Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Bankovní tajemství zůstává zachováno

Česko

Švýcarské banky jsou na pozoru. Obávají se o budoucnost ceněného bankovního tajemství poté, co americké daňové úřady přiměly banku UBS vydat část dat o klientech podezřelých z daňových podvodů. Nicolas Fitaire, ředitel české pobočky švýcarské privátní banky Lombard Odier Darier Hentsch & Cie, nabádá ke klidu. „Vše zůstává při starém.“

* LN Jak moc jste znepokojen případem UBS, resp. možných dopadů na ochranu tradičního bankovního tajemství švýcarských bank?

Nechtěl bych se pouštět do rozboru případu UBS. Obecně bych poznamenal, že regulace ohledně bankovního tajemství na švýcarském trhu zůstávají neměnné. Bankovní tajemství je důležité pro švýcarské banky k ochraně soukromí klientů, nikoliv jako zástěrka daňových podvodů.

* LN Otázka bankovního tajemství je ale aktuální nikoliv pouze jako důsledek případu UBS, ale také v souvislosti se snahami EU vnést více transparentnosti na finanční trhy. Neobáváte se, že sílící tlak donutí více bank vydávat úřadům informace o klientech?

Ačkoliv vnímáme vyšší tlak okolí, systém bankovního tajemství zůstává zachován. Navíc švýcarské banky se dohodly, že budou respektovat zákon a spolupracovat s úřady v Americe i v Evropě v případě trestné činnosti nebo podvodů. Švýcarský systém rozhodně není černou dírou světových finančních trhů.

* LN Černou dírou rozhodně ne. Ale musíte připustit, že právě důraz na uchování bankovního tajemství činí švýcarské banky velmi atraktivními.

Určitě. Ale je to jen jeden z nástrojů a služeb poskytovaných švýcarskými bankami. Ochrana dat klientů nemůže být směšována se zakrýváním podvodů. Švýcarsko má velmi přísné zákony proti praní špinavých peněz. Banky proto důsledně kontrolují původ peněz. Přísně monitorované jsou i převody peněz ze Švýcarska do jiných zemí. I když jsou peníze zasílány z účtů identifikovaných pouze číselnými kódy, švýcarské banky jsou povinny v rámci převodu peněz znát jména držitelů účtů.

* LN Vaše banka má 27 poboček ve 13 zemích. Mezi nimi jsou také Gibraltar či Bermudy. Proč máte pobočky právě v těchto destinacích, které jsou často označovány jako daňové ráje?

Podobně jako většina bank působíme v různých oblastech, abychom mohli využít různých regulací k nabízení strukturovaných produktů a služeb. Není to ale nic podivného. I z Gibraltaru lze provádět řádnou správu majetku. Musíme být přítomni v mnoha oblastech, protože naše klientela je mezinárodní.

* LN Co vaši banku přivedlo do Prahy?

Před dvěma roky se majitelé banky rozhodli expandovat do střední a východní Evropy. Proto jsme v září 2007 otevřeli kancelář v Praze. Je to naše první zastoupení v tomto regionu. Našimi klienty jsou úspěšní podnikatelé nebo rodiny s majetkem pocházejícím například z restitucí.

* LN Právě v září 2007 začínala na americkém finančním trhu krize, která se později přelila do celého světa. Dovedli jste si v té době představit hloubku této krize?

Když se podíváte zpětně na prognózy bankéřů a jiných expertů, zjistíte, že nikdo nebyl schopen předvídat, jak velká krize to vlastně bude.

* LN Zaznamenala vaše banka dopad krize na poptávku po vašich službách v Česku?

Nejvýraznějším rysem je to, že se zvýšilo napětí klientů. Snaží se vyhnout riziku a ochraňovat svoje aktiva konzervativními způsoby. Z tohoto důvodu se staly privátní banky velmi atraktivní. Neměly oproti velkým komerčním bankám ve svém portfoliu rizikové hypotéky a ani nebyly vystaveny takovému riziku. Konzervativní filozofie Lombard Odier je velmi atraktivní právě v době krizí. Tato krize není první. V roce 1929 svět bojoval s Velkou hospodářskou krizí. Naše banka, která je stará přes dvě stě let, všechny tyto krize ustála.

* LN Zaznamenali jste v Česku specifickou poptávku po určitých službách?

Ano. Souvisí to s vývojem směnného kurzu české koruny. Ještě před půl rokem byla koruna velmi silná, nyní se vývoj kurzu obrátil. Někteří naši klienti proto zvažují alternativní zdroje investování. V době, kdy ani burza není příliš stabilní, neexistuje příliš mnoho alternativ. Zaznamenáváme proto zájem o zajišťovací operace proti vývoji směnného kurzu koruny. Snažíme se samozřejmě také nabízet strukturované finanční produkty, které uspokojí stávající poptávku klientů.

* LN Kdybyste měl formulovat radu, jak nejlépe by lidé měli přistupovat ke správě svého majetku v době krize, co byste jim poradil?

Řekl bych jim, aby si se mnou sjednali hodinovou schůzku... (smích) Ne, vážně, zdůraznil bych jim, aby ke svému majetku přistupovali s vizí budoucnosti, aby se snažili uchránit aktiva pro další generaci, aby nepanikařili a neuchylovali se k rychlým prodejům a riskantním obchodům.

Autor: