Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Banky musí zvýšit rezervy

Česko

Basilejská komise přišla s novými pravidly pro banky * Jsou mírnější, než se čekalo

BASILEJ Jedna z nejdůležitějších reforem bankovního sektoru od začátku krize před dvěma lety. I tak jsou označována nová pravidla Basel III, na kterých se v neděli dohodli guvernéři 27 centrálních bank na schůzi Basilejské komise.

Finanční domy na celém světě budou muset do roku 2019 třikrát navýšit své kapitálové rezervy, aby v budoucnu mohly lépe čelit dalším potenciálním krizím. Regulace by navíc měla omezit příliš rizikové operace.

Investoři na zprávu zareagovali velmi pozitivně a akcie nejvýznamnějších bank posilují na všech burzách. „Nejlepší věc je, že pravidla odstranila nejistotu, která na trzích panovala,“ řekl Robbert Van Batenburg z newyorské Louis Capital Markets.

Ochranný polštář Po dílčích regulacích bankovního sektoru od Dodd-Frankovy reformy v USA po omezení bonusů pro bankéře v Evropě tak konečně přišla Basilejská komise s globálním opatřením, jak zmenšit riziko bankrotů a platební neschopnosti. Banky musejí dát postupně stranou celkem 7 procent ze svého základního kapitálu namísto dosavadních 2 procent. Část z rezerv pojmenovala komise jako „ochranný polštář“.

V případě, že by kapitálová přiměřenost klesla pod požadovanou hranici, bude akcionářům bank pozastavena výplata dividend a bankéři přijdou o bonusy. Z těchto peněz - čili ze zisků finančních domů -se pak rezervy doplní.

Přizpůsobit se novým pravidlům banky musí do 8 let. Jde o kompromis, jelikož USA požadovaly kratší dobu a Německo naopak delší.

Guvernéři se totiž báli, aby banky při navyšování kapitálu neomezily půjčky soukromému sektoru, na kterých do značné míry závisí obnova ekonomik. Zároveň je ale třeba reagovat na nejistou situaci a uklidnit atmosféru na trzích.

„Obnova je pomalá a my chceme zavést tyto vysoké standarty postupně,“ prohlásil Stefan Walter, generální tajemník Basilejské komise. „Je to vyvážený přístup,“ doplnil Walter.

Nejvíce by mohla regulace postihnout německé banky. Naopak pro finanční domy v České republice nebude splnění pravidel Baselu III problém. „Přímý dopad zveřejněných pravidel nebude na české banky prakticky žádný,“ uvedl Petr Bittner, analytik České spořitelny.

„Aktuální kapitálová přiměřenost celého bankovního sektoru byla podle ČNB ke konci června letošního roku téměř 15 %. I kdyby měla nová pravidla začít platit okamžitě, nebyly by domácí banky nuceny navyšovat kapitál, “ doplnil Bittner.

Krizím stejně nezabrání Prezident Evropské centrální banky a člen Basilejské komise Jean-Claude Trichet uvedl, že přínos Baselu III bude pro „dlouhodobou finanční stabilitu a hospodářský růst zásadní“. Ekonomové ale varují, že větší kapitálové rezervy neumožní krizím předcházet, maximálně jen pomohou zmírnit její dopady. „Regulací je v současnosti až moc. V důsledku toho jsou a budou méně dostupné úvěry a opakování krize to stejně nezabrání. Vytváří se tak prostředí pro situace, které neznáme a v budoucnu se s tím budeme potýkat,“ varuje Vladimír Pikora, analytik z Next Finance.

„Schválení Baselu III. je dobrá zpráva především pro politiky. Bankám ani samotným klientům nijak nepomůže,“ dodal Pikora.

***

REGULE PRO BANKY BUDOU MĚKČÍ NEŽ, SE ČEKALO

Zdroj: REUTERS / ZR

(vývoj ceny akcií 13. 9. 2010)

BRUSEL (v eurech)

PAŘÍŽ (v eurech)

Pravidla Basel III ukládají bankám navýšit kapitálové rezervy.

Pokud rezervy klesnou pod požadovanou hranici, bude pozastavena výplata dividend a kapitál navýšen ze zisků.

Ačkoli je to pro investory nepříjemná zpráva, trhy očekávaly regulace mnohem přísnější.

Proto včera akcie bank na burzách posilovaly.

Autor: