Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Banky otestujeme nepředvídatelně

Česko

Už před rokem a půl jsme začali podnikat první kroky k tomu, abychom český systém na změny v systému pojištění vkladů připravili, říká Josef Tauber, předseda správní rady Fondu pojištění vkladů.

* LN V jaké fázi jsou nyní banky s přípravami na přísnější systém pojištění vkladů?

Nová úprava znamenala poměrně značný zásah do procesů Fondu pojištění vkladů i do softwarového a procesního vybavení bank. Dnes platná úprava požaduje, aby se v případě pádu banky začalo vyplácet do tří měsíců. To se za normální situace dá zvládnout, alespoň když funguje trh a daná banka není příliš veliká. To, že jsme vstoupili do nové kvality předepsané Evropskou unií, ale vyvolalo docela značný tlak. Podle nové direktivy se má začít vyplácet nejpozději dvacátý den po takzvaném rozhodném dni, tedy poté, co Česká národní banka oficiálně sdělí fondu, že se nějaký finanční ústav stal insolventním. To pak vyvolá celou řadu pohybů a změn, které se musí zvládnout.

* LN Jak budete připravenost ústavů prověřovat?

V zákoně je poměrně silně napsáno, že finanční ústavy musí být připraveny a jejich připravenost musí být testována. Tím se rozumí, že musí poslat včas a ve správném rozsahu potřebná data, což je spojeno i s ohromnými požadavky na jejich utajení a bezpečnost. Jde o spoustu relevantních dat, kterých kdyby se někdo zmocnil, má v rukou těžko vyčíslitelnou hodnotu.

* LN Kdo bude rozhodovat o testování bank a výběru kandidátů?

To je v rukou fondu a regulátora a mělo by být naprosto nepředvídatelné. Pravděpodobně půjde o počítačem řízený proces, který čas od času náhodně vybere banku.

* LN Kdy s testy chcete začít?

Prvního ledna je svátek, ale teoreticky můžeme začít už druhého ledna.

* LN A začnete?

Druhého ledna ne. Ale nemůžeme koukat do prázdna a čekat, až systém sám zafunguje. Kdyby se něco stalo, a nedělejme si iluze, bankovní systém u nás je velmi stabilní a nečekáme problémy, ale latentní nebezpečí nějakého propadu je zde vždycky, tak musíme být připraveni každý den. Už od ledna budou fond a řada bank, i když asi ne všechny, připraveny naplnit požadavky nové evropské direktivy.

* LN Proč nebudou připraveny všechny banky?

My jsme to diskutovali s ministerstvem financí a Českou národní bankou. Příprava je poměrně náročná, a banky proto dostaly lhůtu dvanáct měsíců, která začala běžet v červnu tohoto roku. Ve druhém čtvrtletí příštího roku by už tedy měl být systém dostatečně robustní a těsný. Není tu požadavek pro všechny hned od druhého ledna. Bankovní ústavy mají různé systémy evidence dat, které jsou až v desítkách různých portfolií, jež je třeba propojit. To je opravdu těžký IT oříšek.

* LN Do června se tedy prověrky nebudou týkat všech?

Problém není v tom, abychom byli hned teď plně připraveni. Jde o to, aby i za deset nebo třicet let systém umožnil vyplatit klienty relativně rychle. Za tím je schovaná politická obava, která vyvěrá ze současné krize a problémů některých zemí, kde to proběhlo velmi dramaticky, a my v Česku o tom nemáme ani tušení. Hlavně jde o takzvaný „run“ na banky, který je snad horší než výbuch sopky. Je to noční můra všech a je tomu třeba za každou cenu předejít. Jsou země, kde k tomu skutečně došlo, třeba Velká Británie, která je hlavním přímluvcem toho, aby se doba výplaty maximálně zkracovala. I když to už může být kontraproduktivní, protože riziko, že se termín nestihne, je poměrně velké, a pak se napětí kolem finanční soustavy jen znásobí.

* LN Vybrali jste tři banky, které mají v Česku zajišťovat výplatu pojištěných vkladů. Je pro ně změna náročnější než pro ostatní?

Samozřejmě, investice z jejich strany je větší. Kromě toho, že musí být schopné data dodat, mají zároveň smluvní povinnost zajistit výplatu vkladů. Vybrali jsme k tomu tři velké ústavy, které pokrývají celou zemi, a situace, kdy by padly všechny naráz, myslím, nehrozí. Jsou to Česká spořitelna, GE Money Bank a Komerční banka. Pro ně je tato povinnost nějakým způsobem zajímavá, protože tuto funkci samozřejmě mohou odmítnout. Všechny tři banky to navíc již v minulosti dělaly, poslední případ byl v roce 2002 při pádu Union banky. Pro nás je ale podstatné, aby si vkladatel mohl dojít na rozumnou vzdálenost do rozumného místa, kde bez problémů dostane 100 procent svých vkladů.

* LN Vy za tyto služby budete platit?

V prehistorii českého moderního bankovnictví, tedy v 90. letech, byly doby, kdy se při prvních pádech bank platilo za každého klienta, to už se ale dávno nedělá.

* LNA tyto tři banky budou připraveny vyplácet už prvního ledna?

Ano.

***

Hlavně jde o takzvaný „run“ na banky. Je to noční můra všech a je tomu třeba za každou cenu předejít.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!