Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Banky vrážejí klín mezi Evropu a USA

Česko

Těsně před důležitým summitem skupiny G20 v americkém Pittsburghu se francouzští bankéři začali bouřit proti návrhům svého prezidenta Nicolase Sarkozyho. Prohlašují, že navrhovaná omezení by znevýhodnila evropské banky před americkou konkurencí.

BRUSEL Společná snaha světových státníků dohodnout se na přísnějších regulích pro fungování finančních institucí bude muset podstoupit test odolnosti. Do boje se však nepustily americké banky, což se všeobecně očekávalo, ale bankéři z Francie. Její prezident Nicolas Sarkozy přitom patří k nejvášnivějším zastáncům přísnější regulace a o dohodu velice usiluje.

Podle včerejšího vydání britského deníku Financial Times přišli francouzští bankéři s tvrzením, že navrhovaná dohoda by je postavila do horší situace než jejich americké konkurenty.

Šéf francouzské bankovní federace a ředitel největší francouzské banky BNP Paribas Baudouin Prot protestují především proti jednotným pravidlům pro kapitálovou přiměřenost. Pokud bude v této oblasti existovat univerzální minimální hladina, měly by se podle něj sjednotit i metody pro měření aktiv a účetní pravidla. Jinak na tom budou evropské banky bity, protože by musely zadržovat větší objem kapitálu.

„Je to jako když řeknete, že jednotná teplota je dvaadvacet stupňů, ale neuvedete, zda ve stupních Fahrenheita, nebo Celsia,“ tvrdí Prot.

Vysoká míra kapitálové přiměřenosti by podle šéfa francouzské bankovní federace umožnila evropským bankám půjčovat méně peněz než bankám americkým, a pak by v Evropě logicky stoupla i cena peněz. „Mohli bychom toho rychle litovat, protože s pravidly pro kapitálovou přiměřenost budeme muset žít minimálně pět let,“ řekl Prot.

Francouzům se navíc nelíbí, že by měli být zvýhodněni Američané, které považují za viníky finanční krize. „Původ krize je zcela jasně v Americe. Bylo by paradoxní, kdyby měly být evropské banky potrestány snížením konkurenceschopnosti proti americkým bankám,“ uvedl šéf BNP Paribas. Nedostatečnou regulaci, levné půjčky a slabou ochranu zákazníků v USA označil už dříve za příčiny finanční krize i americký prezident Barack Obama.

Francouzský prezident požaduje zavedení stropů pro odměny manažerů finančních institucí. Šéf francouzského bankovního dohledu Jean-Pierre Jouyet však v úterý prohlásil, že limity pro bonusy jsou největší překážkou na cestě k dohodě. „Mezi Evropou a Spojenými státy jsou v této oblasti stále velké rozpory,“ uvedl Jouyet.

Evropská unie však trvá na tom, že banky, které vyplatí svým manažerům příliš velké odměny, mají být „penalizovány“. Vyplývá to z podkladů pro včerejší jednání lídrů Evropské unie, kteří se mimořádně sešli před pittsburghským summitem, aby sladili noty. O obsahu návrhu už ve středu informovala agentura AFP.

„Skupina G20 by se měla zavázat k přijetí pravidel pro finanční instituce, které budou na národní úrovni vymáhány pod hrozbou sankcí,“ stojí podle agentury v návrhu usnesení včerejšího summitu, který se uskutečnil včera večer v Bruselu.

Summit v Pittsburghu přitom navazuje na dubnovou schůzku G20 v Londýně, kde se lídři dvaceti zemí dohodli, že se na závazných pravidlech domluví a vyplácení bonusů svážou „s dlouhodobými výkony“ finančních institucí. Napříště se tak manažeři mohou těšit na prodej zaměstnaneckých akcií jen v přesně vymezených časových úsecích a složité to budou mít i s vyplácením „zlatých padáků“, když jejich banka zkrachuje. Právě horentní odměny manažerům padlých finančních domů vyvolaly velký poprask a přivedly politiky k myšlence vyplácení bonusů výrazně omezit.

K předním zastáncům striktních pravidel patří francouzský prezident, který už dříve pohrozil, že ze summitu G20 v Pittsburghu odjede, pokud dojde k závěru, že jednání nesměřuje k dohodě. Představitelé jeho administrativy pak v různých rozhovorech pro média hrozili, že když vůdci jiných zemí nebudou s omezením bonusů souhlasit, budou si to muset zodpovědět před svými voliči.

Americký prezident Barack Obama v pondělí prohlásil, že manažeři z Wall Street se nemohou vrátit k riskantním operacím, které běžně prováděli před krizí. A už vůbec si prý nemohou myslet, že je bude z bryndy tahat vláda s pomocí peněz daňových poplatníků.

Obama však už teď čelí kritikům, kteří ho označují za socialistu. Proto nebude moci Evropě kývnout na limity bonusů. Ve středu to ostatně řekl jeho poradce Mike Froman, který řeší mezinárodní ekonomické otázky.

„Prezident má na odměny manažerů velice silný názor a sdílí kritiku na současný systém jejich vyplácení,“ řekl Froman, ale hned dodal, že Obama je proti jasně stanoveným limitům.

Froman proto očekává, že výsledkem summitu bude spíš dohoda na obecných pravidlech pro vyplácení odměn. To však pro jeho evropské partnery nebude dost, a tak je výsledek summitu nejistý.

***

Regulace

*Sarkozyho návrh

*Francouzský prezident Nicolas Sarkozy označil za viníky krize samotné bankéře, které podle něj příliš vysoké prémie vedou k přílišným rizikům.

*Regulace finančnictví v globálním měřítku je jeden z jeho politických úkolů.

*Spolu s německou kancléřkou Merkelovou přesvědčuje další země, aby omezily výši mimořádných odměn a také zpřísnili sankce za porušování pravidel v bankovnictví.