Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Banky větší zájem o hypotéky nečekají

Česko

PRAHA Situace na skomírajícím tuzemském hypotečním trhu nejenže se stále příliš nelepší, ale podle nových emisí hypotečních zástavních listů to nevypadá dobře ani do budoucna. V letošním roce banky vydávají tyto cenné papíry jen minimálně. Jsou to právě tyto zástavní listy, které slouží jako jeden z indikátorů možného budoucího vývoje v oblasti poskytování hypoték. Je to proto, že peníze získané prodejem těchto cenných papírů mohou banky použít pouze na poskytování hypotečních úvěrů. V minulosti, kdy hypoteční úvěrování zažívalo v Česku boom, banky emitovaly hodně listů. Dnes je tomu jinak.

Banky už peníze nehledají „Poslední emisi hypotečních zástavních listů jsme realizovali v roce 2007 v objemu 20 miliard korun. Loni ani předloni jsme je neemitovali a ani v letošním roce neplánujeme žádné nové emise,“ uvedla například Monika Klucová, tisková mluvčí Komerční banky.

Podobné hlasy je možné slyšet i od dalších poskytovatelů hypotečních úvěrů. „V roce 2008 jsme měli dvě emise v celkovém objemu pět miliard korun. Zástavní listy jsme ale naposledy emitovali vloni, a to v objemu 3,25 miliardy korun. Letos jsme zatím žádné zástavní listy nevydali a ani to nemáme v plánu,“ uvedl také Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank. Mezi významné emitenty patřila také Hypoteční banka. I v jejím případě jsou poslední emise z prosince roku 2007.

Nízké nebo nulové emise hypotečních zástavních listů v tomto roce jsou výsledkem toho, že banky neočekávají brzké výraznější oživení na trhu hypoték. Proto ani nepotřebují další finanční zdroje na toto úvěrování. Kdy se situace v poskytování hypoték může změnit, je otázkou, na kterou v současné době nezná nikdo odpověď.

Ekonomové nejsou chytřejší ani po nedávném zveřejnění hypotečních výsledků za měsíc červen, respektive za první pololetí letošního roku. V souhrnu za celé první pololetí roku 2010 banky uzavřely zhruba 22,5 tisíce hypoték za 37,6 miliardy korun. To je o necelé 2,5 miliardy korun méně než za první pololetí loňského roku, což znamená meziroční pokles o více než šest procent.

Lidé stále vyčkávají K významnému poklesu objemu poskytnutých hypotečních úvěrů přitom došlo již v uplynulém roce. Za rok 2009 poskytly hypoteční banky úvěry za 74,4 miliardy korun, o téměř 37 procent méně než v roce 2008.

Za rok 2010 se s ohledem na dosavadní vývoj očekává, že v lepším případě dosáhne objem poskytnutých hypoték nejvýše loňské úrovně. „Za celý letošní rok nelze proti loňsku očekávat žádné zázraky. Objem hypotečních obchodů by sice mohl dosáhnout loňské úrovně, více se ale přikláním k variantě, že i letos nastane mírný meziroční pokles,“ uvedl Milan Roček, výkonný ředitel společnosti Hyposervis.

Očekávání celoročního poklesu vyplývá z velmi špatného začátku letošního roku. V prvních měsících letošního roku hypoteční trh takřka zamrzl. Přestože už i začátek loňského roku přinesl velmi nízké objemy poskytnutých hypoték, letos to bylo ještě o poznání horší. Za celé první čtvrtletí letošního roku banky poskytly hypotéky v objemu jen 16 miliard korun, což bylo o deset procent méně než před rokem. Sazby pod pěti procenty Podobně špatný byl i letošní duben. Teprve až v květnu a červnu banky poskytly větší objem hypoték než vloni. „Přestože poslední dva měsíce přinesly na hypoteční trh mírné oživení, vymazat ztráty z první třetiny roku bude velmi obtížné,“ dodal Roček.

Mnohé na tom nezmění ani pozvolna klesající úrokové sazby u hypoték. Kupříkladu průměrná sazba v měsíci červnu po třech letech klesla pod pět procent a dosáhla 4,92 procenta. Ještě v květnu byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší.

Nepatrně nižší úroková sazba totiž na rozhýbání hypotečního trhu nestačí. Bankovní domy proti minulosti poměrně výrazně zpřísnily podmínky poskytování těchto úvěrů a po klientech požadují větší schopnost splácet, než požadovaly v minulosti.

***

OBJEMY HYPOTÉK (půjčky poskytnuté v daném roce v mld. Kč)

22,50 2002

36,20 2003

51,96 2004

72,07 2005

98,90 2006

145,50 2007

117,30 2008

74,40 2009

37,60 2010*

Autor: