Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Bárta se Nečasovi omluvil za porušení čestného slova

Česko

  18:35aktualizováno  20:21
PRAHA - Ministr dopravy Vít Bárta (VV) vyhověl žádosti premiéra Petra Nečase (ODS) a omluvil se za kauzu kolem údajného sledování politiků ODS. Nečas požadoval od Bárty omluvu za nepravdivé tvrzení, že bezpečnostní agentura ABL, u jejíhož zrodu Bárta stál, nesledovala politiky z ODS. Ministr se za to přitom Nečasovi loni zaručil svým slovem.

Ministr dopravy Vít Bárta při rozhovoru pro LN. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Obnovení důvěry mezi koaličními partnery je podle Nečase důležité pro prosazení vládních reforem. Je to první Nečasova reakce na sobotní Bártovo vysvětlení kauzy. "Dodržení slova považuji za elementární předpoklad vzájemné důvěry. Ministr dopravy Vít Bárta se svým slovem zaručil za něco, co se nyní ukázalo jako nepravdivé. Proto od něj očekávám veřejnou omluvu," uvedl Nečas v úterním prohlášení.

Čtěte také

Nečas zdůraznil, že vláda má před sebou závažné úkoly a musí prosadit důležité reformy. "To ovšem předpokládá obnovení vzájemné důvěry koaličních partnerů. Jedině tímto ministr Bárta může přispět k obnovení důvěry mezi námi," zdůraznil ve svém prohlášení.

Bárta: Uvedl jsem informace, které byly mylné
"Omlouvám se za to, že jsem během našeho rozhovoru mezi čtyřma očima na přelomu září a října loňského roku neuvedl celý kontext tehdejších aktivit mé bývalé společnosti ABL. Je pravdou, že objektivní pohled na celou událost si lze vytvořit až při rekonstrukci celé kauzy, a tak jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné," uvedl Bárta ve své omluvě. Ministr premiérovi sdělil, že v žádném případě neměl úmysl mu sdělit nepravdivé informace.

"Věřte, že zásah do soukromí řady osob, včetně paní Marty Šorfové, považuji za nevhodný. Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných," uzavřel Bárta svoji omluvu. Někdejší starostka Prahy 11 Šorfová měla být jednou ze sledovaných osob.

Celý text Bártovy omluvy

Vážený pane předsedo,
omlouvám se za to, že jsem během našeho rozhovoru mezi čtyřma očima na přelomu září a října loňského roku neuvedl celý kontext tehdejších aktivit mé bývalé společnosti ABL. Je pravdou, že objektivní pohled na celou událost si lze vytvořit až při rekonstrukci celé kauzy, a tak jsem neúmyslně uvedl informace, které se ukázaly jako mylné.

V žádném případě jsem neměl úmysl Vám sdělit nepravdivé informace. V době našeho rozhovoru jsem byl konfrontován s dokumentem, který je prokazatelným falzem (byla zde zároveň spojitost s rokem 2006), a navíc byl zveřejněn v citlivé předvolební době krátce po sestavení vlády. Relevanci celé kauzy jsem podcenil a neprobral jsem s Vámi kontext antikorupčního programu, který má bývalá společnost v roce 2007 na Praze 11 prováděla a se kterým mohly být spojeny prověřovací aktivity ve vztahu k aktuálním korupčním podnětům a kauzám.

Svůj nesouhlas jsem vyjádřil již v sobotu na tiskové konferenci, stejně tak jako zásadní distanc k řadě konsekvencí zveřejněných Mladou frontou Dnes.

Věřte, že zásah do soukromí řady osob, včetně paní Marty Šorfové, považuji za nevhodný. Osobně je mi líto dopadů do soukromí všech zúčastněných.

'Čestné slovo'
Deník Mladá fronta Dnes (MfD) zveřejnil dokumenty, podle nichž měla ABL sledovat před čtyřmi roky komunální politiky z ODS v Praze 11. Bárta dal ale loni Nečasovi čestné slovo, že to nedělala. Dokumenty, které zveřejnila MfD, jsou podle něj silně manipulovány.

Teď v sobotu vysvětlil, že ABL se před čtyřmi lety rozhodovala, zda rozšířit protikorupční aktivity do veřejné sféry a Praha 11 byla možný klient. Radnice Prahy 11 byla podle Bárty v lednu a v únoru prověřována v tom smyslu, zda s ní může ABL spojit své jméno. Potom ABL mimo jiné prověřovala různé podněty podezření z korupce a prováděla prý řízené provokace členů radnice. Podněty prověřovali podle Bárty analytici ABL.

Petr Nečas

Nečas: Mezi aktivitami ABL a aktivitami subdodavatelů není rozdíl
"Ministr dopravy Vít Bárta mi dal slovo, že agentura ABL, kterou vlastnil, nefigurovala při sledování politiků na Praze 11. Nyní se ukazuje, že se na sledování podíleli přinejmenším subdodavatelé této firmy, což přiznal i samotný ministr. Nemohu přistoupit na vysvětlení, že něco jiného jsou aktivity ABL a něco jiného aktivity jejích subdodavatelů. Nevidím v tom žádný rozdíl," upozornil dnes Nečas ve svém prohlášení.

Nečas uvedl, že nechce a nemůže hodnotit, které zveřejněné informace a dokumenty v kauze jsou pravé, a které nikoli. "Nejsem vyšetřovatel. Silně mne však znepokojuje podezření, že součástí sledování mohl být i únik z policejních databází. To je věc, která musí být co nejrychleji objasněna a také vyšetřena orgány činnými v trestním řízení. Nadto však považuji za nezbytné, aby byla kolem policejních databází postavena neprostupná hráz, která takovým únikům do budoucna zabrání," vyzval Nečas.

"Dnešní výzva premiéra Nečase směrem k ministru dopravy a bývalému majiteli společnosti ABL Vítu Bártovi je nedostatečná," reagoval statutární místopředseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka. Za bezpečnostní riziko označil "nakupování informací z policejních databází".

Spory uvnitř vládní koalice
Média delší dobu spekulují o tom, že bezpečnostní agentura ABL by mohla mít zájem o citlivé informace z policejních databází. Ministrem vnitra je předsedy strany Věci veřejné (VV) Radek John. Za skutečného šéfa VV však komentátoři považují právě Bártu, který neskrývá své další politické ambice. Loni se o něm spekulovalo jako o ministru vnitra. Vít Bárta již ve společnosti ABL nefiguruje - firmu vede jeho bratr Matěj, jemuž Vít Bárta po loňských sněmovních volbách prodal svůj padesátiprocentní podíl ve společnosti.

Zleva premiér Petr Nečas, ministr vnitra Radek John a ministr dopravy Vít Bárta.

Bezpečnostní problematika je dlouhodobě bodem sváru mezi ODS a VV - kromě kauzy s údajným sledováním komunálních politiků v Praze 11 do ní patří i spor o policejního prezidenta. Ke konci loňska tuto funkci opustil Oldřich Martinů poté, co ho John vyzval k rezignaci. John tehdy svou výzvu zdůvodnil údajně neutěšenou situací v policii. Demisi Martinů ale žádal již dříve.

Čtěte více

Novým policejním prezidentem jmenoval v pondělí John i přes výhrady Nečase, ODS i dalších politiků Petra Lessyho, který byl předtím náměstkem šéfa jihomoravské policie. Nečasovi i ODS vadí způsob jeho výběru, premiér nicméně jmenování Lessyho nebránil. Lessy vzešel z výběrového řízení, které John vyhlásil počátkem ledna. Jeho průběh ale ODS i další strany kritizovaly.

Autoři: ,

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...