„Krize na český úvěrový trh přišla pomalu a pomalu bude také odcházet. Již dnes mohu prozradit, že v letošním roce poskytneme půjčky v menším objemu než vloni,“ řekl LN Martin Malý, mluvčí společnosti Cetelem. „V loňském roce jsme poskytli úvěry za více než 12 miliard korun. Letos se v tomto ohledu vrátíme tak jeden dva roky zpátky,“ dodal Malý.
Důvody jsou podle něj jednoznačné. Mnoha domácnostem se s ekonomickou krizí zhoršuje jejich bonita, přibývá i lidí v úvěrových registrech. „Zmenšuje se tak počet potenciálních klientů, kterým můžeme půjčit na vánoční útraty,“ uzavřel Malý.
Problémem se podle Malého stávají i současní klienti, kteří již nějakou půjčku splácejí. U mnoha z nich je možné pozorovat zhoršení platební morálky. „České domácnosti se stále hůře vyrovnávají s nižšími rozpočty a na splátky půjček jim často už nezbývají peníze,“ souhlasila mluvčí společnosti Home Credit Eva Řimnáčová. „Podíl klientů, kteří nám nezaplatili tři a více měsíčních splátek, činil na počátku roku pět procent. Toto číslo se v každém kvartálu zvyšuje o několik desetin procenta,“ dodala.
Podobné hlasy včetně očekávání horšího roku lze slyšet i od dalších poskytovatelů půjček. „Za letošní rok ve splátkovém financování očekáváme zhruba stejný propad, co postihne celý trh. V jeho případě se letos odhaduje meziroční pokles ve výši 30 procent,“ uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Multiservis.
Pokles objemu poskytnutých půjček nejde jen na vrub poskytovatelů, ale i samotných klientů. „Jedním z důvodů, proč dochází ke snižování objemu nově poskytnutých úvěrů, jsou obavy lidí z ekonomické krize. Lidé se chovají odpovědněji a každou novou půjčku zvažují důkladněji než dříve,“ uvedl Petr Kučera, výkonný ředitel společnosti CCB - Czech Credit Bureau, jež v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr.
Úvěrová delikvence poroste Problémem, který bude v následujících měsících nejvíce tížit poskytovatele půjček, je zhoršování platební morálky domácností. Podíl nesplácených úvěrů domácností může podle údajů ČNB v roce 2010 vzrůst na šest až sedm procent. V současné době je to zatím méně než čtyři procenta.
„Domácí bankovní sektor zaznamená nemalý nárůst kreditního rizika. A to je největší úskalí, které banky čeká v letošním a zejména v příštím roce,“ uvedl Robert Holman, člen bankovní rady ČNB v rámci pravidelné Zprávy o finanční stabilitě.
***
Dluhy * Objemy půjček, které domácnosti splácejí, sice narůstají, ale pomalejším tempem než v loňském roce. Vloni se bankovní úvěry domácností za každý měsíc zvýšily v průměru o 12,7 miliardy korun. Letos činí měsíční průměr méně než devět miliard korun. * Podle údajů ČNB se dluhy českých domácností u bank a finančních institucí během letošního září zvýšily o 7,6 miliardy korun a dosáhly úrovně 958,4 miliardy korun. * Největší pokles nově poskytnutých půjček je přitom patrný u hypotečních úvěrů.