Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Barcelona uvidí po 44 letech Tour

Česko

PAŘÍŽ Organizátoři Tour de France v Paříži představili trasu závodu na příští rok. Podle agentury Reuters by mohla skladba 96. ročníku vyhovovat loňskému vítězi Albertu Contadorovi, neboť předposlední etapa končí stoupáním na Mont Ventoux.

Tour odstartuje 4. července poprvé v historii v Monaku, kde je na programu patnáctikilometrová časovka. Na cyklisty čeká během tří týdnů celkově 3445 kilometrů, vyvrcholení se jako tradičně odehraje na pařížských Elysejských polích.

Hned první týden přinese několik změn oproti minulým letům. Ve čtvrté etapě je na programu poprvé od roku 2005 týmová časovka, o dva dny později zavítá peloton do Barcelony, kde nebyl od roku 1965. „Tour de France je největší závod na světě, takže je naší povinností představit se v zahraničí,“ uvedl ředitel závodu Christian Prudhomme. Vedle Francie, Monaka a Španělska projedou cyklisté územím Švýcarska a Itálie.

Na rozdíl od letoška by se měla příštího ročníku zúčastnit stáj Astana, jež nebyla pozvána kvůli dopingovým prohřeškům jejích jezdců v roce 2007. Zatím není jisté, zda se v jejím dresu na Tour představí sedminásobný vítěz Lance Armstrong, jenž oznámil návrat k cyklistice, ale v minulých dnech svou účast v tomto závodu zpochybnil.

„Je na něm, aby se rozhodl, jestli chce přijet, nebo ne. Jeho návrat na Tour by nebyla špatná, ani dobrá věc. Sice je to výjimečný člověk, ale pro Tour je to jezdec jako každý jiný,“ uvedl Prudhomme, jenž má stejně jako některá francouzská média a fanoušci se slavným Texasanem napjatý vztah.

Pokud ovšem bude lídrem Astany Contador, bude mít díky svým vrchařským schopnostem velkou šanci na vítězství. Den před spíše demonstrativním dojezdem do Paříže mu více než dvacetikilometrové stoupání na Mont Ventoux dá možnost setřást rivaly. Armstrong absolvoval výšlap na Mont Ventoux v kariéře pětkrát a ani jednou tuto etapu nevyhrál.

Autor: