Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Barrosův silný ekonomický tým

Česko

Nová „evropská vláda“ - Barroso představil komisaře. Silní dostali silné resorty, biti nebyli ani Češi

Složení nové evropské komise

Klíčové posty v nové Evropské komisi získaly velké země.

Ani Češi ale nepřišli zkrátka - post komisaře pro rozšíření patří mezi ty prestižnější.

BRUSEL/PRAHA Více zástupců pravice než levice. Třináct nových tváří. O jednu ženu více než minule. Tak bude vypadat nová Evropská komise, která se ujme své funkce 1. února příštího roku. Její složení včera oznámil staronový předseda „evropské vlády“ José Barroso.

Český zástupce Štefan Füle získal post eurokomisaře pro rozšíření Evropské unie, který patří mezi ty nejvýznamnější v sedmadvacítce.

„Máme evropský program a máme svůj evropský tým. Jsem přesvědčený, že tento sbor sehraje rozhodující roli ve směřování Evropské unie k hospodářskému oživení a sociálně-tržní ekonomice, která pracuje především pro občany,“ prohlásil na tiskové konferenci Barroso. „Tato komise bude rozhodovat, nejen debatovat. Bude jednat, nejen se ptát,“ dodal.

Komise má zejména velmi silný ekonomický tým. Staronový eurokomisař Fin Olli Rehn získal hospodářské a měnové záležitosti - jeho úkolem bude oživit evropskou ekonomiku, Španěl Joaquín Almunia zase hospodářskou soutěž. „Oba jsou Barrosovi přední pobočníci a jsou považování za spolehlivou dvojku,“ citovala agentura Reuters nejmenovaného velvyslance při EU. „Tím, že si je vybral, si Barroso udržel kontrolu nad těmito dvěma zásadními posty, a Paříž, Berlín a Londýn tak zůstaly stranou,“ dodal tento zdroj.

Pravdou však je, že Francie také získala v Evropské komisi strategický post. Jmenování Michela Barniera, bývalého ministra zemědělství a zahraničí, eurokomisařem pro vnitřní trh mnozí považují za velmi kontroverzní. Francie, která je spíše odpůrcem přílišného liberalismu, totiž nyní bude mít přímý vliv na možné regulace v oblasti finančnictví. To by se nemuselo líbit zejména finančníkům v Londýně, napsala agentura Reuters. Londýnská City je považována za evropské centrum finančních služeb. „Je to francouzské vítězství. Francouzi dostali přesně, co chtěli,“ uvedl analytik Hugo Brady.

I ostatní velké evropské země získaly další z takzvaných top jobs - Němec Günter Oettinger bude mít příštích pět let na starosti energetiku (o kterou měli zájem i Češi), Ital Antonio Tajani zase průmysl a podnikání.

Překvapením je pro mnohé obsazení postu eurokomisaře pro zemědělství. Toto zásadní křeslo totiž získal Rumun Dacian Ciolos - Bukurešť přitom měla dosud v komisi jen poněkud nevýznamnou mnohojazyčnost. Paradoxní je, že komise navíc ještě donedávna hrozila právě Rumunsku kvůli podvodům a nedostatkům, že zastaví tok zemědělských dotací.

Nová komise bude mít i o dva místopředsedy více. Jedním z nich se stane slovenský zástupce Maroš Šefčovič, který bude mít na starost institucionální vztahy a administrativu. Vznikl také nový post pro ochranu klimatu, který převezme Dánka Connie Hedegaardová.

Autor: