou výboru akcionářů společnosti Nord Stream AG je bývalý německý kancléř a blízký Putinův přítel Gerhard Schröder. Zastupuje ruský plynařský gigant Gazprom, kterému patří 51 procent akcií Nord Stream AG. Po 20 procentech vlastní německé společnosti BASF a E. ON, 9 procent nizozemská Gasunie. Plynovod Nord Stream, kterým by mělo protékat 55 miliard kubických metrů plynu ročně, má spojit Rusko s Německem. Ruský expert Vitalit Krjukov včera prohlásil, že možné odstoupení od projektu je pro Evropu „krajně nepříjemnou zprávou“. Tím spíš, že ani alternativní Nabucco pravděpodobně vybudován nebude. Zkapalnělý plyn pak bude mnohem dražší a jeho dodávky nebudou tak jisté jako přísun suroviny potrubím.

***

Projekt Nord Stream by zvýšil závislost evropských zemí na Rusku

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!